SME
Utorok, 16. august, 2022 | Meniny má Leonard

Nápad Slovákov používajú giganti, ktorí spravujú miliardy eur

Vestberry chce zmeniť svet investorov, nahradí im excelovské tabuľky.

Zakladatelia Vestberry (sprava): Marek Zámečník, Ján Káčer a Matej Pavlanský (Zdroj: Vestberry)

Zakladateľa a výkonného riaditeľa firmy Vestberry Mareka Zámečníka sme zastihli v Malajzii (spojili sme sa videokonferenciou cez Teams). Ako vraví, je v tom aj trocha nostalgie. Pred deviatimi rokmi tam pracoval v startupovom investičnom fonde Nova Founders. Teraz sa tam vrátil, aby svojim bývalým kolegom a konkurentom ponúkol vlastný vynález – softvér na správu investícií.

Vestberry založil Marek Zámečník s dvojicou spoločníkov, Jánom Káčerom a Matejom Pavlanským (všetci relatívne čerství tridsiatnici), v roku 2018. Pár mesiacov po napísaní prvého riadku softvérového kódu získali prvého zákazníka. Prekvapujúco (a možno ani nie), nebol zo Slovenska, ale z Londýna.

Súvisiaci článok Ochránia ľudí pred chemickými zbraňami. Lasery z Liptova sú unikát Čítajte 

Firma odvtedy narástla. V Bratislave zamestnáva tridsiatku ľudí a jej produkt využívajú investičné fondy spravujúce investície vo viac než tisícke startupov vo výške šesť miliárd eur. Sú medzi nimi aj známe firmy ako Wolt alebo eToro.

Vízii Mareka Zámečníka uverili aj viacerí slovenskí technologickí podnikatelia. Šimon Šicko (Pixel Federation) a František Krivda (Slido) do nej vložili peniaze, vďaka ktorým Vestberry expanduje v juhovýchodnej Ázii.

Firmu Vestberry a jej inováciu predstavujeme v seriáli Startup select. Prinášame v ňom príbehy šikovných Slovákov, ktorých nápady, inovatívne produkty či služby majú potenciál preraziť doma i v zahraničí.

Pre tých, čo sa trápia s excelom

Účelom softvéru Vestberry je zlepšiť a zautomatizovať interné procesy v investičných spoločnostiach a vo fondoch. V princípe by mal nahradiť analýzy výkonnosti a kľúčových ukazovateľov (KPI), ktoré si tieto firmy pre svoje investície manuálne vytvárajú v exceli.

Článok nájdete v júnovom čísle mesačníka INDEX. Už v predaji.Článok nájdete v júnovom čísle mesačníka INDEX. Už v predaji. (zdroj: SME - Marko Erd)

Marek Zámečník hovorí, že sám je fanúšikom excelu, ale hodnotu podľa neho prináša investičným analytikom len do istého momentu. „Ak máte v portfólio viac ako tridsať firiem, už sa trápite. Trávite viac času nad tým, aby ste svoj excel skonsolidovali a hľadali v ňom chyby, než nad hlbšou analýzou, ktorú potrebujete na svoje investičné rozhodnutia," vysvetľuje.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Lukáš Kovanda

Sankcie účinkujú, ich efekt sa dostaví v dlhodobejšom horizonte, tvrdí ekonóm Kovanda.


15 h
Ilustračné foto.

Príčinou je pokračujúce zdražovanie plynu.


TASR 17 h
Budova čínskej centrálnej banky v Pekingu.

Rozhodnutie banky naznačuje, že Peking na čas odložil obavy z vysokej zadlženosti ekonomiky, aby odvrátil jej pokles.


SITA 21 h
Peedseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák.

Hlivák kandidovať nebude zo zdravotných dôvodov, venovať sa chce opäť advokácií.


TASR 21 h
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu