SME

Ceny nehnuteľností oproti minulému roku narástli takmer o štvrtinu

Z regiónov ceny rastú najviac v Košickom, Banskobystrickom a Trnavskom kraji.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: Korzár/Judita Čermáková)

BRATISLAVA. Ponukové ceny nehnuteľností na Slovensku vzrástli medziročne o viac ako 23 percent. Vyplýva to z komentára analytikov úseku meny, štatistiky a výskumu Národnej banky Slovenska (NBS).

Ako uvádzajú, rast cien nehnuteľností pokračuje aj na začiatku roku 2022, pričom rast cien bytov je výraznejší ako rast cien rodinných domov. Z regiónov vynikajú najmä Košický, Banskobystrický a Trnavský kraj.

Údaje o úveroch podľa analytikov naznačujú, že domácnosti sa na začiatku roku snažili využiť ešte stále nízke úrokové sadzby.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Ceny rastú o tisícky eur. Dokedy bude nové bývanie zdražovať? Čítajte 

Najvyšší rast bol v Košickom kraji

Ponukové ceny nehnuteľností na bývanie v prvom kvartáli 2022 vzrástli oproti predchádzajúcemu štvrťroku o 8,5 percenta, pričom medziročné tempo rastu dosiahlo 23,3 percenta.

„Priemerná cena rezidenčných nehnuteľností je na základe nových dát na úrovni 2510 eur za meter štvorcový, oproti predchádzajúcemu štvrťroku narástla o 195 eur," konštatujú analytici.

Príspevky jednotlivých krajov podľa nich ukazujú, že k medzištvrťročnej zmene ceny prispel najviac Bratislavský kraj, ktorý tvoril 62 percent z celkového cenového rozdielu. Nadpriemerné sú aj príspevky Košického a Trnavského kraja.

Medzištvrťročný rast ponukových cien nehnuteľností na bývanie bol najvyšší v Košickom kraji (15,3 percenta), ceny sa výrazne zvýšili aj v Banskobystrickom (12,2 percenta) a Trnavskom kraji (11,2 percenta).

SkryťVypnúť reklamu

„V komentári k predchádzajúcemu štvrťroku bol uvedený ako najrýchlejšie rastúci kraj Prešovský, čo sa nezmenilo ani po revízii. Samotné ceny bytov poskočili medzi štvrťrokmi najvýraznejšie v Košickom kraji," uvádzajú analytici s tým, že najrýchlejší rast cien domov vykazuje Prešovský kraj, v ktorom je dominantný okres Poprad.

Aké sú dôvody rastu cien

Výrazný medzištvrťročný rast cien podľa analytikov pravdepodobne úzko súvisí s postupne sa zvyšujúcimi úrokovými sadzbami v komerčných bankách.

„Domácnosti sa na realitnom trhu snažili využiť zatiaľ ešte stále nízke sadzby, čím ceny tlačia smerom hore," vysvetľujú. Ako dodávajú, aktuálny makroekonomický vývoj, ako aj očakávania budúceho vývoja úrokových sadzieb však neprajú pokračovaniu tohto trendu.

SkryťVypnúť reklamu

Domácnosti sa na realitnom trhu snažili využiť zatiaľ ešte stále nízke sadzby, čím ceny tlačia smerom hore.

Analytici NBS

„Neevidujeme žiadne indikátory toho, že by majitelia nehnuteľností boli okolnosťami nútení predávať. Pravdepodobnejšie je skôr, že ponuky s príliš vysoko nastavenými cenovkami budú zotrvávať na trhu dlhšie, než tomu bolo v minulosti," uzatvárajú analytici.

Finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik konštatuje, že ďalšie zrýchlenie rastu cien v porovnaní so záverom minulého roka sa dalo očakávať, keďže kľúčové faktory sa nezmenili a ostali naklonené vysokému tempu rastu.

„V prvom kvartáli 2022 bolo v ponuke naďalej veľmi málo bytov, dokonca v Bratislave sa ponuka bytov v novostavbách zmenšila na historicky najnižšiu úroveň 1 660 bytov," uviedol s tým, že túto štatistiku ovplyvnila najmä stratégia developerov púšťať do predaja len obmedzené množstvá bytov v najbližších etapách výstavby.

SkryťVypnúť reklamu

„Týmto krokom sa developeri chránia pred problémom s rastúcimi cenami materiálov. Pri výraznom raste cien počítajú s tým, že rastúce náklady dokážu pri neskoršom predaji vyvážiť vyššími cenami," doplnil.

Súvisiaci článok Ceny bytov lámu ďalšie rekordy. Kde sa situácia zhoršila najviac? Čítajte 

Očakáva sa pokles dopytu po hypotékach

Aj keď úrokové sadzby hypoték začali od januára postupne rásť, do konca marca sa podľa Búlika stále držali na veľmi nízkej, všeobecne dostupnej úrovni.

„Nové hypotéky mali v marci 2022 priemernú úrokovú sadzbu 1,03 percenta," uviedol s tým, že noví žiadatelia mohli v prvom kvartáli 2022 získať hypotéku za veľmi výhodných podmienok a ľudia s hypotékami si úver dokázali navýšiť a refixovať s veľmi nízkym úrokom.

„K tomu sa pridáva stále vysoká úroveň úspor obyvateľstva a nízka nezamestnanosť, na ktorej sa zatiaľ nijako neprejavilo predikované spomaľovanie slovenskej ekonomiky v dôsledku vojny na Ukrajine," dodal Búlik.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže úrokové sadzby hypoték v druhom štvrťroku ďalej rastú a slovenská ekonomika v dôsledku efektov vojny na Ukrajine v tomto roku rekordne spomalí, dá sa podľa Búlika očakávať v druhom štvrťroku istý pokles dopytu po hypotékach.

„Rozhodujúce je, aké tempo zvyšovania úrokov v bankách v druhom kvartáli uvidíme. Osobne predpokladám, že dopyt po nových hypotékach v ďalších mesiacoch o niečo klesne, avšak nepôjde o dramatickú zmenu," skonštatoval s tým, že miera obmedzenia doterajšieho vysokého dopytu po kúpe bytov a domov bude primárne závisieť od vývoja nezamestnanosti a celkovej hospodárskej situácie na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (18. 4. 2025)
USD 1.136
AUD 1.785
CZK 25.009
JPY 161.980
CAD 1.577
GBP 0.859
HUF 407.600
PLN 4.274
CHF 0.929
SEK 11.028

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 824
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 499
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 212
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 254
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 149
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 761
  7. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 340
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 2 250
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 929
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 556
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 335
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 022
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 527
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 11 564
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 540
  8. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 436
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Nemocnica Ružinov.

Uplatňujeme nulovú toleranciu k drogám, tvrdí UNB.


9
Voči doláru sa rubeľ dostal na 83.

Silnejúca mena už robí problémy rozpočtu.


24
Ilustračné foto

Na pozadí je zrejme tvrdý stret s kartelmi.


Jakub Bronec a 1 ďalší 9
Trump, Putin a ďalší siloví lídri prinášajú „vek nemieru“.

Dnešná globálna politika je ako nevydarené manželstvo.


Mark Leonard 27
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 929
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 556
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 335
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 022
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 527
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 11 564
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 540
  8. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 436
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
SkryťZatvoriť reklamu