"Na Slovensku chýbajú ľudia na zhruba 80-tisíc pozíciách. Niektoré miesta môžu zaplniť prichádzajúci Ukrajinci. Nedostatok ľudí bude firmy tlačiť ku zvyšovaniu miezd, očakávanú dvojcifernú infláciu však plne nepokryje," hovorí ZUZANA RUMIZ, generálna manažérka v personálnej spoločnosti ManpowerGroup.
Ako ovplyvnila pandémia za ostatné dva roky platy na Slovensku?
Niektoré sektory pandémia ovplyvnila pozitívne, napríklad e-commerce. Tým, že boli ostatné obchody zatvorené, rástli online nákupy. Takisto sa darilo veľkým potravinovým reťazcom. IT sektor sa z hľadiska platov vyvíja pozitívne už niekoľko desaťročí, pričom pandémia bola v tejto oblasti akcelerátorom.
Rast miezd sa teda nezastavil ani počas pandémie, vlani sa mzdy medziročne zvýšili o 6,9 percenta.
Na druhej strane, negatívne pandémiu v platoch pocítili napríklad reštaurácie, ktoré boli dlhodobo zatvorené. Zasiahnutý bol celý sektor, teda hotely, reštaurácie a kaviarne.
Platy síce rastú, ale ceny sa zvyšujú rekordným tempom. Firmy majú po pandémii a v súvislosti s vojnou na Ukrajine vyššie náklady. Budú mať peniaze na to, aby zvyšovali mzdy?
To je ťažká otázka. Samotné firmy trpia rôznymi externými faktormi, ktoré nevedia ovplyvniť. Zvyšujú sa im ceny surovín, energií a tiež je tlak na zvyšovanie miezd.
Je predpoklad, že platy sa budú naďalej zvyšovať, dopyt po zamestnancoch totiž zostáva. Firmy potrebujú ľudí, potrebujú rásť, aj keď za drahšie peniaze.
Tempo rastu platov však v plnej miere nezohľadní očakávanú dvojcifernú infláciu. Zamestnanci, ktorí majú nižší príjem, môžu mať ťažkosti normálne fungovať, keďže dražejú potraviny, energie aj bývanie.
Je teraz vhodný čas vypýtať si vo firme zvýšenie platu?