SME

Pochybný ozdravný plán a zvýhodňovanie svojich. Kde zmizol majetok Arcy?

Veritelia z nej chcú dostať viac peňazí.

Hlavný akcionár finančnej skupiny Arca Capital Rastislav Velič. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo )

Už viac ako dva roky sa finančná skupina Arca Capital potáca na okraji insolvenčnej priepasti. Hrozí jej konkurz, ale jej majitelia vytrvalo bojujú o možnosť reštrukturalizácie.

Niektorí z veriteľov pritom podotýkajú, že im ide najmä o záchranu seba a úzkeho okruhu spriaznených veriteľov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na konci júla Arce Investments (AI), strešnej firme Arca Capital, veritelia v Česku odklepli reorganizáciu, čo je v slovenskej legislatíve reštrukturalizácia dlhov. Jej slovenskej dcére - Arca Capital Slovakia- sa podarilo schváliť ozdravný plán už v júni tohto roku. Čo to znamená pre tisícky veriteľov Arcy, ktorým dlhuje takmer miliardu eur?

Kormidlo v rukách spriaznencov

Do prežitia Arcy je zapojených množstvo najdrahších a najkvalitnejších právnikov a vymáhačov pohľadávok v Česku aj na Slovensku.

Len na ilustráciu. Okolo tejto vysoko zadlženej firmy sa točia advokáti z kancelárie Dentons, známy český vymáhač pohľadávok Petr Bujnoch, investičný fond Ifis, pražský advokát Jan Langmeier, finančná skupina J&T, občianske združenie AVEA či poradenská firma Traficon Advisors.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Práve posledné menované ovládajú cez spriaznené firmy aj veriteľský výbor AI, ktorý bude dozerať na dodržiavanie ozdravného plánu.

Tí všetci majú peniaze a najmä čas. Preto tlačili na schválenie ozdravného plánu Arcy, ktorého naplnenie môže trvať dlhšie ako konkurz a má neistý výsledok. Ide v podstate o "prekopanie" obrovskej kopy dlhov spoločnosti, ale aj jej akcionárskej štruktúry.

Pražský súd neuznal všetky pohľadávky, takže oficiálne má Arca v Česku veriteľom vracať "len" asi 18,5 miliardy korún (750 miliónov eur). Pôvodne boli prihlásené pohľadávky vo výške 23 miliárd korún (vyše 930 miliónov eur).

Popretie pohľadávok veriteľov malo rôzne dôvody. Podľa informácií INDEXU z veriteľského prostredia najčastejšie to bola údajná čiastočná úhrada dlžných súm Arcou alebo údajné započítanie zo strany dlžníka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

"Ukazuje sa, že účtovníctvo Arcy bolo poriadne zmätočné. Táto spoločnosť nemala ani prehľad o peniazoch, ktoré zjavne inkasovala," vysvetľuje Kamila Břízová, hovorkyňa investičného fondu Ifis. Ten hlasoval proti prijatiu plánu a chystá sa proti jeho schváleniu odvolať.

Výška uznaných pohľadávok sa môže ešte meniť. Bude záležať na výsledkoch incidenčných sporov, ktoré riešia popreté pohľadávky správcom aj dlžníkom.

Časová os (kliknite pre zväčšenie)Časová os (kliknite pre zväčšenie) (zdroj: SME/Dominika Colombová)

Nie je veriteľ ako veriteľ

Ozdravný plán sľubuje zabezpečeným veriteľom uspokojenie sto percent pohľadávok, nezabezpečení veritelia majú dostať sotva tretinu (31,17 percenta) a skupinoví veritelia 9,7 percenta.

Medzi zabezpečených veriteľov patrí napríklad J&T Banka. Nezabezpečení sú najmä súkromní drobní investori, družstvá alebo cirkev. Pri skupinových veriteľoch ide najmä o združenia firiem, ktoré v minulosti s Arcou obchodovali a niektoré boli s ňou aj kapitálovo či personálne prepojené.

"Veriteľský výbor je v rukách bývalých spolupracovníkov a veriteľov Arcy, ktorí s nimi kolaborujú. Nie je zložité uhádnuť, prečo sa tak deje. Chcú zrejme skryto ovládnuť predaj majetku Arcy," tvrdí Břízová.

Pritom Arca v minulosti tvrdila, že aj v Česku, kde je legislatíva pri uspokojovaní veriteľov menej prísna ako na Slovensku, dokáže vrátiť aspoň polovicu hodnoty pohľadávok. Kritici jej vyčítali, že prenáša ozdravenie k našim západným susedom preto, lebo slovenské zákony vyžadujú vrátiť nezabezpečeným veriteľom najmenej polovicu hodnoty pohľadávok, čo v Česku nie je podmienka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

To Arca dlhodobo odmietala a tvrdila, že prenos hlavného konania reštrukturalizácie do Prahy je len z praktického hľadiska, keďže tam má viac veriteľov.

Na opačnej strane barikády sú drobní veritelia, ktorí do Arcy a jej dcér či vnučiek v poriadne neprehľadnej akcionárskej štruktúre investovali tisícky a nie milióny eur. Tí by najradšej videli svoje peniaze na stole čím skôr. Preto cez právnikov tlačia na čo najskoršie vyhlásenie konkurzu dlžníka. Ten by znamenal rozpredaj jej majetku na uspokojenie pohľadávok veriteľov.

Tomuto scenáru sa Arca urputne bráni a dlhodobo argumentuje, že konkurz by bol pre veriteľov nevýhodnejší, lebo by im dokázal priniesť menej peňazí ako ozdravenie firmy. Na ilustráciu v ozdravnom pláne Arca Capital Slovakia majitelia tvrdili, že konkurz prinesie len okolo 22 percent hodnoty ich pohľadávok. V reštrukturalizácii im Arca sľubuje vrátiť na Slovensku až 73 percent.

Naopak, právni zástupcovia drobných veriteľov spochybňujú výpočty Arcy o nízkych výnosoch z konkurzu. Ešte na jar minulého roka finančná skupina tvrdila, že konkurz môže priniesť 47-percentnú návratnosť pohľadávok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

O výške uspokojenia pochybujú aj českí právnici, ktorí zastupujú veriteľov. "Neviem, ako je možné zlúčením aktív a ich následným predajom urobiť z majetkovej podstaty ohodnotenej na necelých 12 percent pohľadávok výnos 31 percent," hovorí pre INDEX právnik Jan Langmeier.

Majetok v daňových rajoch?

Otázne je, koľko majetku má zadlžená finančná skupina. Existujú vážne podozrenia, že počas dvojročného boja o prežitie sa z firmy a jej neprehľadnej vlastníckej štruktúry vyvádzal majetok najmä do daňových rajov (Cyprus, Malta), prípadne sa uspokojovali prednostne spriaznení veritelia.

Túto teóriu rozvíja najmä Pavol Krúpa, bývalý spolumajiteľ Arcy a dnes úhlavný nepriateľ súčasného vedenia firmy na čele s predsedom predstavenstva Rastislavom Veličom. Krúpa sa s Arcou sporí o miliónové pohľadávky a navzájom sa obviňujú, kto je komu dlžný.

Znalecký posudok od firmy Equity Solutions Appraisals, na ktorého základe bol ozdravný plán pripravený, ocenil majetok skupiny len na 2,6 miliardy korún (110 miliónov eur). Z toho veľká časť, až 460 miliónov korún (19 miliónov eur), bolo zaistenie J&T Banky, ktorá dostane sto percent pohľadávok späť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Navyše, 1,3 miliardy korún (53 miliónov eur) z celkovej sumy majetku tvoria pohľadávky firiem a fyzických osôb zo skupiny aj mimo nej. Vymáhateľnosť týchto pohľadávok je podľa právnikov veľmi otázna.

Pritom Velič sa ešte pred finančnými problémami firmy v roku 2020 vyjadroval, že aktíva firmy odhaduje na dve miliardy eur v široko diverzifikovanom portfóliu s viac než 150 firmami.

Kde sa podel celý majetok spoločnosti nevedno. Niektoré dcéry Arcy už medzičasom skrachovali, čo však nevysvetľuje taký dramatický pokles aktív.

