Autori pracujú v Nadácii Zastavme korupciu
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) presťahovala pred šiestimi rokmi svoje riaditeľstvo do budovy Panon Office. Za podnájom platí spoločnosti Capital Park ročne 1 milión eur. Tá pôvodne nedokončenú budovu vydražila v decembri 2013 a následne ju nechala dostavať.
Generálnym dodávateľom stavby sa stala firma Ingsteel. Na stavbe však realizovala len rekonštrukciu existujúcej fasády.
Zvyšné práce na diele jej mala dodať firma S-Progress ako subdodávateľ. Práve tá tvrdí, že Ingsteel jej nevyplatil takmer milión eur. Voči Ingsteelu preto podal S-Progress šesť žalôb na Okresný súd Bratislava 2.
Stavbu vraj dostali nedokončenú, no investor ju prevzal
Ingsteel argumentuje tým, že S-Progress stavbu nedokončil a predčasne z nej odišiel. Tvrdenia opiera o audit zo začiatku októbra 2015, kedy mal S-Progress stavbu opustiť. Nedorobky a vady vraj potom musel opravovať na vlastné náklady a doplácať aj predošlých subdodávateľov.
S-Progress má na druhej strane denník zo stavby a zápisy z pravidelných kontrolných dní stavby, ktoré podľa neho dokazujú, že na stavbe pôsobili jeho ľudia minimálne do konca októbra. Záznamy okrem iného tvrdia, že s niektorými prácami sa čakalo paradoxne na Ingsteel, ktorý meškal s fasádou.
S-Progress zároveň argumentuje tým, že majiteľ budovy si stavbu písomne prevzal na účel kolaudácie 14. októbra bez závad brániacich užívaniu. O dva týždne neskôr bola stavba aj úspešne skolaudovaná.
Majiteľom stavby je Capital Park. Ten Ingsteelu ako generálnemu dodávateľovi vyplatil plnú sumu dohodnutú v zmluve o dielo. Teda aj za práce, ktoré sú v súčasnosti predmetom súdnych sporov.
S-progress máva aj vlastným posudkom, ktorý konštatuje, že začiatkom decembra 2015 boli všetky práce na stavbe dokončené na 100 %.
Súdy sa vlečú
Zo šiestich žalôb boli štyri podané začiatkom roka 2016. Tri riešil sudca Patrik Števík. Stavebné firmy sa v nich sporia o úroky z omeškania, dodatočné práce aj zádržné.
V dvoch prípadoch za niekoľko stotisíc eur prebehli prvé pojednávania až tento rok, po šiestich rokoch. To je pomalý postup aj na slovenské pomery. Priemerná dĺžka konania v obchodnej agende na okresných súdoch bola v roku 2019 približne dva roky.
No v treťom prípade sudca Števík inicioval až 15 pojednávaní, mnohé sa ale aj pre Covid nerealizovali. Paradoxne ale ide o prípad s najnižšou sumou – len 5 571 eur. Spor je totiž o úroky z omeškania za faktúru, ktorú podľa S-Progressu uhradil Ingsteel s omeškaním.
V štvrtej žalobe sa vystriedali za šesť rokov už štyria sudcovia. Druhá sudkyňa v poradí aj ukončila dokazovanie a vydala predbežný právny názor v prospech žalobcu, teda firmy S-Progress. Rozhodnúť mala definitívne v októbri 2020.
Sudkyňa však nakoniec nastúpila na péenku a následne odišla na materskú. Aj tento spor potom pripadol sudcovi Števíkovi.
Ten oznámil, že dokazovanie vykoná nanovo a vec odročil na neurčito. Nakoniec ale prípad skončil koncom minulého roka u štvrtého sudcu.
Nadácia sa okresného súdu spýtala na vlečúce sa prípady a naopak, na jeden - nezvyčajne aktívny postup sudcu okresného súdu. Priama odpoveď neprišla s vysvetlením, že Nadácia nie je sporovou stranou ani zástupcom žiadnej zo strán.
Sudca Števík odpovedal podobne. „V dvoch spisoch nie som zákonný sudca a vy nie ste v pozícii účastníka konania. Považujem za nevyhnutné dodržiavať princípy právneho štátu aj vtedy, ak sa nám to nehodí.“
Sudca Števík
Sudca pôsobí na Okresnom súde Bratislava 2 najmä v obchodnej agende. Podľa portálu Otvorené súdy mu v rokoch 2013, 2015 a 2017 odvolacie súdy potvrdili len približne každé druhé rozhodnutie, čím sa dostal pod priemer sudcov v rovnakej agende.
Znamená to, že ak sa účastníci sporu voči jeho rozhodnutiu odvolali na vyšší súd, približne v polovici prípadov vyšší súd verdikt Števíka zmenil.
Števík patrí tiež k najväčším kritikom zmien v justícii, ktoré nastali po nástupe Matovičovej vlády. V blogoch pre E-report napríklad tvrdí, že „vláda pod rúškom reforiem cielene ničí právny štát a nezávislosť súdnej moci.“ A dodáva, že sudcovia, ktorí sa k očiste justície hlásia, „sa v rozpore s teóriami o demokracii a právnom štáte podieľajú na ich rozvrate.“
Mesiac pred inváziou Ruska na Ukrajinu sa sudca vyjadril aj k tejto problematike, kde otvorene konšpiruje o skutočných dôvodoch pandémie aj vojenského konfliktu:
„Do času, kým prepukne avizovaná ekologická pandemická hra ako zámienka na opätovné zbavovanie človeka ľudských práv a likvidáciu právneho štátu s cieľom preskupiť svetový kapitál, je potrebné udržiavať ľudí naďalej v strachu. Euroatlantické lobistické skupiny, politici a médiá tentoraz postavili do úlohy strašiaka svetovú veľmoc Rusko. To Rusko, ktoré prirodzene patrí do Európy po kultúrnej, náboženskej, hodnotovej aj historickej stránke.“
Števík v reakcii na otázky Nadácie pripúšťa, že sa mohol mýliť: „Poukazujem na to, že v demokratickej krajine má každý človek právo nielen na úspechy, ale aj na vlastné zlyhania a rovnako tak nielen na názor pravdivý, ale aj na názor nesprávny.“
No zároveň dodal, že „v skutočne demokratickom a právnom štáte nesmie byť autor za svoj názor znevýhodňovaný alebo sankcionovaný. A rovnako ani nie je povinný vysvetľovať svoje postoje“.
Zaplatené nie, v účtovníctve áno
Ingsteel si do účtovníctva dal aj faktúry od S-Progressu, z ktorých niektoré položky sú práve predmetmi súdnych sporov. Sporné faktúry figurujú v polovici sporov.
Právnici Ingsteelu argumentujú, že takéto účtovanie je bežné a rieši sa to cez opravy podľa rozhodnutia súdu. Konkrétne v jednom prípade záväzky podľa firmy ani nevznikli a vo zvyšných dvoch už zanikli započítaním.
Nadácia sa na zaúčtovanie si faktúr, ktoré sú predmetom súdneho konania, pýtala aj odborníka, ktorý sa špecializuje na daňovo-právne poradenstvo. Neželal si byť menovaný, no vo všeobecnosti uviedol, že firma, ktorá si faktúry zahrnie do účtovníctva, tým de facto uznáva ich platnosť ako aj nároky s nimi súvisiace.
Pochybná história projektu
O novom sídle Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) písal v roku 2016 Ján Kuciak. VšZP pri výbere podnájmu vylúčila 8 z 10 ponúk, ktoré dostala na základe inzerátov. Vyhrala Panon Office na Panónskej ceste, ku ktorej jedinej nemala poisťovňa žiadne výhrady. Ponuky a ani presné kritériá však poisťovňa nezverejnila.
Panon Office krátko predtým zmenila majiteľa. Získala ju firma Capital Park, ktorú krátko predtým ovládol advokát Róbert Lenčéš. Ten bol známy z kauzy predraženého stravovania v nemocniciach z čias jednofarbenej Ficovej vlády.
Capital Park následne už aj s novým nájomcom získala firma Lemberger, ktorú vlastnil advokát Ján Gajan. Ten je v súčasnosti spolupracujúci obvinený vo viacerých kauzách vrátane Dobytkára.
V súčasnosti firmu Capital Park vlastnia dve cyperské firmy. Podľa takzvaného protischránkového registra ich konečnými užívateľmi výhod sú traja Rusi - Igor Kamenský, Tatiana Bezrukova a Rishat Sharipov.
Nadácia Zastavme korupciu považuje prieťahy v súdnych konaniach a dlhé priemerné trvanie súdnych sporov za jedny z najväčších prekážok pri uplatňovaní práva na Slovensku. Práve preto podporovala reformu súdov, ktorá by mohla pomôcť riešiť tento problém.
Prispieť k odstráneniu prieťahov môže aj zmena disciplinárnych konaní voči sudcom, ktoré po novom rieši Najvyšší správny súd.
Chcete nám pomôcť v našom úsilí odstrániť korupciu pri nakladaní s verejnými peniazmi? Podporte Nadáciu Zastavme korupciu malým finančným darom, vďaka ktorému dokážeme veľké veci. Ďakujeme.