SME
Piatok, 19. august, 2022 | Meniny má Lýdia

Za energie si priplatíme stovky eur, najhoršie môžu skončiť dôchodcovia

Pomôcť nemusí ani zastropovanie cien a výhodnejšie plynové kontrakty, tvrdia analytici.

Ilustračné foto. (Zdroj: Jozef Jakubčo/SME)

Európske štáty sa minulý týždeň dohodli na dobrovoľnom znížení spotreby plynu o 15 percent v porovnaní s priemerom za posledných päť rokov. Opatrenie má zabrániť studenej zime v prípade, že by sa tok plynu z Ruska náhle zastavil. Ak minimálne päť krajín upozorní, že situácia je vážna, šetrenie sa stane povinným.

Mnohé štáty vrátane Slovenska si však vyrokovali výnimku. Stačilo, ak svoje zásobníky stihli naplniť viac, ako je minimum, ktoré požaduje Únia, respektíve nemajú dostatočné plynové prepojenie so zvyškom Európy alebo ich priemysel využíva plyn ako nevyhnutnú surovinu.

Odborníci však pred takýmto zjednodušovaním pravidiel varujú. Povinné znižovanie spotreby plynu je totiž podľa nich šanca, ako urýchliť prechod k lacnejším obnoviteľným zdrojom energie a zároveň sa vyhnúť drahým účtom za plyn a elektrinu. Tie totiž domácnosti čakajú už túto zimu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Slovensko nie je jediné s výnimkou

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) odchádzal z mimoriadneho zasadnutia Rady ministrov pre energetiku viac než spokojný. Pre Slovensko sa mu v otázke znižovania spotreby plynu podarilo vyrokovať kombináciu viacerých výhod.

Okrem toho, že vďaka zásobníkom naplneným na vyše 60 percent pre krajinu neplatí dobrovoľné znižovanie spotreby, výnimku má Slovensko aj v prípade, ak dôjde na povinný útlm. Spomínaných 15 percent sa mu totiž nepočíta z priemernej spotreby od augusta do marca počas posledných piatich rokov, ale len za vlaňajšiu vykurovaciu sezónu.

Výsledná hodnota sa navyše ešte zníži o potreby priemyselných podnikov a plynové rezervy v zásobníkoch. Slovensko tak v podstate môže spotrebovať ešte o 200 miliónov kubických metrov viac plynu ako po minulé roky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Toto bolo pri vyjednávaní pre mňa kľúčové, že sa podarilo odvrátiť hrozbu poškodenia slovenského priemyslu“, uviedol minister hospodárstva.

Úplnú výnimku z povinného šetrenia získali Malta, Cyprus aj Írsko, ktoré nie sú so zvyškom Únie prepojené plynovým potrubím, preto by neboli schopné deliť sa o nadbytočný plyn.

Šetriť nemusia ani pobaltské štáty, keďže ich energetická sieť nie je kompatibilná zo zvyškom Európy, ale práve s Ruskom, pričom plyn využívajú hlavne na produkciu elektriny.

„Ak by ich Rusko odpojilo od elektrizačnej sústavy, museli by na stabilizáciu použiť plyn. Navyše, svoju spotrebu už do značnej miery znížili,“ povedala eurokomisárka pre energetiku Kadri Simsonová.

Krajiny ako Taliansko, Belgicko, Španielsko, Portugalsko a Grécko zase spotrebu znížia iba na požiadanie. Súvisí to hlavne s ich schopnosťou predzásobovať členské štáty cez svoje LNG terminály.

Zástupca nemeckého kancelára Robert Habeck poznamenal, že výnimky síce majú svoju logiku, v konečnom dôsledku však môžu spôsobiť množstvo byrokracie a celý systém spomaliť.

Ak pritom spotreba v Únii nebude v čase zastavenia toku z Ruska nižšia aspoň o 15 percent, štátom nepostačia ani aktuálne zásoby. Vyplýva to aj z analýzy bruselského tink-tanku Bruegel.

Zanedbateľný by nebol ani dosah na ekonomiku jednotlivých členských štátov. Medzinárodný menový fond predpokladá, že ak nestihne prebehnúť dostatočná diverzifikácia zásob, len v krajinách strednej a východnej Európy by pokles HDP mohol dosiahnuť až šesť percent.

Páliť viac nie je riešenie

Aj slovenskí odborníci majú ohľadom výnimky pochybnosti.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Objavujú sa signály, že plyn začína byť príliš drahý pre priemysel a výrobu elektriny.


TASR 5 h
V Maďarsku postaví CATL svoju druhú európsku fabriku.

Fabrika firmy CATL za sedem miliárd eur prinesie Maďarsku dôležité know-how.


9 h
Nemecký kancelár Olaf Scholz.

Berlín sa snaží odbremeniť spotrebiteľov a zmierniť tak vplyv dodatočných poplatkov.


TASR 10 h
Minister práce Milan Krajniak.

Počas posledného roka klesol počet nezamestnaných o 38 654.


TASR 10 h
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Poľovnícka chata v obci Čifáre, v ktorej sa stretávali Robert Fico a spol.

Sťažnosť vyšetrovateľa Juhása zamietla prokurátorka, ktorá priťažila aj čurillovcom.


3 h
Sklamaný tréner Weiss.

Tréner Mostaru reagoval na trénera Slovana: Kolega Weiss je sebavedomý.


1 h
V Maďarsku postaví CATL svoju druhú európsku fabriku.

Fabrika firmy CATL za sedem miliárd eur prinesie Maďarsku dôležité know-how.


9 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


1 h
SkryťZatvoriť reklamu