Obyvatelia hlavného mesta budú povinní zbierať kuchynský bioodpad až od začiatku budúceho roka. Zastupitelia Bratislavy sa však už vlani rozhodli postupne do procesu zapájať jednotlivé mestské časti.
So zbieraním začali obyvatelia Lamača, postupne sa pripojila Záhorská Bystrica, Karlova Ves a Dúbravka, Devínska Nová Ves a Devín. V júni dostávali smetné koše a vrecká ľudia v najväčšej mestskej časti Petržalke aj v Ružinove. V lete sa pridalo Nové Mesto.
Do konca septembra sa začne s odvozom kuchynského bioodpadu tiež v Rači a v Starom Meste. Distribúcia balíčkov na triedenie v zostávajúcich mestských častiach Bratislave prebehne do konca roka.
Triedenie kuchynského bioodpadu v Bratislave
Nechcem triediť kuchynský bioodpad. Hrozí mi nejaká pokuta?
Triedenie kuchynského odpadu je zo zákona povinné. Kto a ako by ho mal od ľudí vymáhať?
Čo sa bude diať s kuchynským bioodpadom, ktorý vyhodím do hnedého kontajnera?
Do čoho mám kuchynský odpad triediť a ako často ho budú smetiari odvážať?
Bratislavské OLO (Odvoz a likvidácia odpadu) hlási priemernú zapojenosť pri rodinných domoch takmer 91 percent. Slabšia je účasť ľudí v bytovkách, kde dosahuje len necelých 57 percent. Štatistika vyplýva z počtu domácností, ktoré si prevzali balíčky, teda smetný kôš a vrecká na kuchynský bioodpad.
„Je možné, že niektoré domácnosti si balíčky neprevzali, lebo už doma majú vlastné nádoby alebo sú napríklad zapojení do komunitného kompostovania. Prípadne si sami zadovážili kompostovateľné vrecká, pretože majú na kuchynskej linke zabudované koše. Majú tak iný rozmer vrecka a košík sa im nezmestí,“ uviedla Zuzana Balková, manažérka externej komunikácie OLO.