Oceľový kryt vydrží nukleárny výbuch aj útok biologickými či chemickými zbraňami, pričom žiť v ňom môže majiteľ aj dva-tri roky.
Česká firma Tebrix z Liberca sa výstavbou bunkrov a skrýš pred útočníkmi, sociálnymi nepokojmi či živelnými katastrofami zaoberá už desať rokov. Jej majiteľ Michal Terendy hovorí, že zákazky mu pribúdajú od čias utečeneckej krízy a v posledných mesiacoch aj v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu.

„Momentálne máme vo výrobe kryt pre slovenského klienta, ktorý žije neďaleko Bratislavy. Objednal si menší kryt s výmerou okolo 60 štvorcových metrov pre šesť osôb. Je výnimočný v tom, že by tam mohol prežiť tri roky,“ vraví Michal TERENDY v rozhovore pre INDEX.
Čo sa v rozhovore dočítate?
- Koľko stojí protiatómový kryt v záhrade?
- Ako je riešený prívod vody, vzduchu a energií?
- Čo zmenila vojna na Ukrajine v prístupe k bezpečnosti svojej rodiny?
- Na aké účely ľudia využívajú kryty a je to len záležitosť pre bohatých?
Ako ste sa dostali k výrobe podzemných krytov?
Náhodou. Mal som stavebnú firmu na klasické domy a priemyselné haly. Jeden z klientov nás oslovil, či by sme mu mohli z pivnice vyrobiť bezpečnú izbu, takzvaný panic room.
Trvalo mi takmer dva roky, kým som si naštudoval technické normy. Chodieval som na školenia do Švajčiarska a USA. Švajčiari majú s civilnými krytmi veľké skúsenosti. Ak tam staviate dom, pivnica domu musí povinne spĺňať parametre podzemného krytu.
Keď vypukla vojna na Ukrajine, mnohí ľudia si uvedomili, že v prípade vojny sa nemajú kam skryť. Vzrástol po invázii na Ukrajinu záujem o kryty?