SME
Štvrtok, 1. december, 2022 | Meniny má Edmund

Oživili pivársku legendu. Kanada je top exportný trh

Branislav Cvik a Ľubomír Vančo oživili banskobystrický pivovar zdevastovaný mečiarovským privatizérom.

Branislav Cvik a Ľubomír Vančo zo spoločnosti Banskobystrický pivovar (Zdroj: Urpiner)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Biznis s pivom pôvodne nebol ich snom ani srdcovkou. Branislav Cvik je vyštudovaný ekonóm a Ľubomír Vančo zasa elektrotechnik. Najprv podnikali v dovoze kancelárskej techniky a elektrických klavírov. Tovar jednoducho nakúpili v zahraničí a potom ho predali na Slovensku, zisky záviseli od rabatov, ktoré z roka na rok kolísali.

Po čase začali hľadať niečo z ich pohľadu zmysluplnejšie. Produkt s pridanou hodnotou, na ktorom by mohli postaviť značku a podnikateľský príbeh. Správny moment prišiel v roku 2006, keď v novinách našli inzerát na predaj banskobystrického pivovaru Urpín.

FéliX Business Award

Niekdajšia pivná legenda bola vtedy v konkurze a rozvrate, čo sa podpisovalo aj pod kvalitu produkcie.

Branislav Cvik a Ľubomír Vančo sa tým nedali odradiť. Jednu z najznámejších značiek pív vzkriesili a za uplynulých pätnásť rokov vrátili na mapu. Ich Urpiner je štvrtým najväčším pivovarom na Slovensku, ktorý však na rozdiel od konkurencie nemá za sebou silný zahraničný kapitál.

Spoločnosť Banskobystrický pivovar, ktorá za značkou Urpiner stojí, je nominovaná na cenu FéliX Business Award v hlavnej kategórii Excelentný biznis príbeh.

Po stopách privatizéra

História pivovaru Urpín v Banskej Bystrici siaha do 70. rokov minulého storočia. Dlhé desaťročia sa pre svoju kvalitu tešil obľube pivárov. Zlom prišiel, keď sa k nemu po páde režimu a malej privatizácii v roku 1991 vďaka dobrým kontaktom na Mečiarovo vládnuce Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) dostal privatizér Pavel Čupka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pivovar kúpil za 330 miliónov korún na úver. Vybavil mu ho Július Gašpar, ktorého mafiánsky bos Mikuláš Černák podľa týždenníka Plus 7 dní nazýval svojím ekonomickým poradcom.

Čupka sa začal angažovať v politike a pivovar dostal do štádia, keď prestal platiť dodávateľom a začal šetriť na surovinách.

Článok nájdete v septembrovom vydaní časopisu INDEX. Práve v predaji.Článok nájdete v septembrovom vydaní časopisu INDEX. Práve v predaji.

Finančné problémy a zlý manažment viedli k tomu, že Urpín z mesiaca na mesiac upadal. V roku 2002 skončil v konkurze. Privatizér Čupka v ňom zanechal dlhy vo výške 1,4 miliardy slovenských korún (46 miliónov eur v prepočte konverzným kurzom) a bol vyšetrovaný za neplatenie daní a odvodov (v roku 2017 dostal od súdu dvojročnú podmienku).

Pivovar vďaka správcovi konkurznej podstaty Vladimírovi Noskovi ako-tak prežil, pretože aj v ekonomicky ťažkých časoch udržal výrobu piva a rozpredával len majetky, ktoré s výrobou nesúviseli.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Branislav Cvik a Ľubomír Vančo si už pri prvej obhliadke všimli obrovský investičný dlh pivovaru, zastarané technológie a výrobu v dezolátnom stave. Po podlahe unikala voda z pretekajúcich trubiek, skladové hospodárstvo fungovalo v papierovej forme.

Najprv si povedali, že kúpa takej rozvrátenej firmy nedáva zmysel. Potom si to rozmysleli, zariskovali a pivovar kúpili.

Noví majitelia spočiatku uvažovali, že upadajúcu značku zahodia. Napokon len mierne zmenili jej názov, lebo si uvedomili, že napriek všetkému stále predáva 60-tisíc hektolitrov piva ročne a nechceli prísť o zákazníkov, ktorí jej ostali verní.

Výroba s vlastným sladom

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Predseda vlády SR Eduard Heger pri predstavovaní pomoci domácnostiam.

Podľa Hegera sú peniaze zakomponované v návrhu rozpočtu, jeho podpora je neistá.


1 h
Ilustračné foto.

Skupina skôr predávala, ako nakupovala.


3 h
Ilustračné foto

Dopyt po plyne na výrobu elektriny by mohol vzrásť v dôsledku zlých veterných podmienok.


TASR 4 h
Loď spoločnosti Maersk

Prepravné poplatky sa priblížili k úrovniam spred pandémie.


22 h
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Robert Fico, Anna Bubeníková, Jaroslav Haščák.

Bývalý pracovník SIS Holúbek mal po vyhadzove problém nájsť si prácu.


2 h
Predseda vlády SR Eduard Heger pri predstavovaní pomoci domácnostiam.

Podľa Hegera sú peniaze zakomponované v návrhu rozpočtu, jeho podpora je neistá.


1 h
Rudolf Zajac (ANO) bol ministrom zdravotníctva v druhej vláde Mikuláša Dzurindu (SDKÚ).

Rudolf Zajac bol ministrom zdravotníctva v druhej vláde Mikuláša Dzurindu.


1 h
Ak chcú Nemci postúpiť, musia vyhrať.

Sledujte online prenos zápasu Kostariky s Nemeckom.


Sportnet 3 h
SkryťZatvoriť reklamu