Ministerstvo hospodárstva a jeho Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) v júni obnovili podávanie žiadostí v dotačnej schéme Zelená domácnostiam, zameranej na obnoviteľné zdroje energií (OZE).
Pôvodne bolo možné v rámci nej žiadať o finančnú podporu na tepelné čerpadlá a kotly na biomasu, od polovice júna k nim pribudli aj fotovoltické panely a solárne kolektory.

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) uvádza, že prihlášku doteraz poslalo 12 300 záujemcov, z ktorých štyritisíc splnilo podmienky na získanie dotácie. Z celkového balíka 30 miliónov eur je tak stále k dispozícii približne 23 miliónov.
Pri očakávanom raste cien energií sa prechod na OZE javí ako vhodná alternatíva. Napríklad plyn od Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) pre domácnosti podľa Sulíka v budúcom roku zdražie o 34 percent, do roku 2026 až o 76 percent. Ceny elektriny na budúci rok sú síce zmrazené, ale vývoj v ďalšom období je otázny.
Ako schéma Zelená domácnostiam funguje a čo treba splniť na získanie dotácie? V akej výške sa dotácia pohybuje a akú časť z nákladov na nové energetické zariadenie pokryje? INDEX odpovedá na najdôležitejšie otázky.
Čo sa v článku dočítate?
- Prečo sa zmenil spôsob získavania dotácií?
- Na čo sa vzťahuje podpora a v akej je výške?
- SIEA na svojej stránke spomína aj veterné turbíny. Prečo sa na ne podpora zatiaľ nevzťahuje?
- Kto sa môže o prostriedky uchádzať?
- Aké podmienky treba splniť v prípade rodinného alebo bytového domu?
- Aký je postup na získanie poukážky?
- Nestihol som sa prihlásiť hneď po odštartovaní výzvy. Mám ešte šancu peniaze získať?
- Som z Bratislavy, na ktorú sa podpora nevzťahuje. Aké mám možnosti?
- Akú časť z ceny zariadenia vykryje poukážka vzhľadom na infláciu?
- Je o zariadenia veľký záujem? Stíhajú ich dodávatelia inštalovať?
1. Prečo sa zmenil spôsob získavania dotácií?
V máji ministerstvo hospodárstva a SIEA vyhlásili prvé kolo dotácií na OZE vo výške 15 miliónov eur. Záujemcom stačilo, ak sa zaregistrovali, celý balík peňazí sa rozobral za jedenásť minút.