SME

Šetria lesy aj peniaze. Itečkári z Trnavy sú svetoví v geodátach

V rodinnej firme YMS sa angažuje už tretia generácia Szapuovcov.

Zakladateľ YMS Mikuláš Szapu (vľavo) so synom Mikulášom. (Zdroj: YMS)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď Google v roku 2005 spustil svoje mapy, trnavská rodinná firma YMS už do Dubaja dodávala dynamický navigačný systém.

FéliX Business Award

Kým americký technologický gigant využil polohu mobilu šoférov a satelity, Slováci stavili na dáta zo semaforov. Dlhodobá orientácia na inovácie vyniesla YMS medzi najznámejšie slovenské ítečkové firmy.

Spoločnosť YMS je nominovaná na ocenenie FéliX Business Award v kategórii Výnimočný rodinný biznis.

Vyhlasovatelia FéliX Business Award

Odborný partner

Z digitálneho praveku

YMS patrí medzi najstaršie slovenské itečkové firmy. Začínal doslova v „digitálnom praveku“. Už v roku 1990 sa pustil do digitalizácie technickej dokumentácie pre energetické firmy.

„Plynové potrubia boli narysované na starých výkresoch, ktoré nie vždy sedeli s reálnou polohou rúr pod zemou,“ spomína syn zakladateľa firmy a predseda dozornej rady YMS Mikuláš Szapu.

Plynárom ponúkli, že im tie výkresy zdigitalizujú najnovšou technológiou z USA, aby mali prehľad, kde rúry sú a kde ich treba opraviť. Využili na to technológie spoločnosti Intergraph, ktoré využívala aj americká vláda, armáda a NASA.

Prežili konkurenciu

„Na česko-slovenskom trhu bolo vtedy asi desať firiem, ktoré robili geografické systémy. Väčšina z nich boli obchodníci. Predávali softvérové a hardvérové zariadenia ako napríklad skenery s veľkými maržami,“ vysvetľuje Mikuláš Szapu s tým, že YMS dodávala najmä služby spojené so skenovaním a spracovaním údajov do digitálneho tvaru: „Vďaka zameraniu na služby sme stále na trhu.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pôvodná konkurencia sa podľa spolumajiteľa firmy medzičasom z trhu vytratila. Naopak, z neznámej softvérovej firmy YMS sa stal celoslovenský pojem. Zákazníkov má v komerčnej sfére i vo verejnom sektore, jeho systémy využívajú Vojenské lesy a majetky, Správa slovenských jaskýň či Štátny geologický ústav Dionýza Štúra.

Keď YMS začínala, Mikuláš Szapu s otcom chodili po Slovensku a oslovovali plynárne či elektrárne a ukazovali im, čo dokážu s moderným geografickým softvérom a kvalitným skenerom. „Získavanie zákaziek bolo veľmi rýchle, pretože sa vtedy nedalo odvolávať, ako je to teraz pri verejných obstarávaniach,“ dodáva spolumajiteľ rodinnej firmy.

Mimochodom, čo znamená YMS? „Otec chcel mať pri firme iniciály svojho mena a vpredu I ako inžinier. Ja som ho presvedčil, aby sme tam dali Y s tým, že takých firiem nebude veľa. Mal som pravdu. Dnes máme vymyslenú aj anglickú verziu skratky - Your Measurable Success - alebo to môže znamenať aj Young Mikuláš Szapu,“ vysvetľuje spolumajiteľ firmy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Technologické premeny

Na začiatku milénia mali špecialisti z YMS akési ostrovy geodát, ktoré chceli integrovať s využitím najnovších svetových štandardov. Vtedajšie geografické systémy fungovali na operačnom systéme Unix, ktorý však málo spolupracoval s inými podnikovými informačnými systémami. Preto prešli na Windows, aby geodáta mohli prepojiť so zákazníkovými technickými a ekonomickými informáciami.

„Dokázali sme prepájať mapy, manažment dokumentov aj systém údržby, čo zákazníkov lákalo,“ spomína Mikuláš Szapu. Ak teda po užívateľ na mape klikol napríklad na ventil, zobrazila sa mu celá jeho história vrátane toho, kedy bol nainštalovaný alebo opravovaný.

V súčasnosti je už takáto integrácia systémov viac menej samozrejmá, avšak začiatkom milénia si vyžadovala softvérové nástroje firiem ako Oracle či IBM, ktoré boli náročné na zavedenie a tiež uzavreté.

Mapy z katastra sa tak pre každého zákazníka digitalizovali individuálne a prácne sa každý rok aktualizovali. Dnes vďaka otvoreným dátam a možnostiam integrácie stačí, aby používateľ klikol v svojom mapovom systéme a dostane online aktuálne dáta z katastra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ďalší technologický pre YMS prišiel okolo roku 2010, keď americkú firmu Intergraph kúpili finanční investori, ktorí v rámci optimalizácie odrezali externých partnerov, akým bola aj trnavská firma.

„Prišli sme o dôležitého partnera, ale naši zákazníci nám už verili a skoro všetci s nami prešli na geografický systém od spoločnosti ESRI,“ spomína na ťažké časy Mikuláš Szapu.

Zo zahraničia sa stiahli

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C94Y6 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Prepúšťanie sa dotkne prevažne pracovných miest v kanceláriách.


TASR
Ilustračná snímka.

Inflácia v krajine sa stabilizovala.


SITA
Pozemky, na ktorých malo vyrásť nákupné centrum Aqario.

Komplex Aquario už zostane len na papieri.


Ak si daňové priznanie podávate sami, časť daní darujete priamo v tlačive daňového priznania.

Aj oznámenie o predĺžení lehoty musí byť podané najneskôr do 2. apríla.


TASR
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu