MOSKVA. Rusko sa dostalo do platobnej neschopnosti. Niektorí majitelia dlhopisov ruskej vlády totiž v pondelok uviedli, že nedostali úhradu úrokov, ktoré boli splatné už pred mesiacom.
Tolerančné obdobie na úhradu uplynulo v nedeľu 26. júna.
Rusko malo od začiatku svojho útoku na Ukrajinu problémy s uhrádzaním splátok dlhopisov v celkovom objeme 40 miliárd dolár (38 miliárd eur). Dôvodom sú rozsiahle sankcie proti Rusku, ktoré ho prakticky odrezali od globálneho finančného systému.
Moskva tvrdenia o platobnej neschopnosti odmieta.
Rusko peniaze poslalo
Rusko malo naposledy problémy so splácaním zahraničného dlhu po boľševickej revolúcii v roku 1917, keď vznikol Sovietsky zväz.
Rusko malo 27. mája uhradiť splátky dlhopisov v hodnote 100 miliónov dolárov a podľa vyhlásení ruských predstaviteľov je ochotné zaplatiť, ale sankcie Moskve znemožnili, aby dostala peniaze k veriteľom.
Rusko tvrdí, že poslalo peniaze banke Euroclear, ktorá ich mala potom distribuovať veriteľom. Peniaze však podľa agentúry Bloomberg v banke zostali a veritelia sa k nim nedostali.

Euroclear nespresnila, či boli platby blokované, len uviedla, že dodržuje všetky sankcie.
Tridsaťdňové tolerančné obdobie uplynulo v nedeľu večer, čo znamená, že krajina sa dostala do platobnej neschopnosti (default). Podľa agentúry Reuters niektorí taiwanskí majitelia ruských dlhopisov denominovaných v eurách nedostali splátky úrokov.
Autoritou, ktorá môže vyhlásiť, či je krajina v platobnej neschopnosti, je Medzinárodné združenie pre swapy a deriváty. To už asi pred mesiacom uviedlo, že Rusko nesplnilo svoje záväzky voči veriteľom, pretože neuhradilo úroky z iných dlhopisov.
Oficiálne vyhlásiť, že je Rusko v platobnej neschopnosti, môžu tiež ratingové agentúry, ktoré ale kvôli západným sankciám museli prestať rating k ruskému dlhu poskytovať.
Minister financií situáciu označil za frašku
Kremeľ bol rozhodnutý, že sa platobnej neschopnosti vyhne, keďže je to veľkou ranou pre prestíž krajiny, a ruskí predstavitelia opakovali, že na to nie je dôvod, keďže krajina peniaze na zaplatenie má, len ich pre sankcie veriteľom nedokáže poslať.
Moskva obvinila Západ, že sa ju snaží dohnať do umelej platobnej neschopnosti. Ruský minister financií Anton Siluanov situáciu označil za frašku.
Podľa Kremľa nie je dôvod, aby bolo Rusko označené za krajinu v platobnej neschopnosti, pretože Moskva peniaze má a je tiež ochotná platiť podľa dohodnutých pravidiel.
"Neexistujú dôvody na to, aby sme túto situáciu označili za platobnú neschopnosť. Tieto tvrdenia o takzvanom defaulte sú absolútne nesprávne," dodal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov s tým, že Moskva svoj dlh vyrovnala už v máji.
Úroky, ktoré mala zaplatiť, držiteľom dlhopisov odoslala, oznámil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Ak peniaze nedorazili, sú na vine sankcie, ktoré na Rusko uvalili západné krajiny, dodal.
Analytici neočakávajú, že vynútená platobná neschopnosť Ruska niečo zmení. Ceny ruských dlhopisov totiž výrazne klesli už po februárovej invázii. Moskva si teraz na západných trhoch nemôže ďalšie peniaze požičiavať, žiadne ale teraz ani nepotrebuje. Rusko má stále značné príjmy z predaja nerastných surovín, najmä ropy a zemného plynu.
"Vzhľadom na to, že ekonomika aj trhy škodu už utrpeli, platobná neschopnosť je teraz skôr len symbolická záležitosť. Pre ľudí v Rusku, ktorí sa už potýkajú s dvojcifernou infláciou a najhorším hospodárskym prepadom za mnoho rokov, to sotva niečo znamená," uviedla agentúra Bloomberg.
Táto stigma však zrejme zvýši náklady na obsluhu dlhu Ruska v budúcnosti.
Kurz rubľa kolíše
Ruská mena začala týždeň miernym poklesom, ktorý ale neskôr vymazala a začala rásť.
Voči doláru sa tak ďalej drží blízko najvyšších hodnôt za sedem rokov. Trh vyhodnocuje informácie, že niektorí držitelia ruských dlhopisov nedostali platbu úroku, pretože západné sankcie znemožňujú platbu riadne dokončiť. Rusko sa tak ocitá vo vynútenej platobnej neschopnosti.
Dolár sa dopoludnia v Moskve predával zhruba za 53,20 rubľa, a vykazoval tak oproti piatku pokles o 0,7 percenta. Euro stálo asi 56,10 rubľa a vykazovalo pokles približne o dve percentá.
Na kurz rubľa majú ale značný vplyv administratívne opatrenia Kremľa zavedené po západných sankciách. Kurz tak podľa analytikov neodráža reálnu hodnotu, ktorú bol mal, ak by rubeľ zostal voľne zameniteľný.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine