SME
Štvrtok, 29. september, 2022 | Meniny má Michal, Michaela

Biochemička postavila biznis na výživových doplnkoch. Západ ju neláka

Kompave pomohla pandémia, ľudia sa začali viac starať o svoje zdravie.

Majiteľka spoločnosti Kompava Želmíra Komorechová. (Zdroj: Kompava)

Kompava bola kedysi lokálnou konzervárňou v Novom Meste nad Váhom, v ktorej sa zavárali uhorky a jablká. V roku 1996 značku odkúpil Vladimír Komorech. Strojár telom aj dušou začal podnikať s manželkou, vyštudovanou biochemičkou Želmírou.

FéliX Business Award

Prvé skúsenosti s podnikaním získala na materskej dovolenke, dovážala dojčenskú stravu z USA, neskôr sa zamestnala v manželovej strojárskej firme. Uplatnenie v biochémii však našla až v Kompave.

Firma sa už dvadsať rokov zaoberá výrobou a distribúciou výživových doplnkov - od proteínových práškov, cez aminokyseliny až po prípravky na redukciu tuku a regeneráciu.

Spoločnosť Kompava z Nového Mesta nad Váhom je nominovaná na ocenenie FéliX Business Award v kategórii Excelentný biznis príbeh.

Zlomový moment priniesol synovec

Komorechovci začínali svoj biznis tak, že najprv nadviazali úzku spoluprácu s potravinárskymi a farmaceutickými firmami. "Dovážali sme na Slovensko prísady z celého sveta, ktoré sa využívajú na zlepšenie senzorických a nutričných vlastností potravín a liekov," spomína Želmíra Komorechová.

Súvisiaci článok Ich testy na rakovinu si všimli farmafirmy. Slovákom môžu priniesť milióny Čítajte 

Zahraničný obchod bol zároveň spôsob, ako nazrieť do "kuchyne" potravinových a farmaceutických výrobcov a získať know-how pre tvorbu nových receptov.

Zlomový moment prišiel, keď Želmíru požiadal jej synovec, aktívny športovec, aby mu pripravila výživový produkt na zvýšenie energie a rýchlejšiu regeneráciu: "V tom čase boli dostupné len dovozové produkty. Na trhu bola diera, myslela som si, že by som ju vedela vyplniť."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Zapojila preto vedomosti z vysokej školy, znalosti dovážaných surovín a synovcovi vytvorila prípravok podľa vlastnej receptúry. Navyše, šport pre ňu nebol nikdy cudzí, roky sa venovala gymnastike a dodnes chodieva do fitnescentra.

Počiatočný impulz premenila na vlastný biznis presne prvého apríla 2002. Dátum vraj zvolili zámerne: ak by to nevyšlo, mohli by to interpretovať aj ako žart. Je jasné, že to ako žart neskončilo.

Pandémia pomohla naštartovať biznis

Pri štarte Kompave pomohli peniaze, ktoré Vladimír Komorech zarobil v strojárskom biznise. Šetrilo sa tým, že Kompava sa usídlila priamo v areáli jeho firmy. Banky totiž Kompave zo začiatku neverili.

Trh s výživovými doplnkami na Slovensku bol veľmi ovplyvnený dovozom z USA, Nemecka a Česka. Konkurencia bola natoľko silná a zabehaná, že zákazníci neboli ochotní prejsť k alternatíve zo Slovenska.

"Prvé roky na trhu boli ťažké, najmä ak sme nedokázali konkurovať v oblasti obalového materiálu či marketingovej podpory," vraví majiteľka firmy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Keď sa Kompava ako-tak rozbehla, prišla v roku 2009 finančná kríza, ktorá sa podpísala pod tretinový prepad na tržbách a firmu to takmer položilo.

Odvtedy však nabrala druhý dych, čo sa prejavilo aj vo finančných číslach. Tržby Kompavy stúpli z trištvrte milióna eur v roku 2011 na vlaňajších 2,5 milióna eur. V posledných rokoch si pripisuje aj slušné zisky.

Vzpruhou pre firmu bola, paradoxne, koronavírusová pandémia. V roku 2020 mala historicky najvyšší zisk po zdanení 260-tisíc eur a aj vlani presiahol 250-tisícovú hranicu. Pandémia naštartovala biznis Kompavy tým, že ľudia sa začali viac starať o svoje zdravie, cvičiť a zaujímať sa aj o výživové doplnky.

"Strach a desivé informácie zo šírenia vírusu a jeho negatívneho ovplyvňovania zdravotného stavu nenechal nikoho v nečinnosti. Výživové doplnky na podporu imunity si zabezpečovali aj tí, ktorí sa nikdy predtým o svoj zdravotný stav nestarali," hovorí Želmíra Komorechová.

Dominantný je online predaj

Kompava počas pandémie šikovne zacielila na marketingové aktivity, skoncentrovala ich do online priestoru, keďže pribúdali nové e-shopy, rôzne formy vzdelávania či prednášky o výživových produktoch.

Na marketing vynakladá v priemere každý rok 15 percent tržieb. V minulosti začínali vo fitnescentrách, ktoré v súčasnosti predstavujú najslabší kanál, dominuje online predaj.

Vyhráva ten, kto tovar dodá čo najrýchlejšie a najlacnejšie, hovorí Želmíra Komorechová. "Okrem týchto parametrov je dôležité, aby ste klientom poradili, mali perfektný marketing, pracovali na sociálnych sieťach alebo spolupracovali s influencermi, čo podporuje predaj," dodáva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Prepad pandémiou tvoril online predaj 30 percent tržieb, v súčasnosti je to 50 až 60 percent.

Tretím predajným kanálom Kompavy sú lekárne, ktoré v posledných dvoch rokoch tiež investovali do e-shopov. "Počas prvých mesiacov a v priebehu pandémie sa predaj našich produktov presunul až na 90 percent do onlinu, ak zarátame aj lekárne," spresňuje majiteľka firmy.

Novinky testuje najprv na sebe

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Štefan Czucz

Podnikateľ bol považovaný za mecenáša SMK, neskôr za vplyvného muža v pozadí strany Most-Híd.


27. sep
Logo podcastu Index

Problémom je vysoká zadlženosť, ale aj podliehanie spotrebným trendom.


a 1 ďalší 8 h
Ilustračná fotografia.

Spoločnosti očakávajú mierne zdržania.


TASR 21 h

Podnik Lesy SR dokáže pokryť žiadosti občanov o kúpu palivového dreva formou samovýroby.


TASR 24 h
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Igor Matovič

Matovič sám ukázal, prečo by mal byť odvolaný.


3 h
Nová 155 mm samohybná kanónová húfnica ZUZANA 2.

Nedodávame to, čo je najdôležitejšie a dokonca máme navyše.


41m
Zľava ruský prezident Vladimir Putin, minister obrany Sergej Šojgu a admirál Nikolaj Jevmenov.

Diktátora z Kremľa nedokáže odstrániť ulica ani oligarchia, stále mu však ide o život.


Arpád Soltész 27. sep
Ruský prezident Vladimir Putin.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 15 h
SkryťZatvoriť reklamu