SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Závislosť od Ruska je obrovská chyba EÚ a nedáva zmysel (rozhovor)

Od Číny sa nemôžeme úplne odpojiť, tvrdí expertka na medzinárodné vzťahy Theresa Fallon.

Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Od konca februára Európu zamestnáva vojna na Ukrajine a s ňou súvisiace bezpečnostné a ekonomické hrozby. Tou najväčšou je vysoká závislosť členských štátov Európskej únie od ruských energií.

Rusko však nie je jedinou hrozbou. Čínska ľudová republika, ktorá si s EÚ denne vymení tovar za takmer dve miliardy eur a v posledných rokoch systematicky investuje vo viacerých členských štátoch, podpísala s Ruskom zmluvu o spolupráci len niekoľko dní pred vypuknutím konfliktu na Ukrajine.

Súvisiaci článok Nejde len o technológie. Stopka ruskej rope prekazí Slovnaftu naftový biznis Čítajte 

Sú Rusko a Čína na tej istej lodi a mala by sa Európska únia snažiť už teraz viac diverzifikovať svoje dodávateľské portfólio?

"Nie je možné úplne sa od Číny odpútať a nik so zdravým rozumom by niečo také ani netvrdil," hovorí Theresa Fallon, riaditeľka Centra pre rusko-európsko-ázijské štúdie v Bruseli.

Európa však podľa nej musí čínskej hrozbe venovať patričnú pozornosť. "Čo urobiť môžeme, je nezvyšovať závislosť od Číny a prísť s legislatívou, ktorá povedie k postupnej nezávislosti EÚ aspoň v strategicky dôležitých oblastiach, ako sú farmaceutický priemysel, high-tech, čipy a polovodiče," vysvetľuje THERESA FALLON v rozhovore pre INDEX.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Aký je vzájomný vzťah Číny a Ruska?

Napriek tomu, že majú za sebou rušnú minulosť, v poslednom období sa zdá, že sa rozhodli spolupracovať. Pripomína to vzťah kovbojov z filmu Butch Cassidy a Sundance Kid, ktorí najprv proti sebe bojujú, no nakoniec sa rozhodnú, že sa radšej spoja.

Potvrdzuje to fakt, že Vladimir Putin a čínsky prezident Si Ťin-pching označili diplomatické vzťahy medzi krajinami za najlepšie za posledných tristo rokov.

Štvrtého februára, krátko pred začiatkom olympijských hier, spoločne podpísali tisícslovnú dohodu o tom, akým smerom sa budú vyvíjať vzájomné vzťahy, ako vnímajú demokraciu, a ako by mal podľa nich vyzerať svetový poriadok.

Zároveň sa navzájom utvrdzovali v tom, že ich krajiny sú demokratické. Aj preto by sme tomu mali venovať viac pozornosti.

Upevnila čínsko-ruské vzťahy aj anexia Krymu pred siedmimi rokmi?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vodíkové auto z dielne Technickej univerzity Košice reprezentovalo Slovensko na Expo v Dubaji.

Živčák: Mohlo by pribudnúť 10-tisíc miest.


6 h

Chce u nás vyrábať elektromobily.


1. júl
Ilustračné foto

Z pohľadu cien kľúčových komodít patria Slováci k najzraniteľnejším v EÚ.


1. júl

Pôvodom švédska automobilka je považovaná za lídra v bezpečnosti.


1. júl
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu