Bratislava/Praha/Budapešť 13. júla (TASR) - Najvyššie položeným osobným počítačom sa môže pochváliť Slovensko, raritným vedeckým nástrojom v laboratóriu Česko a 25 rokov nepretržite fungujúcim počítačom z farmy pre zajace Maďarsko.
Zrejme ide o najstaršie kuriozity, ktoré figurovali medzi výhercami súťaže o najstarší osobný počítač používaný vo firmách a organizáciách v bežnej prevádzke. Uvedenú súťaž vlani vyhlásil najväčší svetový výrobca mikroprocesorov spoločnosť Intel a lokálni partneri. Organizátori chceli touto formou upozorniť na fakt, že dlhodobý odklad obnovy osobných počítačov prináša riziká, vrátane vyššej poruchovosti aparátov a stúpajúcich nákladov na ich správu.
"Každý z výhercov bol niečím unikátny. Intel objavil pravdepodobne tie najstaršie fungujúce počítače s procesormi s logom Intel v menovaných 3 krajinách," vyhlásil riaditeľ spoločnosti Intel pre región strednej a východnej Európy Piotr Pagowski.
Podľa bližšieho popisu víťazných aparátov, v SR sa jednotkou stal Ústav experimentálnej fyziky SAV, kde dodnes používajú osobný počítač s rokom výroby 1986 a procesorom Intel 8086/8 MHz. Tento počítač dodnes používali 24 hodín denne na zber a archiváciu dát neutrónového monitora na Lomnickom štíte vo výške až 2 633 metrov.
Spomedzi prihlásených v ČR porota vybrala Fyzikální ústav Akademie věd ČR. Ich počítač má rok výroby 1989 a procesor Intel 80286 6/12 MHz. Laboratórium feromagnetickej rezonancie počítač spúšťa priemerne trikrát týždenne.
V Maďarsku zo súťaže ako prvý vyšiel počítač z roku 1980, vybavený procesorom Intel 8088 s rýchlosťou 8 Mhz. Funguje v malej firme v mestečku v Szombathely a majiteľke farmy na zajace slúži už rekordných 25 rokov. Tento počítač bol úplne najstarší zo spomínaných krajín.
Súťaž potvrdila, že stolové počítače v SR, ČR a Maďarsku sú na strednej úrovni, väčšina notebookov má vyšší stupeň výkonov. Rýchlejší tok informácií a akcelerácia správy dát sa zaradili medzi hlavné podmienky pre každodennú prácu firiem, čo si priamo vyžaduje najnovšiu hardvérovú výbavu.
Do súťaže sa prihlásilo množstvo firemných počítačov z rôznych oborov podnikania. Medzi súťažiacimi počítačmi v menej než 1/3 prípadov išlo o značkové PC. Rýchlosť a typ procesora boli rôzne. Pre zaujímavosť dnešné počítače s procesormi Intel fungujú s frekvenciou skoro päťstokrát vyššou v porovnaní s kuriozitami súťaže.