Európska komisia minulý týždeň predstavila plán, ako chce členské štáty čo najskôr odpojiť od ruského plynu a ropy, ktoré stoja európskych daňovníkov sto miliárd eur ročne.
Iniciatíva REPowerEU počíta s výrazným šetrením energií, diverzifikáciou dodávok plynu, spoločným nákupom energií na trhoch a masívnymi investíciami do výstavby obnoviteľných zdrojov energie.
Napĺňanie tejto stratégie si má do roku 2027 vyžiadať viac ako 300 miliárd eur. Štátom sa zvýšia alokácie v plánoch obnovy, ktoré budú musieť odpojeniu od ruských energií venovať samostatnú kapitolu.

Možné bude opätovne siahnuť aj po nevyužitých pôžičkách, respektíve presunúť do plánu obnovy peniaze z nevyčerpaných eurofondov. To je zaujímavé aj preto Slovensko, ktoré rok a pol pred koncom aktuálneho eurofondového obdobia ešte stále nemá vyčerpané miliardy eur.
Získa Slovensko peniaze aj na odklon od ťažkej ruskej ropy a čo ak odpojenie od plynu príde skôr, než Európska únia stihne zareagovať? Bude treba budúcu zimu šetriť a plánuje Slovensko využiť peniaze EÚ? Index odpovedá na najdôležitejšie otázky ohľadom iniciatívy REPowerEU.
V článku odpovedáme na otázky:
- Prečo Komisia prišla s návrhom REPowerEU?
- Kedy sa Únia nadobro odpojí od ruského plynu a čo chce využiť ako alternatívu?
- Čo bude budúcu zimu? Dovtedy nestihneme ani dobudovať iné obnoviteľné zdroje.
- Máme sa pripraviť na povinné šetrenie energiami?
- Kde na to štáty vezmú peniaze?
- Čo ak Rusko odstaví Európu od plynu skôr, ako dôjde k zmenám?
- Nezvýšia sa ceny energií odklonom od ruského plynu ešte viac?
- Kontrakty o dodávke plynu s novými krajinami sa podpisujú na niekoľko rokov. Nespomalí to odchod Únie od fosílnych palív?
- Čo podľa odborníkov znamená plán Únie pre Slovensko?
1. Prečo Komisia prišla s REPowerEU?
Ide o dôsledok ruskej vojnovej agresie na Ukrajine. Trhové ceny ropy a plynu od jej začiatku prekonávajú maximá a v Európe, silne závislej od ruských energií, spôsobuje neistotu.
Navyše, každé euro, ktoré členské štáty zaplatia Rusku za energie, nepriamo financuje agresiu režimu Vladimira Putina. Európskych daňovníkov stoja ruské energie sto miliárd eur ročne.
EÚ by sa mala od ruských fosílnych palív odstrihnúť skôr než v roku 2050. Keďže to nie je pre všetky štáty vrátane Slovenska rovnako jednoduché, eurokomisia vypracovala plán alternatív a finančnej podpory, teda REPowerEU.