Bratislava 4. februára (TASR) - Pobočky spoločností B.M.G. Invest, s. r. o., Košice a HORIZONT Slovakia, a. s., Košice sú oddnes zatvorené. Dôvodom zatvorenia má byť skutočnosť, že obe firmy odkúpil 31. januára 2002 zahraničný investor. Na základe jeho rozhodnutia bude v spoločnostiach vykonaný audit spojený s preberaním firiem. Po jeho ukončení, ako aj ukončení registrácie v Obchodnom registri, spoločnosť opäť obnoví svoju činnosť.
Možnosť, že by uzatvorenie pobočiek súviselo s eventuálnymi problémami spoločností s vyplácaním vkladov, riaditeľ public relations Horizontu Slovakia Miroslav Roganský vylúčil. Podľa jeho slov by uzatvorenie pobočiek a vykonanie auditu malo trvať asi dva týždne.
Meno nového zahraničného vlastníka, ktorý odkúpil košické spoločnosti HORIZONT Slovakia, a. s. a B.M.G. Invest, s. r. o., sa na základe dohovoru medzi pôvodnými vlastníkmi i samotným zahraničným investorom zverejní až po vykonaní predmetných zmien v obchodnom registri.
Objavili sa však aj špekulácie, že do firiem chce vstúpiť domáci investor. Spomínali sa mená z holdingu Sipox, patriaceho Jozefovi Majskému, ktorý však túto informáciu jednoznačne poprel s tým, že v tomto obchode nefiguruje a jeho podnikateľský záber je orientovaný úplne iným smerom. Účasť na transakcii odmieta aj Pavol Rusko. Pripustil však, že by bol ochotný rokovať o prípadnom odkúpení podielov Horizontu v spoločnostiach z mediálnej sféry.
Horizont Slovakia, a. s. spravovala podľa oficiálnych údajov prostriedky občanov v celkovej hodnote 3,5 miliardy Sk. Nedá sa však vylúčiť, že hodnota vkladov mohla byť vyššia ako uvedená suma. Popularita nebankových subjektov totiž v uplynulých rokoch výrazne vzrástla, čo potvrdzuje aj informácia, podľa ktorej sa vklady v nebankových subjektoch za uplynulý rok zvýšili o 15 až 20 miliárd Sk.
Možnosť vykonávať štátny dozor nad spoločnosťou Horizont Slovakia v zmysle platnej legislatívy pre oblasť finančného trhu Úrad pre finančný trh (ÚFT) nemal možnosť vykonávať. Nad jej činnosťou vykonával ÚFT dozor v rozsahu povolenia na obchodovanie s cenných papiermi do 21. decembra 2001, kedy jej bolo na vlastnú žiadosť toto povolenie odňaté. Ani v prípade, keby spoločnosť Horizont mala povolenie na obchodovanie s cennými papiermi, by úrad nemal možnosť vykonávať konsolidovaný dohľad, nakoľko nemala povolenie na poskytovanie investičných služieb.
Podľa analytika Slávie Capital Pavla Ondrisku sa správa o pripravovanom vstupe zahraničného investora do Horizontu Slovakia zdá podozrivá. Je toho názoru, že žiadny seriózny investor nebude vstupovať do spoločnosti takéhoto typu. Navyše, nie je dôvod, prečo by sa pri vykonávaní hĺbkového auditu (due diligence) mala zastaviť bežná činnosť.
Činnosťou košickej spoločnosti B.M.G. Invest patriacej medzi nebankové subjekty sa však už začali zaoberať vyšetrovacie orgány Policajného zboru (PZ) SR. Krajskému úradu vyšetrovania PZ v Košiciach totiž už pred pár dňami finančná polícia postúpila materiál týkajúci sa tejto spoločnosti. Konkrétnejšie výsledky šetrení zatiaľ známe nie sú, keďže vyšetrovatelia potrebujú najprv čas na zoznámenie sa s prípadom, aby mohli kvalifikovane konať.
V súčasnosti pracovníci košickej centrály spoločnosti Horizont Slovakia a B.M.G. Invest čerpajú dovolenky. Museli odstaviť služobné vozidlá a zväčša aj mobilné telefóny.
Zamestnancom ekonomického týždenníka Profit, ktorý tiež patrí do skupiny Horizont Slovakia, údajne oznámili, že pravidelný výplatný termín miezd, ktorý bol doteraz vždy k siedmemu dňu v mesiaci, sa posúva. Zrušené boli aj plánované služobné cesty.
Podľa slov bývalého hovorcu Horizont Slovakia Miroslava Roganského, od 1. februára riaditeľa public relations novej spoločnosti, ktorá má prebrať aktivity Horizontu Slovakia vrátane dcérskych firiem, termíny vyplatenia miezd pracovníkov nie sú ohrozené. Pripomenul, že je úplne prirodzené, aby sa v súvislosti s auditom spoločnosti a súvisiacich aktivít prevzatia načas odstavili prostriedky vyššej hodnoty ako napríklad služobné automobily a podobne.
* zll