New York 5. februára (TASR) - Ak bohaté krajiny skutočne chcú odbúrať chudobu vo svete, ktorá zasieva semeno terorizmu, budú sa musieť vzdať dotácií na mlieko, ryžu, bavlnu, cukor, pšenicu a ostatné poľnohospodárske produkty.
Ekvádorský minister financií Carlos Julio Emanuel pri príležitosti Svetového ekonomického fóra pre agentúru Reuters uviedol, že namiesto pomoci potrebujú väčší prístup na bohatšie trhy. "Prejdú priemyselné krajiny od slov k činom a skutočne zrealizujú nápady pre voľný trh?"
Zmenšenie obrovského rozdielu medzi bohatými a chudobnými krajinami sa stalo ústrednou témou tohtoročného fóra, ktoré sa koná len päť kilometrov od trosiek Svetového obchodného centra. Blízkosť tohto miesta očividne dominovala v mysliach predstaviteľov skupiny siedmich priemyselne najrozvinutejších štátov G7, keďže mnohí v mene svetovej stability vyzvali bohaté krajiny k väčšej veľkorysosti voči rozvojovému svetu.
Na druhej strane však zástupcov G7, ktorí sa snažili rozvinúť diskusiu o otázkach, ako úľava na dlhu a zahraničná pomoc, očividne prepádavali nepríjemné pocity pri žiadostiach o to, čo chudobné krajiny potrebujú najviac: otvorte svoje poľnohospodárske trhy. Napríklad, nemenovaný predstaviteľ USA sa len vyhováral pri jednoznačnej otázke, kedy USA zmenšia prekážky pre textilný a poľnohospodársky dovoz z rozvojových štátov. Hovoril len o čakaní na výsledky trojročného kola svetových obchodných rokovaní, ktoré sa začalo koncom minulého roka v katarskej Dohe. Francúzsky minister financí Laurent Fabius sa vyhol odpovedi na otázku novinárov, či jeho krajina, ktorá získava najväčší diel dotácií Európskej únie (EÚ), je ochotná otvoriť svoje trhy.
Generálny riaditeľ Svetovej obchodnej organizácie (WTO) Mike Moore však stroho upozornil účastníkov fóra, že toto kolo z Dohy sa skončí neúspechom, ak nepríde k dohode o poľnohospodárstve, ktorá pomôže chudobným krajinám.
Bohaté štáty, kde vládnu mocné a organizované poľnohospodárske lobistické skupiny, však preukázali len minimálne pochopenie pre akútnosť riešenia tejto otázky. Napríklad, EÚ neplánuje rozsiahlu revíziu svojho programu poľnohospodárskych dotácií, kým svetové rokovania nebudú označené za ukončené.
A hoci rozvinuté krajiny niesli transpanent voľného svetového obchodu v oblasti služieb a spracovaného tovaru, výrazne brzdia pokrok v poľnohospodárstve. Farmári sú totiž často považovaní za ochrancov mýtickej národnej identity a mnohé štáty chránia svoj poľnohospodársky sektor v mene potravinovej bezpečnosti.
Navyše predstavujú veľkú silu, s ktorou si vlády musia poradiť. Napríklad, francúzski farmári sa preslávili blokádami diaľnic pomocou traktorov, keď boli ohrozené ich dotácie. Británia má Countryside Alliance bojujúcu za záchranu statkov a v USA zas vláda len nedávno navrhla 78-% zvýšenie výdavkov na poľnospodárstvo, vrátane väčších dotácií. Obidve snemovne Kongresu chcú ročne pridať päť miliárd dolárov na dotácie na obilniny, bavlnu a sóju a zároveň chcú uvoľniť dodatočné miliardy dolárov, ak príjmy farmárov z predaja a dotácií nedosahujú zákonom stanovené ciele.
Pritom práve poľnohospodárstvo ponúka chudobným krajinám najväčšiu nádej na východisko z chudoby. Špeciálna komisia fóra vydala správu, že členské štáty Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v roku 2000 vydali 327 miliárd USD na podporu svojich poľnohospodárov, čím znížili vývoz z rozvojových krajín približne o 170 miliárd USD. Podľa údajov správy poľnohospodárstvo sa podieľa viac než jednou tretinou na ich ekonomickej aktivite a tento sektor zamestnáva 65% ich pracovnej sily, v najbohatších krajinách ide len o dve percentá hospodárstva a päť percent pracovnej sily. Komisia zistila, že uvoľnenie obchodu v poľnohospodárstve by mohol do roka 2015 zvýšiť celosvetovú aktivitu v tomto sektore zhruba o 250 miliárd USD, z čoho 150 miliárd USD prisudzuje chudobným krajinám.
Peruánsky prezident Alejandro Toledo upozornil, že bohaté štáty si musia uvedomiť, že zrušenie poľnohospodárskych dotácií nie je akt milosrdenstva, ale dobrý obchod. Podľa jeho slov totiž vybudovaním mostov do rozvojového sveta si bohaté krajiny rozšíria trhy. "Ak 54% populácie v krajine žije pod hranicou chudoby a 16% pod hranicou extrémnej chudoby, z podnikateľského hľadiska ide o zničený trh," cituje ho agentúra Reuters.
(1 USD = 49,223 SKK)
* 1 sov