SME

Inflácia zasahuje najmä chudobných a vláda ich situáciu nerieši dosť rýchlo

Krajniak hovorí, že sú blízko dohode.

Načítavam... Dražobu vláda rieši spomalene
Počúvajte v appke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify a RSS.

Na máločo ľudia, a to platí celosvetovo, reagujú tak citlivo ako na zvyšovanie cien, ktoré im uberá z majetku, úspor a životnej úrovne. V časoch zdražovania, aké máme dnes, sa tak témy chytajú aj takí, ktorí cítia potenciál ľahko získaných politických bodov.

Čo je ale najdôležitejšie, je postarať sa o najzraniteľnejšie skupiny ľudí. Tých sú na Slovensku státisíce.

Súvisiaci článok Vláda pri zdražovaní uvažuje správne, no je pomalá Čítajte 

Ako sa k vysokej inflácii stavia naša vláda? Vyberá sa správnym smerom a ako je možné, že ešte neprijala zásadné opatrenia na pomoc tým, ktorí to najviac potrebujú?

SkryťVypnúť reklamu

Nikola Šuliková Bajánová sa o téme rozpráva s Martinom Vančom.

Správy z ekonomiky

Premiér Eduard Heger varuje pred opatreniami, ktoré by spustili inflačnú špirálu. Debata o inflácii je podľa neho plná emócií, za čo kritizuje „extrémistickú parlamentnú opozíciu“. Vlády dnes majú podľa Hegera dve úlohy. Tou prvou je krotiť sa vo výdavkoch, keďže pumpovanie peňazí do ekonomiky ceny zvyšuje, a po druhé je podľa neho potrebné zamerať sa na občanov a rodiny, ktoré sú rastom cien najviac ohrozené . K opakovanej, systémovej, adresnej a finančne zaujímavej pomoci v súvislosti so zhoršujúcou sa sociálnou situáciou vyzvala tento týždeň aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Prokurátor prešovskej krajskej prokuratúry podal obžalobu v daňovej kauze exprezidenta Andreja Kisku. Týka sa neoprávneného uplatnenia nároku na vrátenie nadmerného odpočtu spoločnosťou KTAG vo výške viac ako 155-tisíc eur. Prípad sa týka Kiskovej prezidentskej kampane. Daniari výdavky v nákladoch firmy neuznali a KTAG vyrubili doplatenie dane vo výške 14 600 eur. Firma daň doplatila v októbri 2014 a v novembri 2016 uhradila aj dodatočne vyrubenú daň z príjmov za rok 2014. Kiskov obhajca Peter Kubina podanie obžaloby víta. Tvrdí, že po siedmich rokoch vyšetrovania a "zneužívania polície mafiou, ktorú riadil Smer-SD", sa prípad dostane do rúk spravodlivosti.

SkryťVypnúť reklamu

Elon Musk čelí žalobe pre kúpu podielu v spoločnosti Twitter. Žaloba, ktorú na neho podali bývalí akcionári, obviňuje Muska z porušenia lehoty na oznámenie kúpy podielu. Miliardár akcie Twitteru nakupoval od januára a hranicu piatich percent dosiahol 14. marca, čo mal federálnej agentúre oznámiť podľa zákona do desiatich dní a teda 24. marca. Musk ale informáciu zverejnil až 4. apríla, kedy jeho podiel dosiahol viac ako 9 percent. Po tomto ozname akcie automaticky stúpli nahor. Podľa žaloby si tak Musk zabezpečil lacnejší nákup ďalších akcií, čo poškodilo menej bohatých investorov, ktorí predali akcie spoločnosti takmer dva týždne predtým, ako Musk priznal, že veľký podiel vlastní.

Nemecku v prípade náhleho prerušenia dodávok ruského plynu v polovici apríla hrozí prepad do recesie. Najväčšiu európsku ekonomiku pred tým varuje skupina popredných nemeckých ekonomických inštitútov. Tie znížili svoju prognózu rastu nemeckého hospodárstva v tomto roku. Podľa ich najnovšej predpovede sa hrubý domáci produkt Nemecka tento rok zvýši len o 2,7 percenta namiesto o 4,8 percenta, ktoré predpokladali vlani v auguste. Nemecko je od plynu z Ruska zavislé, keďže te sa na celkových dodávkach komodity podieľa približne 40 percentami. Vláda pracuje na znížení tejto závislosti, ale tvrdí, že potrebuje čas, a proti okamžitému zastaveniu dodávok sa stavia. Inštitúty v stredu zároveň varovali politikov, aby boli opatrní pri plánovaní balíčkov pomoci, nech ich opatrenia na zmiernenie vplyvu vysokých cien energií na domácnosti a firmy, ešte viac nezvýšia infláciu. Najnovšie očakávajú priemernú mieru inflácie v tomto roku na úrovni 6,1 percenta, čo bude najviac za 40 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Taliansko bude od roku 2023 z Alžírska odoberať dodatočných 9 miliárd kubických metrov plynu. Vyplýva to z dohody, ktorú podpísal taliansky koncern Eni s alžírskym partnerom Sonatrach. Taliansko začne s okamžitou platnosťou z Alžírska odoberať dodatočný plyn v objeme 3 miliárd m3, uviedol taliansky minister pre ekologickú transformáciu Roberto Cingolani. Plyn sa bude prepravovať cez plynovod Transmed. Taliansky premiér Mario Draghi v nasledujúcich týždňoch navštívi aj Kongo, Angolu a Mozambik, aby podpísal ďalšie dohody o dodávkach, ktoré majú nahradiť energie z Ruska. (TASR)


Prílev ľudí utekajúcich pred vojnou na Ukrajine výrazne zvýšil tržby ubytovacích zariadení na východe Slovenska. V prvých týždňoch po vypuknutí konfliktu zaznamenali podniky vysoké rasty tržieb v hraničných okresoch Snina, Michalovce, Trebišov, ale aj v tranzitných okresoch ako Humenné, či Košice. Vyplýva to z aktuálnej analýzy Inštitútu finančnej politiky. Podľa analytikov sa tak mohli v spomínaných okresoch dodatočne zvýšiť celkové príjmy v ubytovaní a pohostinstve o 2 milióny eur. (TASR)

SkryťVypnúť reklamu

Palivo pre českú jadrovú elektráreň Temelín budú dodávať americká spoločnosť Westighouse a francúzska firma Framatome. Obe uspeli vo výberovom konaní na dodávateľa jadrových palivových súborov na zhruba 15 rokov od roku 2024. Hodnota kontraktu je v miliardách českých korún. Informovala o tom energetická skupina ČEZ. Vo výberovom konaní, ktoré sa začalo v apríli 2020, sa zúčastnili traja uchádzači, Framatome, Westinghouse a ruská spoločnosť TVEL. Z dôvodu diverzifikácie skupina ČEZ vybrala dvoch dodávateľov. Spoločnosť Westinghouse, ktorá má výrobný závod vo Švédsku, už palivové súbory pre elektráreň Temelín po jej naštartovaní desať rokov dodávala. Firma Framatome je jediným výrobcom jadrového paliva so sídlom v Európskej únii a dodáva ho do väčšiny západoeurópskych jadrových elektrární. Temelín pokrýva zhruba 20 percent ročnej spotreby elektriny v Česku.

SkryťVypnúť reklamu

Po informovaní o realitnom projekte Noemis v Stupave, kde developer jednostranne vypovedá zmluvy klientom pre zdražovanie, sa objavili aj ďalšie obdobné prípady. Jedným z nich je aj projekt Greenresidence v Rovinke neďaleko Bratislavy, ktorý pripravuje skupina Benalex. Developer pred dokončením domov posiela klientom nové podmienky, ktoré počítajú s ich výrazným zdražením. Viac si o prípade prečítate v článku kolegu Tomáša Vašutu na index.sme.sk.

Srí Lanka vyzvala svojich občanov žijúcich v zahraničí, aby jej poslali peniaze na potraviny a pohonné hmoty. Vyhlásila to v stredu po tom, čo pozastavila splácanie zahraničného dlhu vo výške 51 miliárd dolárov, aby sa tak vyhla tvrdému štátnemu bankrotu. Tento juhoázijský ostrovný štát zastihla najväčšia hospodárska kríza od roku 1948. Sužuje ho bezprecedentný nedostatok potravín a pohonných látok, rekordná inflácia a ochromujúce výpadky elektriny. Guvernér centrálnej banky Nandalál Vírasimha uviedol, že krajina potrebuje pomoc od Srílančanov žijúcich v zahraničí. Vyzval ich, aby poslali domov peniaze v zahraničných menách. Medzičasom založil bankový účet pre dary zo Spojených štátov, Británie a Nemecka. Vysťahovalcom prisľúbil, že peniaze budú použité tam, kde ich najviac treba – teda na potraviny, palivo a lieky. Výzva guvernéra centrálnej banky sa medzi zahraničnými Srílančanmi nestretla s veľkým pochopením. Tí vláde nedôverujú a upozorňujú, že to môže skončiť ako s pomocou po vlne cunami v roku 2004. Podľa AFP vtedy krajina dostala na pomoc preživším štedré finančné príspevky, no tie skončili vo vreckách politikov vrátane súčasného premiéra Mahindu Radžapaksu, ktorý musel peniaze vrátiť zo svojho súkromného účtu.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Sportnet.sk podcasty: 

Partnerské podcasty:

Archív:

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (6. 4. 2025)
USD 1.106
AUD 1.810
CZK 25.142
JPY 160.560
CAD 1.570
GBP 0.850
HUF 405.700
PLN 4.263
CHF 0.941
SEK 10.974

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 307
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 963
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 247
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 525
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 622
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 486
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 182
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 761
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 168
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 76 241
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 55 576
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 24 711
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 100
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 321
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 627
  8. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 9 604
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nový britský premiér Keir Starmer.

Stratégiou vlády je zachovať pokoj a dosiahnuť dohodu s USA.


TASR
Kurzy rubľa v moskovskej banke v novembri 2024.

Ruské akcie zasiahol aj pokles globálnych cien ropy.


SITA 3

Na úrovni minulého roka zostal len Trenčiansky kraj s platbami v hodnote 6,73 eura.


TASR 1
Ilustračné foto.

Správanie sa spotrebiteľov má dosah na ich ekonomickú stratu.


SITA 1
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 168
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 76 241
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 55 576
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 24 711
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 100
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 321
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 627
  8. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 9 604
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu