Finančná správa začala v uplynulých týždňoch daňovníkom posielať ich index daňovej spoľahlivosti. Novinka z dielne rezortu financií delí malých podnikateľov i veľké firmy na „vysoko spoľahlivých“, „spoľahlivých“ a „nespoľahlivých“.
Hodnotenie ešte nedostali všetky daňové subjekty, ktorých je na Slovensku celkovo zhruba 600-tisíc. Vlna nespokojnosti sa však už zdvihla. Mnohí daňovníci tvrdia, že verdikt proti nim nie je spravodlivý a kritériá indexu nie sú nastavené dobre.

Prostredníctvom daňových poradcov zároveň vyzývajú rezort financií a finančnú správu, aby nedostatky odstránili ešte pred zverejnením výsledkov indexu, k čomu má prísť v septembri tohto roka.
Ako finančná správa hodnotí daňovníkov? Dá sa proti jej rozhodnutiu odvolať? Sú vyrovnané nedoplatky z minulosti dôvodom na zaradenie do kategórie „nespoľahlivých“?
V texte odpovedáme na otázky:
- Prečo je index daňovej spoľahlivosti odrazu verejný?
- Čo hodnotí finančná správa pri posudzovaní spoľahlivosti?
- Aký je rozdiel medzi hodnotením „vysoko spoľahlivý“, „spoľahlivý“ a „nespoľahlivý“? Aké sú s týmito statusmi spojené benefity a obmedzenia?
- Aké najčastejšie sťažnosti počúvajú daňoví poradcovia od klientov v súvislosti s indexom?
- Nesúhlasím so zaradením do kategórie „nespoľahlivý“. Čo mám robiť?
- V minulosti som mal nedoplatky na daňovom úrade, no už som ich vyrovnal. Mám očakávať, že budem vedený ako nespoľahlivý?
- V minulosti daňová kontrola zistila pochybenia, s ktorými som nesúhlasil, a tak som sa odvolal. Finančná správ rozhodla v prospech daňového úradu, preto som sa obrátil na súd. Jeho rozhodnutie ešte nepadlo. Vyhodnotí ma preto index ako nespoľahlivého?
- Môže sa stať, že negatívne hodnotenie bude mať vplyv na podnikanie subjektu?
- Aké zmeny v hodnotení odporúčajú urobiť daňoví poradcovia?
1. Prečo je index daňovej spoľahlivosti odrazu verejný?
Index daňovej spoľahlivosti existoval aj v minulosti, nikdy však nebol prepracovaný do detailov a verejnosť k nemu nemala prístup. V podstate slúžil len pre potreby finančnej správy.
Návrh na zverejnenie a prepracovanie indexu odôvodňuje ministerstvo financií snahou o väčšiu transparentnosť a ľahší prístup k informáciám v prípade, ak by si firma chcela preveriť svojho spolupracovníka či subdodávateľa.
Zároveň má na základe získaných benefitov motivovať daňovníkov k spoľahlivému podnikateľskému správaniu.