SME

Ítečkár a developer, ktorý stavil na zlé politické strany

Peter Lukeš patrí medzi najbohatších ľudí v krajine.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jeho meno nepatrí medzi najznámejších slovenských milionárov. Možno je to aj tým, že Peter Lukeš nie je z tých, čo cielene vyhľadávajú publicitu. Aj keď v jeho biznisovom príbehu môžeme nájsť medzník, typický pre podnikateľov s nálepkou „kontroverzný“.

Akoby si v istom bode povedal, že je správny čas zlepšiť svoj imidž a zmeniť sa na štandardného podnikateľa. Tým však Peter Lukeš nikdy nebol. Minimálne z pohľadu prepojenia jeho biznisu s politikou a so štátom. Nikdy pritom nešlo len o drobné.

Aj keď Petra Lukeša nemôžeme zaradiť do rovnakej skupiny ako Juraja Širokého, Jozefa Brhela či Vladimíra Poóra, aj jeho povesť poznačili mnohé kauzy. Aj tým sa venujeme v ďalšej časti seriálu Oligarchovia.

Od kaprov do Viedne

Úspešní podnikatelia bývajú zvyčajne spájaní s legendami. Niektoré si vytvárajú sami, s ďalšími prídu pamätníci, pozorovatelia či svedkovia. O začiatkoch Petra Lukeša je známe málo. Počas svojho života neposkytol profilový rozhovor, ktorý by rozoberal jeho prvé kroky v podnikaní.

Webová stránka jeho spoločnosti Immocap Invest Holding predstavuje Petra Lukeša ako absolventa Elektrotechnickej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, kde sa špecializoval na elektronické počítače.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Počas štúdia vraj zarobil prvé peniaze: "Prvou prácou bol predaj vianočných kaprov v centre Bratislavy. Peniaze, ktoré zarobil v ľadovej vode, použil na lyžovačku s kamarátmi."

Po skončení štúdia zostal Peter Lukeš na vysokej škole, ako doktorand sa venoval umelej inteligencii. Štúdium však neukončil doktorandským titulom. Prišiel totiž pád režimu a Lukeš sa rozhodol využiť nové možnosti, ktoré mu táto zmena priniesla.

Zamestnal sa v softvérovej spoločnosti vo Viedni. Neusadil sa tam, do práce denne dochádzal. Takto vraj strávil dva a pol roka, kým si povedal, že je čas "podnikať sám na seba". S tým, že na Slovensku využije skúsenosti, ktoré nadobudol v Rakúsku.

Ditec a Prominent ekonomiky 2001

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C96WK na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu