SME
Streda, 7. december, 2022 | Meniny má Ambróz

Avia pred cestami dobýjala oblohu, pomohol jej Masaryk. Hitlera prežila, rivalov nie

Jej príbeh opisujeme v seriáli Made in Czechoslovakia.

Nákladiak Avia sa stal koloritom československých ciest. (Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O legendárnych nákladných autách značky Avia sa kedysi rozprávali vtipy. Vraj to boli najrýchlejšie autá v bývalom Československu, pretože na ceste večne viedli kolóny a statočne držali tempo.

Podniky či roľnícke družstvá používali Aviu na prevoz materiálu na drevenej alebo železnej korbe, vo verziách cisterny, vyklápača alebo s vysokozdvižnou plošinou. Na cestovanie zasa slúžia Avia v podobe karavanu a rozšírený bol aj model s škatuľovou skriňou, ľudovo zvaný aviabus.

Článok nájdete v septembrovom vydaní časopisu INDEX. Výhodne si ho predplaťte.Článok nájdete v septembrovom vydaní časopisu INDEX. Výhodne si ho predplaťte.

Nadstavba sa vyznačovala tým, že cestujúci sa v nej v lete cítili ako v skleníku a v zime ako v mrazničke. Čo sa s ročným obdobím nemenilo, bol hluk, ktorý vydávala plechová škatuľa bez ohľadu na stav vozovky.

Nákladiaky s typickou modrou farbou už v ciest prakticky zmizli, ak neskončili v kovošrote, tak stále stoja (odhlásené z evidencie) na dvoroch ich majiteľov. Niekedy sa na online bazároch vyskytnú ako-tak funkčné kúsky za pár tisíc eur, ktoré cielia na záujemcov s nostalgickými pocitmi.

Značka Avia sa však nepreslávila len produkciou nákladiakov. Jej história je oveľa bohatšia. Jej strastiplný biznisový príbeh opisujeme v ďalšej časti seriálu Made in Czechoslovakia, v ktorom sa venujeme kultovým výrobkom, ktorých korene siahajú do čias spoločného česko-slovenského štátu.

Začalo sa to lietadlami

Prvá svetová vojna priniesla okrem miliónov ľudských tragédií aj štart aviatiky. V roku 1919 vojenskí piloti John Alcock a Arthur Whitten Brown ako prví na lietadle Vickers Vimy preleteli ponad Atlantický oceán a v tomto období vznikla aj najznámejšia značka lietadiel na svete, americký Boeing.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vo vtedajšej prvej československej republike si prvé letecké pokusy na konto pripísali Pavel Beneš a Miroslav Hajn. Inžinieri a leteckí konštruktéri v dielni starého cukrovaru v pražských Vysočanoch založili značku Avia.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Lyžovačka po uvoľnení pandemických opatrení v lyžiarskom stredisku Donovaly pri Banskej Bystrici.

Firme predsedu parlamentu a hnutia Sme roka pomohla minulá sezóna.


2 h
Ivana Molnárová.

Životné zlomy človeka osobnostne najviac posúvajú.


6. dec
Vizualizácia nového sídla spoločnosti Innovatrics.

Spoločnosť Innovatrics dostala stavebné povolenie.


23 h
Generálny riaditeľ 365.bank Andrej Zaťko

Zachraňovať netreba len jednotlivcov, ale aj štát a jeho esenciálne súčasti.


6 h
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu