SME
Nedeľa, 28. máj, 2023 | Meniny má Viliam

Chce sa NDS zbaviť drahého SkyTollu? Nevyzerá to tak

Diaľničiari dostatočne nevysvetlili, prečo za rovnakú službu zaplatí Slovensko dvakrát.

Stavenisko diaľnica D1 v Likavke.Stavenisko diaľnica D1 v Likavke. (Zdroj: TASR)

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) už pol druha roka chystá nový mýtny tender. Zabezpečuje výber poplatkov od dopravcov na výstavbu a opravu diaľnic. Spolu s ministrom dopravy Andrejom Doležalom (nominant Sme rodina) diaľničiari zdôrazňujú, že sa chcú zbaviť doterajšieho drahého dodávateľa – SkyTollu a vyberať poplatky efektívnejšie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V skutočnosti však akoby všetky kroky smerovali k tomu, že SkyToll zo slovenských diaľnic najbližšie roky nezmizne. Myslí si to Nadácia Zastavme korupciu aj Slovensko.Digital.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si aj ďalšie články od Nadácie Zastavme korupciu. Prečítajte si aj ďalšie články od Nadácie Zastavme korupciu.

Pochybnosti ostali aj po dlhej diskusii s vedením NDS na pôde Národnej rady. Stretnutie prebehlo minulý týždeň na mimoriadnom hospodárskom výbore parlamentu.

NDS len nedávno práve so SkyTollom podpísala dodatok za milióny eur za službu, ktorú by si diaľničiari objednali aj v novom mýtnom tendri.

Diaľničiari túto službu zadali SkyTollu bez verejnej súťaže, dodatok podpísali priamo k súčasnej zmluve. Dodávateľa a cenu teda nevybrali cez súťaž, aj keď na takúto službu v Európe existuje viac dodávateľov.

SkyToll navyše figuruje aj v novej mýtnej súťaži. Predbežne ju podľa vyhodnotenia NDS vyhral český partner SkyTollu - CzechToll. Konkurenciu nemal veľkú. Okrem neho sa na súťaži zúčastnila málo známa firma z Bratislavy a filipínsko-turecké konzorcium.

SkryťVypnúť reklamu

Dvakrát to isté

V marci tohto roka podpísala NDS s doterajším dodávateľom mýta SkyTollom ďalší z mnohých dodatkov. Je na sumu prevyšujúcu šesť miliónov eur a zabezpečiť má službu prepojenia na európsky mýtny systém (EETS). Spolu s nákladmi na päťročnú prevádzku by mohlo ísť spolu o 11 miliónov eur.

Prepojenie vyžaduje európska legislatíva a Slovensko je jednou z posledných krajín, ktoré ho nemá.

Dodatok súvisiaci s prepojením je osobitný preto, že si diaľničiari cezeň objednávajú niečo, za čo však budú platiť dvakrát. Možno aj trikrát.

Podľa viacerých odborníkov na problematiku mýta, s ktorými sa Nadácia Zastavme korupciu aj Slovensko.Digital rozprávali, totiž už súčasné mýto malo povinnosť zaviesť európsku legislatívu. Čiže už súčasný dodávateľ SkyToll mal za takmer miliardu eur, ktorú nás doterajší mýtny systém stál, dodať aj EETS.

SkryťVypnúť reklamu

Takéto vysvetlenie NDS odmieta. Člen jej predstavenstva Jaroslav Ivanco zdôrazňuje, že ide o dve rôzne funkcionality. Jednou je interoperabilita a druhou niečo ako mýtny roaming.

"Tá služba sa nevolá interoperabilita, ale volá sa roaming. A v roku 2009 nebola diskusia o EETS," argumentuje Ivanco.

Nie je však úplne pravda, že pri podpise doterajšieho mýta v roku 2009 o EETS štát ani Skytoll nevedeli. Prepojenie národných mýtnych systémov na európsky totiž spomína už európska smernica z roku 2004.

Odborníci dodávajú, že nech už prepojenie nazveme akokoľvek - interoperabilita alebo roaming -, stále sa národný systém pripája len na jeden európsky.

Súvisiaci článok Pokuty, problémy s tunelmi aj zásah NAKA. Diaľničiari sa nepoučili Čítajte 

Načasovanie dodatku

NDS rozbehla diskusie o dodaní EETS so Skytollom pritom ešte v roku 2015. Práve na ne nadviazal aj dodatok, ktorý nakoniec NDS uzatvorila tento rok na jar. Tesne predtým, ako NDS zverejnila predbežné vyhodnotenie ponúk mali záujemcovia predložiť svoje cenové ponuky do nového mýtneho systému (opravené o 21:38).

SkryťVypnúť reklamu

Ten pritom tiež ráta s funkcionalitou EETS. Či načasovanie dodatku a fakt, že štát vopred EETS zaplatí Skytollu, partnerovi CzechTollu, práve tohto záujemcu nezvýhodnilo, NDS odmieta.

Načasovanie vysvetľuje Ivanco tým, že rozbehnutie diskusie pred rokmi "bol pokus a tento pokus zlyhal veľmi pravdepodobne preto, že cena komponentu služby bola veľmi vysoká".

Spochybňuje aj špekuláciu, že dodatok cenovo zvýhodnil CzechToll. Že práve vďaka miliónom pre partnerský SkyToll mohol ponúknuť v novej súťaži nižšiu cenu.

Diaľničiari tvrdia, že EETS už v súčasnosti existuje na viacerých trhoch. A aj ďalší záujemcovia ho už nemuseli naceniť, lebo ho už majú vyvinutý.

Tým sa však otázky k postupu diaľničiarov stále nekončia.

Prečo NDS s EETS nevyčkala na nové mýto 2, ktoré tak či tak s európskym prepojením ráta?

SkryťVypnúť reklamu

Hlavným argumentom NDS je, že s novou službou ráta ako s možným náhradným riešením na výber slovenského mýta.

Doterajšia zmluva so SkyTollom sa končí už tento rok. Z nového mýta 2 má zatiaľ NDS rozbehnutú súťaž len na IT, aj tá nie je stále ukončená. Cez EETS by diaľničiari mohli zabezpečiť výber poplatkov za užívanie diaľnic aj po odpojení SkyTollu.

Prečo však novú službu nesúťažili diaľničiari štandardne, ale objednali si ju cez dodatok rovno od SkyTollu, vedenie NDS obhajuje "istotou a časovým tlakom". Aby aspoň jeden z EETS systémov čo najskôr fungoval.

Súvisiaci článok Cez čiaru: Z bojovníka proti korupcii sa stal hlavný podozrivý. Čo Ficovi vyšetrovatelia (ne)vedia dokázať? Čítajte 

Tvrdenia nesedia s možnosťami

Čo však treba zdôrazniť, sú dve veci. Po prvé, ak by NDS spravila na službu verejnú súťaž, tak mohla mať iného dodávateľa, ktorý by bol motivovaný EETS dodať a NDS by tak minimalizovala riziko fungovania "aspoň jedného" EETS. V súčasnosti to však vyzerá, že SkyToll má dodať EETS podľa dodatku, ale druhýkrát aj podľa novej zmluvy. Keďže mýto 2 predbežne vyhrala jemu blízka firma. SkyToll môže toto postavenie ľahko zneužiť vo svoj prospech.

SkryťVypnúť reklamu

A po druhé, že na konci za EETS zaplatia diaľničiari dvakrát. A to nielen za samotnú službu, ale aj za prevádzku oboch systémov. Pretože Ivanco pripúšťa, že nejaký čas môžu oba systémy fungovať popri sebe paralelne, pretože na nich budú pripojení odlišní dopravcovia.

SkyToll by tak minimálne ďalší rok benefitoval zo slovenských diaľníc, aj napriek skončeniu doterajšej zmluvy.

Riziko tam je vždy

Pochybnosti mimovládok nevylúčilo stretnutie s NDS ani v oblasti vlastníctva autorských práv a licencií. Práve tu ťahalo Slovensko pri súčasnom mýte za veľmi krátky koniec.

Podľa zmluvy Slovensko mýtny systém nevlastní, aj napriek zhruba 860 miliónom eur, ktoré za mýto zaplatilo. A ak by si ho chcelo odkúpiť, tiež to nebude lacné.

To chceli diaľničiari pri mýte 2 výrazne zmeniť. Až tak, že išli nad rámec vzorovej zmluvy vydanej ministerstvom investícií pre podobné tendre. To čiastočne podľa reakcií z trhu odradilo od súťaže renomované firmy, ktoré dodávajú mýto do iných európskych štátov.

SkryťVypnúť reklamu

Pre nás nie je zaujímavé, aký typ licencií, komponentov tam bude. Pre mňa je zaujímavé, ako to bude celé fungovať.

