Od konca februára Európu zamestnáva vojna na Ukrajine a s ňou súvisiace bezpečnostné a ekonomické hrozby. Tou najväčšou je vysoká závislosť členských štátov Európskej únie od ruských energií.
Rusko však nie je jedinou hrozbou. Čínska ľudová republika, ktorá si s EÚ denne vymení tovar za takmer dve miliardy eur a v posledných rokoch systematicky investuje vo viacerých členských štátoch, podpísala s Ruskom zmluvu o spolupráci len niekoľko dní pred vypuknutím konfliktu na Ukrajine.

Sú Rusko a Čína na tej istej lodi a mala by sa Európska únia snažiť už teraz viac diverzifikovať svoje dodávateľské portfólio?
"Nie je možné úplne sa od Číny odpútať a nik so zdravým rozumom by niečo také ani netvrdil," hovorí Theresa Fallon, riaditeľka Centra pre rusko-európsko-ázijské štúdie v Bruseli.
Európa však podľa nej musí čínskej hrozbe venovať patričnú pozornosť. "Čo urobiť môžeme, je nezvyšovať závislosť od Číny a prísť s legislatívou, ktorá povedie k postupnej nezávislosti EÚ aspoň v strategicky dôležitých oblastiach, ako sú farmaceutický priemysel, high-tech, čipy a polovodiče," vysvetľuje THERESA FALLON v rozhovore pre INDEX.
V rozhovore sa dočítate:
- Aké sú ekonomické a diplomatické vzťahy Ruska a Číny a čo s nimi urobila vojna na Ukrajine?
- Akú veľkú hrozbu predstavuje ekonomická závislosť Európy od Číny?
- Prečo sa Čína v poslednom období zaujíma o strednú a východnú Európu?
- Môže Rusko predávať ropu a plyn do Číny, ak sa rozhodne odstaviť Európu?
- Ako dlho bude Rusko odolávať sankciám?
Aký je vzájomný vzťah Číny a Ruska?
Napriek tomu, že majú za sebou rušnú minulosť, v poslednom období sa zdá, že sa rozhodli spolupracovať. Pripomína to vzťah kovbojov z filmu Butch Cassidy a Sundance Kid, ktorí najprv proti sebe bojujú, no nakoniec sa rozhodnú, že sa radšej spoja.

Potvrdzuje to fakt, že Vladimir Putin a čínsky prezident Si Ťin-pching označili diplomatické vzťahy medzi krajinami za najlepšie za posledných tristo rokov.
Štvrtého februára, krátko pred začiatkom olympijských hier, spoločne podpísali tisícslovnú dohodu o tom, akým smerom sa budú vyvíjať vzájomné vzťahy, ako vnímajú demokraciu, a ako by mal podľa nich vyzerať svetový poriadok.
Zároveň sa navzájom utvrdzovali v tom, že ich krajiny sú demokratické. Aj preto by sme tomu mali venovať viac pozornosti.
Upevnila čínsko-ruské vzťahy aj anexia Krymu pred siedmimi rokmi?