MNÍCHOV. Nemecko nemá podľa bavorského premiéra Markusa Södera zaistené zásobovanie plynom, krajinský ministerský predseda varoval, že najväčšej ekonomike EÚ hrozí kolaps.
Jeho náprotivok z Bádensko-Württemberska Winfried Kretschmann počas debaty usporiadanej denníkom Süddeutsche Zeitung povedal, že situácia je dramatická a prípadné odstavenie niektorých podnikov od dodávok plynu môže mať vplyv na dodávateľské reťazce v automobilovom priemysle.
Špirála dlhov
Bavorsko a Bádensko-Württembersko pritom patria k motorom nemeckého hospodárstva.
Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck dnes dal najavo, že sa obáva úplného prerušenia dodávok plynovodom Nord Stream 1, ktorým prúdi plyn z Ruska do Nemecka po dne Baltského mora.
"Momentálne si myslím, že zásobovanie plynom nie je zaistené," cituje agentúra DPA Södera, šéfa Kresťanskosociálnej únie (CSU). "Je to oveľa horšie, než si väčšina ľudí myslí," dodal.
Časti ľuďom sa kvôli energetickej kríze podľa neho znova dramaticky zmení život. V tejto súvislosti varoval pred "explozívnym" nárastom cien energií a prepadom životnej úrovne strednej triedy. Zároveň ekonomike hrozí "infarkt", uviedol tento konzervatívny politik.
Vysvetlil, že každej firme, ktorá by bola odstavená od dodávok plynu, hrozia zásadné ekonomické problémy, ktoré štát nebude schopný kompenzovať. Už teraz Nemecko kĺže po "obrovskej špirále dlhov", uviedol .
Ekonomické komplikácie
Šéf bádensko-württemberskej vlády Kretschmann povedal, že nechce veci zbytočne dramatizovať, situáciu však treba opísať realisticky. "A je to samozrejme dráma," vyhlásil. Nesmie sa podľa neho stať, aby v prípade narušenia dodávateľských reťazcov v automobilovom priemysle naraz "padli" milióny pracovných miest.

Podľa spolkového ministra hospodárstva Habecka (Zelení) hrozí "blokáda celého plynovodu Nord Stream 1" od 11. júla, kedy na plynovode začínajú každoročné údržbárske práce.
Habeck tiež varoval, že takýto vývoj by mohol spôsobiť veľké komplikácie v zásobovaní plynom v zimných mesiacoch. Dodal však, že na leto má Nemecko dodávky plynu zabezpečené.
Söder a Kretschmann vyzvali spolkovú vládu, aby vytvorila jasné pravidlá pre postup v prípade nedostatku plynu. Chcú, aby určila, ktorým priemyselným odvetviam budú dodávky zachované a ktorým nie.
Zatiaľ čo Kretschmann ako jedno z možných riešení pre hroziacu energetickú krízu vidí zníženie povolenej rýchlosti na diaľnici na najmenej dva roky, Söder by bol pre odklad odstavenia nemeckých jadrových elektrární. Nemecko chce pritom od výroby energie z jadra upustiť už koncom tohto roka.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine