SME
Pondelok, 25. september, 2023 | Meniny má Vladislav

Nulová korupcia? V čele PPA stál človek z hotela, kam Kvietikovi nosili darčeky

Juraja Kadnára vraj monitorovali, pri kariérnom postupe to neprekážalo.

Martin Kvietik.Martin Kvietik. (Zdroj: Hej, Ty!)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Nulová tolerancia korupcie je moja priorita.“ Takto prezentoval zavedenie nových protikorupčných opatrení v štátnej Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) koncom minulého roka jej šéf Jozef Kiss.

Podľa všetkého nefungujú stopercentne. V rovnakom čase do agentúry prijali funkcionára z hotela, v ktorom sa mali v minulosti preberať darčekové tašky súvisiace práve s rozdeľovaním agrodotácií.

Logo nadácie Zastavme korupciu.

Je tiež blízkym človekom finančníka Martika Kvietika, ktorý čelí obžalobe v kauze Dobytkár. Sudca ešte pri zadržaní obvinených označil kauzu, ktorá sa takisto týka netransparentné rozdeľovanie agrodotácií, „za mega stroj korupcie a prania špinavých peňazí“.

SkryťVypnúť reklamu

Juraj Kadnár dlhé roky pôsobil s Kvietikom vo finančnej skupine Slavia Capital. Vlani sa zamestnal v štátnej PPA a v priebehu niekoľkých mesiacov povýšil na jeden z najvplyvnejších postov v agentúre. Týždeň po poslednom povýšení z nej odišiel na vlastnú žiadosť.

Hotel s izbou číslo 8

Kadnár donedávna pôsobil aj vo firme Albrecht, bol predsedom jej dozornej rady, odišiel z nej vo februári 2020.

Albrecht ovláda rovnomenný hotel a reštauráciu nad bratislavským hradom. Práve v ňom sa mal stíhaný Kvietik stretávať s vysokopostavenými politikmi.

Jeden z hlavných aktérov Dobytkára mal vyšetrovateľom podľa portálu Aktuality.sk opísať, že Kvietikovi v hoteli odovzdával darčekové tašky, slúžiace na „diskrétny prenos peňazí v hotovosti“.

V izbe číslo osem sa mal Kvietik stretnúť aj s bývalým predsedom parlamentu Andrejom Dankom (SNS) a bývalou ministerkou Gabrielou Matečnou (nominantka SNS). Obaja tieto stretnutia potvrdili.

SkryťVypnúť reklamu

Firma Albrecht koncom roka 2021 zmenila majiteľa. Už ju nevlastní Slavia Capital, ale cyperská schránková spoločnosť.

Kvietik obvinenia v Dobytkárovi podobne ako dvaja exšéfovia PPA či oligarcha Norbert Bödör odmieta. Aj v súvislosti s touto kauzou Európska komisia kráti eurofondy pre slovenských poľnohospodárov Bruselom o 25 percent. Európske peniaze rozdeľuje práve PPA.

Súvisiaci článok Ako sa z režiséra stal oligarcha, ku ktorému sa vlastní nepriznávajú Čítajte 

Stačilo, že poslal žiadosť

Kadnár pôsobil roky aj vo viacerých firmách finančnej skupiny Slavia Capital, ako sú Slavia Capital Group, Slavia Capital Services a Slavia Capital, a.s. Nebol radovým zamestnancom, často vystupoval ako predseda dozornej rady. Z pohľadu kontroly firmy je to dôležitá pozícia, vo všeobecnosti ju zastávajú ľudia, ktorí majú vysokú dôveru majiteľov.

Pôsobenie Kvietika a Kadnára v Slavii sa prekrývalo aj časovo. V rovnakom období spolu figurovali v orgánoch rôznych firiem.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Cez čiaru: Z bojovníka proti korupcii sa stal hlavný podozrivý. Čo Ficovi vyšetrovatelia (ne)vedia dokázať? Čítajte 

Kadnár sa z firiem Slavie Capital na prelome rokov 2019 až 2020 postupne stiahol. Na jar 2020 NAKA rozbehla zatýkanie podozrivých v kauze Dobytkár.

Do PPA nastúpil Kadnár od decembra 2021. Agentúra na infožiadosť Nadácie odpísala, že „bol prijatý na voľné štátnozamestnanecké miesto na základe jeho žiadosti do dočasnej štátnej služby“.

"Monitorovali" ho, ale aj tak postúpil

Nadácia sa snažila získať kontakt aj na samotného Kadnára v jeho predošlých zamestnaniach. S otázkami, čo motivovalo človeka po dlhoročnom pôsobení vo vrcholovom manažmente komerčných firiem na prechod do štátnej pôdohospodárskej agentúry, kde sa o voľnom mieste na PPA dozvedel a prečo sa týždeň po nástupe do jednej z najvyšších pozícií v agentúre rozhodol z nej odísť.

SkryťVypnúť reklamu

Ani Slavia Capital, ani PPA na žiadosť nereagovali, jeho kontakt sa Nadácii nepodarilo zohnať ani z iných verejne prístupných zdrojov.

Agentúra pripustila, že po takmer dvoch mesiacoch zistila, že Kadnár v minulosti pôsobil v štruktúrach finančnej skupiny, ktorá je spájaná s prebiehajúcim trestným konaním v korupčnej kauze Dobytkár. Šéf PPA Jozef Kiss potom inštruoval vedúcich zamestnancov okolo Kadnára, „aby dôrazne dohliadali plnenie služobných úloh“.

Kiss po medializácii Kadnárovho zamestnania pre médiá uviedol, že po získaní informácií o jeho pozadí ho začali „monitorovať“. Polícia však následne uviedla, že o jeho monitorovaní nemá informáciu. Preto sa Nadácia PPA spýtala na podrobnosti.

„Monitorovanie bol pojem použitý v rámci tlačovej konferencie,“ uviedla agentúra v infoodpovedi s tým, že zvýšená kontrola nijako nezasiahla do súkromia zamestnanca, ani neprebehla invazívnym spôsobom.

SkryťVypnúť reklamu

Aký zmysel má zvýšené monitorovanie zamestnanca nadriadenými, ktorí ho vzápätí povýšenia do pozície s prístupom k citlivým údajom a na základe čoho je také monitorovanie možné, z odpovede PPA zrejmé nie je.

V každom prípade, ani odhalené prepojenie nebolo prekážkou, aby do pár dní Kadnár uspel vo výbere na riaditeľa vplyvnej sekcie.

O čom rozhodoval

Do výberového konania na riaditeľa sekcie monitoringu a reportingu sa podľa zverejnených údajov prihlásili dvaja záujemcovia. Medzi požiadavkami na kandidáta bola najmä znalosť v slovenskej a európskej legislatíve, súvisiacej s poľnohospodárstvom a jeho financovaním. Znalosť cudzieho jazyka sa nevyžadovala.

Pod sekciu monitoringu a reportingu patrí vyhodnocovanie a monitorovanie príspevkov, podpôr a dotácií, ale aj tvorba vnútorných manuálov agentúry, uschovávanie písomnej dokumentácie či odpovede na infožiadosti.

SkryťVypnúť reklamu

Kadnár vo výberovom konaní uspel a od jari tohto roka sekciu viedol.

Čo PPA v infoodpovedi nespomenula, je, že Kadnára niekoľko dní v máji, tesne pred svojím odchodom, povýšili na riaditeľa platobného úseku, pod ktorý spadajú nielen platby, ale aj ich kontrola. Z agentúry odišiel Kadnár na vlastnú žiadosť 18. mája 2022.

Vraj nevykazoval podozrivé správanie

Zhovievavý postoj voči Kadnárovi PPA vysvetlila tým, že počas monitorovania sa „nedopustil žiadneho porušenia služobnej disciplíny a nevykazoval ani žiadne podozrivé správanie“.

Preto ani PPA poznatky o jeho pôsobení neposlala polícii: „V zmysle platnej legislatívy štátny orgán ani služobný úrad nemá zákonom danú povinnosť preverovať minulosť uchádzača, ani jeho aktuálne osobné alebo pracovné alebo podnikateľské pomery inak než posúdením jeho bezúhonnosti.“

SkryťVypnúť reklamu

Mimochodom, bezúhonnosť sa pri výberovom konaní dokladuje čestným vyhlásením samotného uchádzača.

Ak však agentúra nemá zákonné právo preverovať minulosť uchádzača, nie je jasné, prečo šéf agentúry po získaní informácií o Kadnárových prepojeniach z minulosti nariadil jeho zvýšené monitorovanie, pričom ho zároveň opakovane povýšil.

Upozornila na neho, už v agentúre nepracuje

Na Kadnárovú minulosť vedenie PPA upozornila zamestnankyňa agentúry Zuzana Šubová.

„Fakt, že sa človek z vedenia finančnej skupiny prepojenej na kauzu Dobytkár dostal do vedenia agentúry a zároveň ho tam ponechali mesiace napriek informácii o jeho prepojení, považujem za bezpečnostní riziko, pretože aj Európska komisia veľmi striktne požaduje dodržiavanie a kontrolu konfliktov záujmov zamestnancov PPA.“

SkryťVypnúť reklamu

Šubová už v agentúre od júna nepracuje. Jej odchod šéf PPA Jozef Kiss mediálne prezentoval spolu s ministrom pôdohospodárstva Samuelom Vlčanom ako odhalenie čiernej ovce vo vlastných radoch.

Na doplnenie, začiatkom júna jedna z kľúčových postáv kauzy Dobytkár zmenila výpoveď. Z troch miliónov eur za vybavovanie agrodotácií je zrazu 40-tisíc.

Obžalovaný Kvietik pred mesiacom na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici zopakoval, že svoje obvinenie odmieta a svoje tvrdenia nemení. Doplnil, že spoluobžalovaných nepozná s výnimkou bývalého šéfa PPA Juraja Kožucha.

