Vo firmách a inštitúciách preberá postupne časť práce za ľudí umelá inteligencia. Poradí si s odpoveďami na jednoduché otázky, prípadne prevezme tie často sa opakujúce. Za vývojom, údržbou a fungovaním rôznych botov, robotov či hologramu stoja desiatky ľudí.
Na jednej strane tak „technika“ časť práce odoberie, na druhej strane inú prácu, zložitejšiu, ľuďom dá.
„Roboty nás o prácu určite nepripravia. Len prispejú k tomu, aby sa vytvorili nové, iné pracovné miesta, na ktorých budú potrebné iné zručnosti,“ potvrdzuje Zuzana Rumiz, generálna riaditeľka personálnej spoločnosti ManpowerGroup Slovensko.

Práce s pridanou hodnotou alebo také, pri ktorých budú potrebné tzv. mäkké zručnosti – teda schopnosť komunikovať či pracovať v tíme a zvládať konflikty –, budú vykonávať ľudia. Opakujúce sa práce budú podľa Rumiz vykonávané robotmi.
„Bude potrebné celoživotné vzdelávanie a nemôže zostať len na firmách. Samotný štát bude musieť prispieť k tomu, aby uchádzači o zamestnanie našli prácu aj v budúcnosti,“ dodáva Rumiz.
Vesna ako bankárka
Holografická bankárka Vesna, ktorú Slovenská sporiteľňa predstavila začiatkom apríla, podľa koordinátora projektu Petra Petényiho nemá ambíciu nahradiť človeka. Jej úlohou je pomáhať s často sa opakujúcimi otázkami a jednoduchšími servisnými transakciami.