SME

Skrytá inflácia, alebo prečo je môj obľúbený nanuk menší

V súčasnosti môžeme byť svedkami javu nazývaného anglickým termínom shrinkflation.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: FOTO SME - MARKO ERD)

LONDÝN. Potraviny sú čím ďalej tým drahšie. Ale ľudia si možno nevšimli, že sa tiež zmenšujú. Ak potravinárska firma uvedie na trh napríklad menší pohár džemu, môže si účtovať vyššiu jednotkovú cenu, a pritom sa opticky vyhnúť "zdraženiu", ktoré by znížilo predaj.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nie je to nová taktika, napísal spravodajský server Bloomberg, ale inflačné zmenšovanie je teraz opäť v móde, pretože priemysel čelí prudkému rastu nákladov na všetko od pšenice cez rastlinné oleje po energie.

Kedy sa to začalo?

Americký novinár a humorista Art Buchwald bol jedným z prvých, kto na túto praktiku upozornil v stĺpčeku nazvanom "Balíková inflácia", ktorý vyšiel v roku 1969. Rozšírila sa v 70. rokoch, keď výrobcovia hľadali kreatívne spôsoby, ako ochrániť svoje marže pred rastom nákladov a stagnáciou rastu.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti môžeme byť svedkami javu nazývaného anglickým termínom shrinkflation (zloženým zo slov shrink - zmenšiť sa a inflácia - inflácia), kdekoľvek od Austrálie po Indiu a Britániu.

Počas rokov nasledujúcich po hlasovaní o brexite zaznamenal britský štatistický úrad množstvo príkladov zmenšovania výrobkov, vrátane tých od spoločnosti Mondelez International Inc., ktorá znížila hmotnosť niektorých svojich čokoládových tyčiniek značky Toblerone. Avšak po protestoch spotrebiteľov sa opäť vrátili na pôvodnú veľkosť.

Akých druhov tovaru sa to týka?

Čokoľvek sa predáva v akomkoľvek balení, môže byť zmenšené. Od čokolády cez chipsy, cereálie až po polievku, a dokonca aj krmivá pre psov a pracieho prášku. Niekedy zostane cena menšieho produktu rovnaká, inokedy je znížená neúmerné poklesu veľkosti alebo hmotnosti, takže si zákazníci ťažšie uvedomujú, že za svoje peniaze dostávajú menej.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa britského internetového obchodu Britsuperstore, ktorý analyzoval údaje na internetových stránkach Money Saving Expert Martina Lewisa, sa zákazníci v tomto ohľade najviac sťažujú na čokoládu, ďalej na syry a mlieko.

Ktoré značky sú najhoršími previnilcami?

Robí to väčšina veľkých výrobcov potravín, od spoločnosti Nestlé SA až po Mondelez, ktorý nedávno zožal kritiku za zníženie hmotnosti tyčinky Cadbury Dairy Milk z 200 gramov na 180 gramov. Nemecký výrobca mliečnych výrobkov Müller zmenšil svoje jogurty Corner zo 130 gramov na 124 gramov, zatiaľ čo britská spoločnosť Burton's Biscuit Company znížila balenie čokoládových sušienok Maryland z 230 gramov na 200 gramov.

V USA spoločnosť PepsiCo Inc. znížila počet chipsov vo svojich baleniach Doritos.

SkryťVypnúť reklamu

Dá sa s tým niečo urobiť?

V dnešnom svete baleného spotrebného tovaru je ťažké sa tomu vyhnúť, ak si nenájdete obchod, ktorý predáva tovar na váhu.

Spotrebitelia môžu porovnávať ceny na internete prostredníctvom porovnávacích stránok a uprednostňovať tovar predávaný pod značkami supermarketov, než od veľkých značiek, aby získali najlepší pomer ceny a kvality.

Ako to vysvetľujú potravinári

Spoločnosti uvádzajú rôzne vysvetlenia na zníženie veľkosti výrobkov. Niektoré tvrdia, že zákazníci radšej nakupujú o niečo menej, ak je to stále cenovo dostupné, iné uvádzajú, že je to spôsob, ako splniť ciele v oblasti verejného zdravia alebo chrániť životné prostredie.

Spoločnosť Mondelez uviedla, že je to prvýkrát za posledných desať rokov, čo zmenšila veľkosť svojich tyčiniek Dairy Milk, a že tak urobila, aby si udržala konkurencieschopnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa prieskumu spoločnosti Shopmate, ktorá prevádzkuje pokladničný systém pre obchody so zmiešaným tovarom, približne polovica britských maloobchodníkov uviedla, že pre ich tržby je lepšie znížiť veľkosť balenia ako zvýšiť ceny.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (12. 4. 2025)
USD 1.135
AUD 1.820
CZK 25.147
JPY 162.070
CAD 1.574
GBP 0.867
HUF 408.900
PLN 4.295
CHF 0.925
SEK 11.120

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 353
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 491
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 280
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 332
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 937
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 472
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 554
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 087
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Dobrovoľníci spustili iniciatívu STOP SLAK.


TASR
Plantáž s kakaom v Indonézii.

V tomto roku sa vyrobilo okolo 228 miliónov čokoládových zajačikov.


TASR
Čínsky obchod

Európsky oceliarsky sektor má už teraz problémy, povedala expertka.


SITA 1
Ilustračné foto

Minister Takáč navrhol predĺženie lehoty na oznámenie chovov.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu