AMSTERDAM 13. júla (SITA, Reuters) - Holandská pivovarnícka skupina Heineken plánuje kúpiť ruský pivovar Bajkal Beer Company, sídliaci v sibírskom meste Irkutsk. Ako Heineken uviedol, kúpou pivovaru Bajkal by sa jeho podiel na ruskom pivnom trhu mal zvýšiť na 10,6 %, čím na tomto trhu posilní svoju pozíciu tretieho najsilnejšieho hráča. Heineken nezverejnil sumu, ktorú plánuje zaplatiť za 100 % sibírskeho pivovaru, vyhlásil len, že akvizíciu plánuje financovať z dostupných hotovostných zdrojov. Po avizovanej akvizícii ruského pivovaru Stepan Razin z minulého týždňa tak Heineken pokračuje v expanzívnej stratégii v Rusku.
"Akvizíciou pivovaru Bajkal posilní Heineken svoju sieť regionálnych výrobných a distribučných jednotiek vo východnej časti Sibíri," uviedol Jean-Francois van Boxmeer, ktorý sa od 1. októbra stane novým generálnym riaditeľom holandskej skupiny. Heineken, štvrtý najväčší producent piva na svete, odhaduje, že ruský pivný trh v tomto roku vzrastie o 5,5 % na 89 mil. hektolitrov. Holandský pivovar v súčasnosti v Rusku kontroluje pivovary Sobol, Central European Brewing Company, Volga a Patra.
Rusko je v súčasnosti piatym najväčším pivným trhom na svete, po Číne, USA, Nemecku a Brazílii. Tri štvrtiny ruského trhu ovládajú zahraničné pivovarské skupiny. Až 36,1-percentný podiel ruského pivného trhu drží skupina Baltic Beverage Holding (BBH), ktorá je spoločným podnikom britského pivovaru Scottish & Newcastle a dánskeho Carlsbergu. Druhým najsilnejším hráčom je belgický InBev, ktorý kontroluje 16 % ruského trhu.
Heineken vykázal za rok 2004 čistý zisk 537 mil. eur, čím sklamal analytikov, ktorí v priemere očakávali zisk skupiny vo výške takmer 680 mil. eur. Prevádzkový zisk Heinekenu vzrástol o 2,1 % na 1,25 mld. eur, analytici pritom očakávali, že dosiahne 1,3 mld. eur.
Skupina Heineken N.V. je na Slovensku zastúpená spoločnosťou Heineken Slovensko, ktorá na slovenskom trhu pôsobí od roku 1995. Do portfólia spoločnosti Heineken Slovensko patria značky Zlatý Bažant, Corgoň, Kelt, Martiner, Gemer, Heineken, Amstel, Desperados a Starobrno.
(1 EUR = 38,841 SKK)