BRATISLAVA. Hoci plynovodom Nord Stream 1 vo štvrtok opäť začal prúdiť plyn, naliehavosti energetickej bezpečnosti musí ministerstvo hospodárstva venovať maximálnu pozornosť.
Vyhlásil to predseda výboru pre hospodárske záležitosti Peter Kremský (OĽaNO).
Akčný plán
Dodal, že úplné zastavenie dodávok plynu cez tento plynovod by pre Slovensko znamenalo obrovský problém.
"V posledných týždňoch pracujem spolu s viacerými odborníkmi na koncepcii akčného plánu pre Slovensko, ktorého cieľom je, aby sme neboli závislí od ruských energií a aby sme nemuseli každú chvíľu tŕpnuť, či nám Rusi náhodou nezavrú kohútiky," doplnil Kremský v stanovisku.
Európska komisia zároveň v stredu 20. júla navrhla koordinované zníženie spotreby plynu v Európe počas zimy o 15 percent.
Hlas odporúča prípravu na čierne scenáre
Strana Hlas v reakcii vyhlásila, že podporuje každú príležitosť na úspory energie a víta návrh Európskej komisie.
Navrhovať zníženie spotreby považuje za krátkodobé opatrenie, pretože plyn z Ruska podľa jej slov aktuálne nie je možné fyzicky nahradiť. Stanovisko strany poskytla jej hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková.
"Európska komisia musí jasne určiť aj to, čo si predstavuje pod solidaritou štátov počas krízovej situácie. Je chybou, že neukázala dlhodobý jasný plán a energetickú víziu, ako sa môžeme v EÚ čo najskôr zbaviť závislosti na ruskom plyne," poznamenal Hlas.
Stále nevieme, ako má vyzerať rozšírenie a vybudovanie nových kapacít a trás, pričom to bude stáť stovky miliárd eur a trvať aj päť rokov, píše sa v stanovisku.
Slovensko sa musí s plnou vážnosťou pripraviť aj na čierne scenáre.
"Plnú zodpovednosť nesie vláda SR. Je povinná čo najskôr ukázať, ako chce zabrániť kolapsu ekonomiky a pokryť potreby obyvateľov a štátu v situácii, keď máme 85-percentnú závislosť od ruského plynu," uviedla strana.