Európska únia chce byť menej závislá od ruského plynu už na konci tohto roka. O ďalších sedem ním už európske domácnosti nemajú kúriť vôbec, nahradiť ho majú najmä obnoviteľné zdroje energie (OZE).

Obce Jindřichovice pod Smrkem na severe a Hostětín na východe Česka ukazujú, že o úspešnom prechode na OZE nerozhoduje len finančný rozpočet. Podstatnejšia je vytrvalosť samosprávy a jej schopnosť presvedčiť miestnych obyvateľov.
Jindřichovice a Hostětín už viac ako dvadsať rokov čerpajú energiu najmä zo slnka, z vetra a biomasy. Pri súčasných trhových cenách elektriny a plynu tak tamojšie domácnosti usporia desiatky tisíc eur.
V akej kondícii zanecháme svet ďalším generáciám?
Otázku, ktorá leží na stole roky, robí naliehavou najmä klimatická kríza. Okrem riešení na úrovni štátov a nadnárodných inštitúcií alebo zmeny životného štýlu u jednotlivcov, môžu vo veľkej miere prispieť k zmierňovaniu problému firmy či samosprávy. Nasledovaniahodné príklady prinášame v seriáli Udržateľnosť.
Na vetre už zarábajú
V Jindřichoviciach pod Smrkem, kde býva sotva 600 obyvateľov, sa do energetickej sebestačnosti pustili na prelome milénií.
"Udržateľnosť nevnímame ako nejaký trend súčasnosti, skôr ako snahu o záchranu života a energie na našom území," vysvetľuje Pavel Novotný, ktorý je starostom obce od roku 2010 a v obecnom zastupiteľstve pôsobí od Nežnej revolúcie.
Koncepcia Libereckého kraja, v ktorom Jindřichovice ležia, identifikovala hlavný potenciál regiónu vo veternej energii. Po niekoľkých expertných meraniach a nezávislých posudkoch padlo rozhodnutie, že na pozemkoch obce vyrastú dve veterné elektrárne (dodávateľom bola nemecká firma Enercon).