Kto zarába na tankovaní? A odkiaľ pochádza benzín či nafta v jednotlivých čerpačkách? Rebríček INDEXU odhaľuje pomery na slovenskom trhu čerpacích staníc.
To, že mu vládne trojica Slovnaft, OMV a Shell, nie je prevratné zistenie. Ale v „hlavnom peletóne“ je pestrá konkurencia. INDEX zmapoval 15 najväčších sietí a zoradil ich podľa počtu čerpacích staníc.
Rebríček vychádza z údajov, ktoré prevádzkovatelia sietí uvádzajú na svojich oficiálnych stránkach a verejnej dostupných registroch, prípadne ich poskytli priamo INDEXU. Nezaradili sme doň čerpačky, ktoré ponúkajú len LPG a ani sieť Lukoil, ktorá momentálne prechádza pod značku Slovnaft.

Z pohľadu tržieb treba pripomenúť, že niektoré menšie firmy sa nezaoberajú len predajom palív, ale aj inými činnosťami. Zaujímavé je, že väčšina veľkých sietí v posledných rokoch zaznamenala pokles tržieb, čo súvisí s cenami pohonných látok a dosahmi koronakrízy, ktoré obmedzila mobilitu ľudí.
Pri každej sieti sme sa snažili zistiť, od koho nakupujú pohonné látky. Niektoré to otvorene priznávajú na svojich stránkach.
Okrem Slovnaftu palivá na Slovensko dodáva predovšetkým rakúska OMV, ktorá má veľkú rafinériu v rakúskom Schwechate, a poľská PKN Orlen, ktorá vlastní aj dvojicu českých rafinérií v Litvínove a Kralupoch nad Vltavou (jej tamojšie aktivity zastrešuje skupina Orlen Unipetrol).
Často ide aj o otázku logistiky. Napríklad OMV uviedla, že časť čerpačiek zásobuje palivami od iných dodávateľov, no pridáva do nich svoje aditíva.
15. VOMS

Počet čerpacích staníc: 12
Vlastník: VOMS SK, s.r.o., Žilina
Tržby za rok 2021: 94,4 milióna eur
Hospodársky výsledok: 1,35 milióna eur
Pôvod palív: OMV a Orlen Unipetrol