Jaroslav Ivanco, člen predstavenstva NDS​​​​​

Napriek tomu paradoxne môže mýto 2 dopadnúť rovnako zle ako naposledy. Technické riešenie z dielne CzechTollu a SkyTollu totiž na 75 percent tvorí produkt ďalšej firmy. Vyplýva to z podmienok českého mýta, ktoré takisto dodáva CzechToll. Nie je dôvod si myslieť, že by technické riešenie pre Slovensko bolo iné.

Pritom pri produktoch od tretích strán, teda nie samotného víťaza tendra alebo oficiálnych subdodávateľov, už získanie licencií a autorských práv pre štát také jednoznačné nie je.

A nevie to spresniť po predbežnom vyhodnotení ponúk ani samotná NDS. Tu totiž podmienky išli "pod" vzorovú zmluvu a NDS sa dodávateľov licencií a produktov môže dozvedieť až po podpise zmluvy s víťazom.

Teda diaľničiari najskôr musia s dodávateľom podpísať zmluvu, aby im v ďalšej fáze odhalil, kto sú jeho dodávatelia a aké produkty v IT systéme na mýto použijú.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto špekulácie NDS označila za "predbiehanie" a stojí si za tým, že jej postup je štandardný a rizikom sa budú zaoberať, až keď nastane.

"Pre nás nie je zaujímavé, aký typ licencií, komponentov tam bude. Pre mňa je zaujímavé, ako to bude celé fungovať," vysvetlil Ivanco.

Vysvetlenie NDS k možnej duplicite pri EETS, teda že za rovnakú službu a jej prevádzku zaplatí Slovensko dvakrát, nepovažujeme za dostatočné. Nadácia Zastavme korupciu preto v tejto veci podá podnet Najvyššiemu kontrolnému úradu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (28. 5. 2023)
USD 1.075
AUD 1.644
CZK 23.648
JPY 150.240
CAD 1.463
GBP 0.868
HUF 371.610
PLN 4.535
CHF 0.971
SEK 11.528

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
 3. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 4. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
 5. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
 6. Plánujete si dokonalú rodinnú dovolenku?
 7. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
 8. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami
 1. Na trhu jazdeniek pribudli kabriolety
 2. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 3. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
 4. Päť rád, ako si po vysokej škole nájsť vysnívanú prácu
 5. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
 6. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
 7. 7 dôvodov, že investícia do bezpečnostných dverí sa vypláca
 8. Dualisti o praxi: Sme súčasťou všetkých procesov
 1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 9 651
 2. Existuje viac spôsobov, ako znížiť mesačnú splátku na hypotéke 8 109
 3. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 021
 4. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 091
 5. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 5 050
 6. Ďurákovci a ich biznis: Z malého e-shopu k státisícovým tržbám 3 855
 7. Čeľustní ortopédi bijú na poplach: Pacienti potrebujú ochranu 2 892
 8. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 464

Blogy SME

 1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
 2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
 5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
 6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
 7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
 8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 107 408
 2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 743
 3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 288
 4. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 18 929
 5. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 17 040
 6. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 9 609
 7. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 7 012
 8. Miroslav Kocúr: Kočner a zahmlievanie okolo skutku, ktorý sa stal 6 941
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Hviezdou zápasu bol dvojgólový obranca Rubins, ktorý najskôr vyrovnal a následne rozhodol.


Sportnet a 1 ďalší 40m
Peter Tkačenko

Keď sa nájde 76 poslancov, tak môžu takmer všetko.


2 h

Aj šimpanzy bonobo sa bozkávajú.


24. máj
Scarlett Johansson a Tom Hanks v Cannes.

Festival v Cannes sa musí prispôsobiť novým časom.


3 h

Neprehliadnite tiež

ePN lekárom šetrí čas.

Vyše 98 percent ambulancií a nemocníc má funkčný informačný systém.


TASR 35m
Prázdne regály v obchodoch.

Ceny potravín v apríli medziročne vzrástli o 19,1 percenta.


SITA 1 h
Ilustračná fotografia.

Benzín je už drahší ako na začiatku roka.


SITA 6 h
Stroj C919 má za sebou prvý komerčný let.

Stroj C919 letel zo Šanghaja do Pekingu.


ČTK 8 h

Blogy SME

 1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
 2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
 5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
 6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
 7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
 8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 107 408
 2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 743
 3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 288
 4. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 18 929
 5. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 17 040
 6. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 9 609
 7. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 7 012
 8. Miroslav Kocúr: Kočner a zahmlievanie okolo skutku, ktorý sa stal 6 941
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťZatvoriť reklamu