Rýchlo stúpal aj Partika

Rýchly kariérny postup v PPA zrejme nie je nič neobvyklé. Podobne sa po vyše roku z pozície bežného zamestnanca až na riaditeľa agentúry vypracoval Ľubomír Partika. Keď v polovici júna vypovedal pred súdom v Banskej Bystrici, opísal aj svoj kariérny postup v PPA.

SkryťVypnúť reklamu

V agentúre pôsobil za jednofarebnej vlády Smeru v rokoch 2012 až 2016. Nastúpil do nej na zastupovanie na voľné miesto bežného zamestnanca, v rovnakom roku už zastupoval vedúceho sekcie. Po vyše roku a organizačnej zmene sa z neho stal výkonný riaditeľ PPA.

Pred súdom uviedol, že „nebolo také ľahké sa na takúto pozíciu dostať.“ Tvrdil, že po voľbách 2012 chcel odísť z predošlého pracovného miesta: „Dal som si žiadosť na PPA, predpoklady som spĺňal, aj spĺňam, prešiel som normálnym výberovým konaním.“ Podobne ako Kvietik, aj Partika obvinenia z kauzy Dobytkár odmieta.

(Ne)funkčná vnútorná kontrola

Nové vedenie PPA už vyše roka deklaruje radikálne zmeny v kontrole svojich zamestnancov. Na počte trestných oznámení za ich nezákonný postup to však necítiť. Vlani agentúra podala na políciu dve trestné oznámenia, v tomto roku zatiaľ jedno.

SkryťVypnúť reklamu

Vo februári tohto roka minister Vlčan tvrdil, že vyšetrovacím orgánom postúpil závažné závery podrobného auditu v agentúre. Spomenul aj nové kauzy, opäť hovoril o „bodke“ za korupciou v agrodotáciách s tým, že na základe auditu v agentúre vymenili vyše tretinu zamestnancov.

Podľa odpovede polície však zistenia uvedené vo forenznom audite neviedli k založeniu nových vyšetrovacích spisov.

Na otázku Nadácie, či audit zachytil aj Kadnárovu biznisovú minulosť, komunikačné oddelenie ministerstva reagovalo, že nemohol, lebo Vlčan ho inicioval tesne po voľbách 2020, keď ešte pôsobil ako štátny tajomník rezortu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (25. 9. 2023)
USD 1.065
AUD 1.650
CZK 24.360
JPY 157.870
CAD 1.430
GBP 0.868
HUF 386.700
PLN 4.593
CHF 0.965
SEK 11.879

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

 1. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme
 2. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
 3. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
 5. Via Pribina spúšťa súťaž INOVÁTOR1
 6. Zamestnanci Mecomu súťažili na športových dňoch
 7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka
 8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát
 1. OMV Slovensko rozvíja svoju stratégiu pre elektromobilitu
 2. Helping business on a global scale
 3. The visionary origins and global ambitions of the FMCU
 4. Samostatná volebná miestnosť pre jeden byt v Rači
 5. Skupina BizPartner Group presúva svoje služby pod jednu strechu
 6. 9. stredoeurópsky popáleninový kongres združil špecialistov
 7. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
 8. Zamestnanci Mecomu súťažili na športových dňoch
 1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 15 781
 2. Hladinka smeruje do Košíc! 7 325
 3. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 6 837
 4. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 095
 5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 301
 6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 2 432
 7. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme 2 363
 8. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 170

Blogy SME

 1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
 2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
 5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
 6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
 7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
 8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 64 480
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 39 616
 3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 36 580
 4. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 30 720
 5. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 262
 6. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 20 314
 7. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 18 686
 8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 14 988
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda SaS Richard Sulík

Baránik opisuje Haščáka ako významného priemyselníka, s ktorým minister musí komunikovať.


a 1 ďalší 4 h
Peter Tkačenko

Laicky to vyzerá na zneužívanie právomocí z osobitného motívu pomsty.


5 h
Meštiansky dom pri Šancovej ulici nebol vždy pre oči lákavým. Za rekonštrukciou stoja obyvatelia, ktorí si zaplatili všetko z vlastného.

Keď nejde o pamiatku, nikto vám nič nedá.


24. sep
Z vlakov do autobusov, začala sa ročná výluka.

Inak to mali vymyslieť, vravia cestujúci.


2 h

Neprehliadnite tiež

M.I.S. Slovakia zamestnával v najlepších časoch takmer 500 ľudí.

M.I.S. Slovakia skončila po troch desaťročiach.


1 h
Šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová.

Lagardová pripomenula, že tlak na zvyšovanie cien v euroregióne zostáva silný.


TASR 2 h
Ilustračné foto.

Hybridný model práce bol realitou pre 41 percent opýtaných.


TASR 6 h
Ilustračné foto.

EÚ zobrala do úvahy aj pripomienky Slovenska.


TASR 6 h

Blogy SME

 1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
 2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
 5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
 6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
 7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
 8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 64 480
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 39 616
 3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 36 580
 4. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 30 720
 5. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 262
 6. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 20 314
 7. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 18 686
 8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 14 988
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťZatvoriť reklamu