SME

Šanca, že Nord Stream 1 už Rusi nespustia, je vysoká (rozhovor)

Sme vo vojne, s oddialením klimatických cieľov sa dá rátať, tvrdí expertka.

Kristine Berzina, expertka think-tanku German Marshall Fund (Zdroj: Archív K. Berzina)

Vojna na Ukrajine komplikuje svetový trh s energiami už vyše pol roka. Ruský diktátor Vladimir Putin využíva plyn ako geopolitickú zbraň, tlačí ňou na krajiny, ktoré podporujú Ukrajinu.

Štáty Európskej únie sa snažia naplniť plynové zásobníky aj z iných ako ruských zdrojov. Tento trend sa zrejme ešte zintenzívni po trvalom zastavení plynovodu Nord Stream I.

V posledných týždňoch ním z Ruska prichádzalo len 40 percent obvyklého objemu, od pondelka (11. júla) má desaťdňovú „technickú prestávku“ a otázne je, či sa po nej opäť rozbehne.

„Je ťažké predvídať, čo Rusko urobí. Väčšina európskych lídrov zastáva názor, že potrebuje peniaze na chod vojny. Podľa mňa je však šanca, že Nord Stream I stopne úplne, celkom vysoká,“ mieni Kristine Berzina, expertka think-tanku German Marshall Fund pre bezpečnostnú a obrannú politiku.

Nasledujúca zimná sezóna si preto vyžiada aj dočasný návrat k výrobe elektriny a tepla z uhlia, čo je však v rozpore s dlhodobými plánmi EÚ, ktorými chce čeliť klimatickej kríze.

„Menšie oneskorenie v plnení klimatických cieľov nie je nič hrozné, ak nás to zároveň uchráni od života pod nadvládou Ruska,“ hovorí Kristine BERZINA v rozhovore pre INDEX.

Ako sa začala plynová závislosť Európy od ruského plynu?

V roku 1969 sa bývalý primátor Berlína a nemecký minister zahraničných vecí Willy Brandt stal spolkovým kancelárom Nemecka. Jeho Sociálnodemokratická strana (SPD) prišla s takzvanou ostpolitik, teda snahou o spoluprácu s východným socialistickým blokom bez použitia vojenskej sily. Jej súčasťou mala byť aj výstavba transeurópskeho plynového potrubia z Ruska na západ Európy.

Dnes mnohí odborníci tvrdia, že vtedajšia nemecká vláda dostatočne neprehodnotila dôsledky tohto činu, ktorý priniesol strategickú zraniteľnosť.

Súvisiaci článok Investície do jadra a plynu potečú na západ. Slovensko nesplní podmienky Čítajte 

Metóda cukru a biča nepomohla

S výstavbou Nord Streamu II sa začalo v roku 2011. V čom boli okolnosti iné?

V podstate vo všetkom. V 90. rokoch sa ešte dalo pochopiť zmýšľanie Nemecka, ktoré tvrdilo, že plynové spojenie s Ruskom potrebujeme aj preto, aby sme Rusov zapojili do demokratických procesov, otvorenej ekonomiky a získali si ich dôveru natoľko, že sa budú správať racionálne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V prípade Nord Streamu II však už naozaj nikto nemohol veriť, že sa racionálne bude správať krajina, ktorá stihla zabrať územia viacerých suverénnych štátov a plynové kohútiky z politických príčin zastavila dvakrát za posledných desať rokov.

Putinovo Rusko už nebolo rovnako zmýšľajúcou krajinou, akou bol Sovietsky zväz pred päťdesiatimi rokmi. Z tohto pohľadu šlo o priamu ignoráciu všetkých varovných signálov nielen zo strany Nemecka, ale aj európskych lídrov.

Prečo nemala kancelárka Angela Merkelová žiadne obavy zo závislosti od ruských energií?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom G92SG na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

V Číne platia pre zahraničné filmy kvóty.


TASR
Logo módnej značky Prada.

Spojenie firiem posilní vplyv Talianska v sektore luxusného tovaru.


ČTK
Hlavná finančná štvrť vo Frankfurte.

Nemeckí odborníci zhoršili prognózy.


TASR
Ilustračné foto.

Rebríček ukazuje regióny, ktoré nevedia lákať.


189
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu