Na jeseň si študenti, ktorým sa neušiel internát, budú musieť hľadať ubytovanie v prenájme. Čo, ak im v byte začne tiecť batéria, pokazí sa práčka či zásuvky? Môžu si opravy zabezpečiť sami? Preplatí im účet majiteľ bytu?
V rámci slovenského právneho poriadku existuje presný zoznam tzv. drobných opráv, bez ohľadu na výšku nákladov.
Nájdete ho ako prílohu nariadenia vlády (č. 87/1995 Z. z.), ktorým sa vykonávajú niektoré ustanovenia Občianskeho zákonníka. Ak oprava v zozname nie je, za drobnú sa považuje taká, ktorej náklady neprevyšujú sumu 6,64 eura.
"Od drobných opráv je potrebné odlíšiť náklady spojené s bežnou údržbou," hovorí František Mark Molnár, advokát z kancelárie Ružička and Partners.
Ide o práce, ktoré sa obvykle vykonávajú pri dlhšom užívaní. Napríklad maľovanie, pastovanie parkiet, udržiavanie dreveného obloženia stien či opravy vstavaného nábytku.
"Ak nie je v nájomnej zmluve uvedené inak, drobné opravy v byte, ako aj obvyklé udržiavacie náklady uhrádza nájomca," hovorí advokát.
Ako postupovať pri rôznych nedostatkoch či poruchách v prenajatom byte? Kto volá opravára a znáša náklady? Na otázky o opravách odpovedá advokát František Mark Molnár.
Aké platia pravidlá pri drobných opravách v prenájme
Bývam v prenajatom byte a v kuchyni začala tiecť batéria. Preplatí mi prenajímateľ náklady?
Bývam v prenajatom byte a v kuchyni začala tiecť batéria. Môžem zavolať inštalatéra, aby ju opravil? Preplatí mi prenajímateľ moje náklady?