INDEX oslovil aj Arcu, aby prepad majetku vysvetlila, ale do uzávierky neodpovedala. Podobne nechcel reagovať ani 30-percentný akcionár Arcy Peter Krištofovič.

Krúpa tvrdí, že Arca pred koronakrízou mala spomínaný majetok, ale účelovou činnosťou po jeho odchode (odišiel v roku 2018, pozn. red.) až do súčasnosti sa z firmy vyviedol a znehodnotil majetok v stovkách miliónov eur.

Zmiznuté peniaze Arcy by išiel hľadať do daňových rajov aj právnik Jan Langmeier. Podľa neho by sa stratené miliardy korún mali vrátiť do majetkovej podstaty firmy. "Osobne tomu už v podstate neverím," dodáva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ifis poukazuje na to, že zápisy z veriteľského výboru hovoria o nedostatkoch pri spolupráci členov koncernu Arca (jeho dcérskych firiem, pozn. red.) pri príprave reorganizačného plánu. Preto si myslí, že to sú jasné indície o dôvodoch, ktoré spôsobili straty z majetku Arcy.

Náznaky, že Arca nehospodárila transparentne, potvrdzuje aj počet odporovacích žalôb, ktoré podal insolvenčný správca Arcy - v Česku známy právnik Lee Louda. Bolo ich viac ako 170. Tieto žaloby sa podávajú vtedy, ak má správa pri analýze peňažných tokov krachujúcej firmy podozrenie, že niektoré presuny mohli poškodiť veriteľov. V týchto žalobách ide asi o 2,5 miliardy korún (100 miliónov eur).

Ozdravný plán vítajú aj hania

Hlavným pilierom ozdravného plánu Arcy je zjednodušenie zložitej akcionárskej štruktúry skupiny. Tá sa skladá z viac ako 150 firiem v niekoľkých krajinách vrátane daňových rajov. Aktíva firmy by sa mali naďalej rozvíjať, aby sa do piatich rokov zvýšila ich hodnota. To by pomohlo Arce splácať dlhy aj s úrokmi.

SkryťVypnúť reklamu

"Preto vznikne nová štruktúra Noah (Asset Management, pozn. red.), ktorá urovná zložité vzťahy medzi jednotlivými firmami v rôznych jurisdikciách," hovorí pre český ekonomický týždenník Hrot Petr Smutný z firmy PwC, ktorá sa spolupodieľa na tvorbe záchranného plánu.

Do Arcy by mal nastúpiť profesionálny manažment, ktorý bude pod dohľadom veriteľského výboru a insolvenčného správcu.

"Z môjho pohľadu pozitíva reorganizačného plánu skôr prevažujú nad potenciálnymi rizikami. Z hľadiska nielen komplikovanej štruktúry dlžníka a výšky pohľadávok ide o jednu z najnáročnejších káuz v Česku a na Slovensku," vyjadril sa Louda pre české médiá.

Iný názor má fond Ifis, ktorý zastupuje niektorých veriteľov. "Reorganizačný plán nie je dôveryhodný a je len odkladaním nevyhnutného. Každý mesiac, keď sa nič nedeje, sa iba zbytočne prejedajú peniaze veriteľov," myslí si väčšinový majiteľ Ifisu advokát Marek Indra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ozdravný plán je mimoriadne zložitý a dosť neprehľadný dokument. Navyše, jeho časť stojí skôr na dohadoch, pretože zahraniční členovia koncernu Arca nedodali všetky potrebné podklady o svojom hospodárení.

Podľa Indru sa má majetok Arcy rýchle rozpredať, ako sa to už podarilo v prípade spoločnosti Františkovy Lázně Savoy. Myslí si, že konkurz príde skôr či neskôr, ale čím neskôr to bude, tým menší majetok sa bude rozdeľovať medzi veriteľov.

"Len náklady na reorganizáciu už presahujú 600 miliónov korún (25 miliónov eur), a to bez zohľadnenia inflácie," odhaduje Indra.

Pochybnosti o reálnosti a výhodnosti ozdravného plánu pre nezaistených veriteľov má aj pražské mestské štátne zastupiteľstvo, čo je česká obdoba slovenskej prokuratúry.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

"Nie je zrejmé, z akého dôvodu by mala byť reorganizácia výhodnejšia oproti konkurzu," píše vo vyjadrení pre pražský súd z 19. júla tohto roka. Argumentuje tým, že plán počíta s úzkou spoluprácou všetkých dcér Arcy, čo sa doteraz nedialo.

Navyše, reštrukturalizačný správca doteraz nemal prehľad o tom, ako tieto dcéry Arcy hospodárili. Plán počíta s tým, že ich pohľadávky budú "odpísane" alebo kapitalizované v novej firme Noah Asset Management vo výške 373,2 milióna eur, čo je viac ako dvojnásobok vyčísleného majetku Arcy, píše pražské mestské zastupiteľstvo.

Čo vlastní Arca Capital (kliknite pre zväčšenie)Čo vlastní Arca Capital (kliknite pre zväčšenie) (zdroj: SME/Dominika Colombová)

Podobné pochybnosti o dcérach Arcy má aj Krúpa. Podľa neho časť členov veriteľského výboru nemá záujem, aby sa odkryli platby a zmluvy medzi Arcou a jej dcérami v Londýne, na Malte a Cypre. Práve cez daňové raje mali podľa neho údajne "odtekať" peniaze zo zadlženej firmy.

"Veriteľský výbor je zložený z členov, ktorí uprednostňujú svoj záujem pred záujmami všetkých veriteľov," myslí si Krúpa. Spochybňuje aj nový manažment Noahu, ktorý by mal viesť človek spojený s Arcou - Peter Janiga.

"V minulosti Janiga riadil v skupine spoločnosť Goldside, ktorá realizovala stotisícové straty a svojimi úkonmi poškodzoval spoločnosti v skupine Arca," tvrdí Krúpa.

Kontroverzný finančník, ktorého médiá v minulosti nazývali aj "nájazdník", novému manažmentu neverí a tvrdí, že získaný čas v reštrukturalizácii dlžník využije na uspokojenie svojich potrieb a ambícií.

Niektorí veritelia nazývajú ozdravný plán len obyčajným paškvilom, na ktorého konci bude rozpredanie novej firmy Noah, a teda o žiadnej reštrukturalizácii nemôže byť ani reč.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Právnik Jan Langmeier považuje samotnú podstatu oddlženia za zlú. Dlžník, ktorý spôsobil krach svojej holdingovej spoločnosti a obrovské dlhy, by podľa neho nemal mať možnosť robiť vlastnú reorganizáciu.

Skrytý konkurz

Podľa zdrojov INDEXU z veriteľského prostredia pôjde v podstate o riadený konkurz s rozpredajom majetku Arcy.

"Problém je v tom, že tento 'skrytý' konkurz bude riadený spriaznenými veriteľmi a nie jedným nezávislým konkurzným správcom ako v prípade riadneho konkurzu schváleného súdom," vysvetľuje INDEXU právnik, ktorý nechce byť menovaný.

Počas reštrukturalizácie bude Arca platiť drahých právnikov, poradenské firmy a manažment, ktorý je za jej dnešný stav zodpovedný. Majetok dlžníka sa tak môže naďalej scvrkávať. Pre nezabezpečených veriteľov tak ostane na vyplácanie menej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

"Plán umožní poradcom a právnikom a ďalším osobám vyciciať z Arcy mesačne milióny eur," dodáva Krúpa.

Proces ozdravenia má trvať do roku 2026, takže je veľa času na zlepšenie stavu firmy, ale aj na vyvádzanie majetku či jeho "prejedanie". Len právnici a iné poradenské služby doteraz stáli Arcu podľa odhadov veriteľov viac ako tri milióny eur.

Kliknite pre zväčšenie.Kliknite pre zväčšenie. (zdroj: SME - DOMINIKA COLOMBOVÁ)

Odborníci pripúšťajú, že Arca má ešte životaschopné aktíva, ale o ich záchrane pochybujú. "Táto reorganizácia počíta s výnosmi z aktív, ktoré sú už teraz v úpadku," upozorňuje Langmeier.

Navyše, hlavné insolvenčné konanie prebieha v Česku, kde súd povolil reorganizáciu. Tá však podľa zdrojov INDEXU ešte nie je právoplatná, pretože niektorí nespokojní veritelia hlasovali proti prijatiu plánu, a teda majú možnosť podať odvolanie.

Urobilo to aj pražské mestské štátne zastupiteľstvo. Namietalo, že plán nepočíta so zachovaním prevádzky podniku, čo je typické pre reštrukturalizáciu, ale len s rozpredajom majetku. "Odvolania sa môžu na súdoch ťahať ešte niekoľko mesiacov až do konca roka," odhaduje zdroj IINDEXU.

Aj zástupcovia Arcy počítajú s tým, že o pláne sa ešte povedie právny boj. "Potom nás ešte čaká to najdôležitejšie, teda kroky vedúce k samotnej realizácii plánu," uvádza na webe firmy Peter Janiga, manažér Arcy zodpovedný za reštrukturalizáciu skupiny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Podľa Veliča je schválenie ozdravného plánu AI v Česku významný míľnik v celom procese. "Toto rozhodnutie vnáša jasno a právnu istotu do prebiehajúcich procesov. Preto sa môžeme sústrediť na úspešnú implementáciu plánu a rozvoj aktív, a tým zvýšime ich hodnotu," uvádza predseda predstavenstva Arcy a väčšinový akcionár skupiny na webe firmy.

Cezhraničná spolupráca

Zdá sa, že na reštrukturalizáciu Arcy Investments doplatia najmä českí investori, ktorých je väčšina.

Slováci mali peniaze najmä v dcére Arca Capital Slovakia, ktorej reštrukturalizácia prebieha osobitne. Na Slovensku beží vedľajšie insolvenčné konanie AI. Niektorí však požičali peniaze obom firmám. Aby teraz neboli zmätení, kde si môžu svoje pohľadávky prihlasovať, pomôžu im insolvenční právnici.

Lee Louda a Stanislav Hutňan uzavreli koordinačnú dohodu, ktorá by mala výrazne uľahčiť prácu s prihlasovaním veriteľským pohľadávok na Slovensku. Všetky úkony s tým spojené za nich urobí Lee Louda. Odpadne im tak veľa byrokracie s duplicitným prihlasovaním pohľadávok. Tento proces pritom umožňuje európska insolvenčná legislatíva. Všetky úkony treba stihnúť do 15. augusta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

"Všetky pohľadávky Slovákov už boli prihlásené právnym zástupcom českého správcu Lee Loudom, je ich asi 20 percent z celkového poštu asi 1700 veriteľov," odhaduje Stanislav Hutňan, reštrukturalizačný správca AI na Slovensku.

Reorganizačný plán Arca Investments na Slovensku ešte nie je na svete. Mal by byť predložený dlžníkom na veriteľskom výbore, ktorý sa zíde pravdepodobne na jeseň.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Prepúšťanie sa dotkne prevažne pracovných miest v kanceláriách.


TASR
Ilustračná snímka.

Inflácia v krajine sa stabilizovala.


SITA
Pozemky, na ktorých malo vyrásť nákupné centrum Aqario.

Komplex Aquario už zostane len na papieri.


Ak si daňové priznanie podávate sami, časť daní darujete priamo v tlačive daňového priznania.

Aj oznámenie o predĺžení lehoty musí byť podané najneskôr do 2. apríla.


TASR
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marketér Pavol Minár.

Pavol Minár hovorí o kampaniach.


Jakub Pavlús.

Niektorí kandidáti zamestnávajú našu myseľ, aby sme nekládli podstatnejšie otázky.


Jaroslav Haščák.

Finančníka prvýkrát obvinili v novembri 2022.


TASR a 1 ďalší
Diskusia Petra Pellegriniho s Ivanom Korčokom v televízii Markíza pred prvým kolom prezidentských volieb.

Diskusia bola predposlednou pred moratóriom


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu