SME

Kontajnery z Koša exportujú do Austrálie i Japonska. Chystajú sa na Európu

Rodinná firma Unipas z Hornej Nitry má tridsaťročnú tradíciu a klientov od protinožcov.

Šéf rodinnej firmy Unipas Maroš Kara (Zdroj: Marko Erd)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V areáli dnešného priemyselného parku v obci Koš medzi Novákmi a Prievidzou sa kedysi vyrábali betónové skruže. Dnes tam pôsobí firma Unipas, ktorá podniká v strojárstve a biznise so skladateľnými kontajnermi.

Na Slovensku ich nepredáva, odberateľov má v Austrálii, Japonsku aj v USA. V budúcnosti chce posilniť aj predaj na európskom kontinente. Expanzia je súčasťou novej vízie, ktorá má firme pomôcť vyrovnať sa s dosahmi koronakrízy.

FéliX Business Award (malé logo do článku)

Rodinnú firmu s 30-ročnou históriou covidová pandémia výrazne priškrtila. Aby uživila nevyužitú produkčnú kapacitu, rozšírila portfólio o skladateľné lavičky a zmenila dlhoročnú obchodnú stratégiu.

Vyhlasovatelia FéliX Business Award

Odborný partner

Spojenie s austrálskym Slovákom

Unipas založili Ferdinand Kara s manželkou Antóniou na sklonku roka 1992. K výrobe kontajnerov sa dostali viac-menej náhodou.

Ferdinand Kara za socializmu pôsobil ako stredoškolský profesor na strednej priemyselnej škole v Handlovej, vyučoval elektrotechniku a strojárstvo. V roku 1984 dostal pracovnú ponuku zo žilinského štátneho podniku Oceľové konštrukcie, ktorá mala v Handlovej odštepný závod.

Podnik vyrábal tlakové nádoby, výmenníky tepla a jej strojárska odnož sa zameriavala na konštrukcie umakartových jadier v panelákových bytoch. Ferdinand Kara sa v štátnej firme stal strojárskym inžinierom, získal praktické skúsenosti a kontakty.

Život mu zmenil dnes už nebohý Ladislav Štefan Karpíšek. Meno rodáka zo Sabinova, ktorý vyrastal v Kremnici a Prahe, je pre Slovákov zrejme neznáme, ale ide o významného vynálezcu, ktorý v 50. rokoch emigroval do Austrálie pred komunistickou Štátnou bezpečnosťou (ŠtB).

Článok nájdete v júnovom čísle mesačníka INDEX. Už v predaji.Článok nájdete v júnovom čísle mesačníka INDEX. Už v predaji. (zdroj: SME - Marko Erd)

V exile v Sydney založil spoločnosť Technosearch a získal 1200 patentov, od rotačného spaľovacieho motora, pasového dopravníka až po skladateľný prepravný kontajner. Ten mu priniesol najväčší úspech v podnikaní a doteraz je aj základným kameňom podnikania Unipasu.

Vynálezca sa nechcel uspokojiť s austrálskym trhom, veľký potenciál pre odbyt videl v Európe. Keďže nároky logistiky na čas a náklady boli privysoké, hľadal obchodného partnera, ktorý by mu na starom kontinente pomohol s výrobou kontajnerov. Na odporúčanie známych oslovil Ferdinanda Karu.

Súvisiaci článok Slováci vyvinuli hasiacu trubicu. Používa ju polícia v Miami Čítajte 

"Sadli si ľudsky a spoločne rozbehli firmu. Karpíšek nám dával zákazky a my sme vyrábali," spomína si Maroš Kara, syn zakladateľa Unipasu. Vo firme je od úplného začiatku od roku 1992, zhodou okolností sa vtedy vrátil z vojenčiny. Keďže otec sa už z vedenia rodinného podniku stiahol, Maroš Kara je jej šéfom.

V roku 2008 sa Unipas od Štefana Karpíšeka oddelil. Podľa Maroša Karu spravil slovenský vynálezca v Austrálii niekoľko zlých finančných rozhodnutí a finančná kríza položila jeho biznis na kolená.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Slovenská firma, ktorá závisela od jeho objednávok, bola finančne zdravá a ťažili ju len Karpíškove nezaplatené faktúry. Napokon sa dohodli na ich urovnaní, Karpíšek prenechal Unipasu patenty na výrobu kontajnerov, a to aj bez nároku na tantiémy.

Karovcom toto rozhodnutie rozviazalo ruky (mimochodom, ich austrálsky obchodný partner pre finančné problémy a pokročilý vek aj tak skončil s podnikaním). Dostali sa k priamym kontaktom na odberateľov, s ktorými predtým spolupracovali cez Karpíška. Unipas si mohol nastaviť vlastnú obchodnú stratégiu a cenotvorbu, ktorá odbúrala províziu sprostredkovateľa.

Pre potravinárov a kozmetické firmy

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C8ZED na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pozemky, na ktorých malo vyrásť nákupné centrum Aqario.

Komplex Aquario už zostane len na papieri.


Ak si daňové priznanie podávate sami, časť daní darujete priamo v tlačive daňového priznania.

Aj oznámenie o predĺžení lehoty musí byť podané najneskôr do 2. apríla.


TASR
Kandidát na prezidenta Ivan Korčok

Prehľad prešľapov prezidentského kandidáta Ivana Korčoka.


a 2 ďalší
Zľava generálny tajomník Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Mathias Cormann a predseda vlády SR Robert Fico (Smer) počas spoločného stretnutia na Úrade vlády SR pri príležitosti zverejnenia nového Ekonomického prehľadu OECD o Slovensku.

Nájomné bývanie chcú okrem Štátneho fondu riešiť aj súkromnými investíciami.


TASR
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu