Od Nežnej revolúcie ubehlo len pár týždňov. Kým väčšina ľudí sa spamätáva zo zmien, ktoré zasiahli Československo, a rozmýšľa, čo bude ďalej, 30-ročný Ivan Kmotrík nezaháľa.
Už v januári 1990 sa vydáva na dráhu kníhkupca. Na Hurbanovom námestí v centre Bratislavy si prenajíma predajňu Sovietska kniha.

Rýchlosť, akou Kmotrík, rodák zo Skalice na západe Slovenska, reagoval na nové pomery, bola ohromujúca a túto schopnosť využíval aj vo svojej ďalšej podnikateľskej dráhe. Vďaka nej sa vypracoval medzi najbohatších Slovákov.
Príbeh Ivana Kmotríka však nie je príbehom "skalického Guttenberga", ktorý našiel dieru na trhu. Je skôr príbehom o tom, ako môžu dobré známosti, čuch na biznis a istá dávka odvahy vytvoriť podnikateľské impérium. Kmotríkovu dráhu opisujeme v ďalšej časti seriálu Oligarchovia.
Vekslák? Ale prosím vás...
S každým veľkopodnikateľom sú spojené historky a legendy, ktoré sa s ním tiahnu celý život. Inak to nie je ani pri Ivanovi Kmotríkovi, o ktorom sa traduje, že za socializmu sa živil ako "vekslák".
Pre tých, čo to nepoznajú: išlo o špekulantov, ktorí načierno vymieňali československé koruny za západné meny alebo za tuzexové bony. Táto činnosť bola za hranou vtedajšieho zákona, no štát a polícia ju v zásade tolerovali.
Kmotrík neskôr nepopieral, že si podobným spôsobom naozaj privyrábal. Nevidel to však v negatívne.