Pandémia premenila v životoch ľudí veľa, no jednou z najzásadnejších zmien je prístup k práci. Do väčšiny firiem, v ktorých zamestnanci pracujú hlavou za počítačom, priniesla slobodu v rozhodovaní o tom, ako si nastavia režim pracovného dňa.
Základom je, aby boli v určitých časových úsekoch zastihnuteľní na online platformách ako Slack alebo Microsoft Teams.
Prechod zamestnancov na home office vynútený covidovými lockdownmi sa však ani po dvoch rokoch nestal "novým normálom".

Firmy neprešli v plnej miere na prácu z domu, no zamestnancov vždy ani striktne nenútia, aby do práce dochádzali. Stretnutia kolegov v kuchynke, ktoré boli kedysi každodennou rutinou, sa však v niektorých prípadoch stávajú iba občasnou udalosťou.
Novým štandardom, ktorý má prvky demokratizácie a kompromisu, je hybridný model práce. Už pred pandémiou mnohé spoločnosti umožňovali zamestnancom kombináciu práce z kancelárie a z domu, ale väčšinu pracovných dní trávili v office.
Zisťovali sme, ako covid zmenil tento pomer v bratislavských spoločnostiach Dell, Slovak Telekome a ďalších slovenských firmách.
Najviac chodia v stredu
Ak zamestnanca čakajú počas dňa len bežné pracovné činnosti, ktoré je možné robiť z domu, nemusí cestovať do kancelárie. Čas, ktorý tam strávi, slúži skôr na osobné stretnutia, brainstormingy a tvorivé workshopy, vysvetľuje hybridný model v spoločnosti Henkel Slovensko jej šéf Christian Schulz.