SME
Štvrtok, 29. september, 2022 | Meniny má Michal, Michaela

Lepšie než drevo. Peter Zelina využil dieru na trhu, brikety vyrába už dve dekády

Kúrenie briketami je ekologickejšie aj energeticky výhodnejšie ako drevom.

Konateľ a spolumajiteľ spoločnosti Les Peter Zelina. (Zdroj: Archív LES-zelená energia)

Keď Peter Zelina pred vyše dvadsiatimi rokmi rozbehol podnikanie s drevenými briketami a peletami, ľudia o palive na kúrenie, ktoré vzniká stlačením drevného odpadu, je takmer bezemisné a vysoko energeticky efektívne, zväčša nič nevedeli.

FéliX Business Award (malé logo do článku)

Predaj preto spočiatku sprevádzalo niečo ako vzdelávacia kampaň. Peter Zelina takmer denne odpovedal na otázky zákazníkov o kvalite výrobku, jeho využití či výhrevnosti.

Odvtedy si Zelinova firma Les vybudovala silnú pozíciu na slovenskom trhu a svoje výrobky predáva aj v Česku, Rakúsku a Nemecku. Dopyt po ekologickom palive v posledných mesiacoch tlačia nahor aj stúpajúce ceny elektriny a plynu.

Spoločnosť Les je nominovaná na ocenenie FéliX Business Award v kategórii Biznis pre budúce generácie.

Teplo z odpadu

Peter Zelina vyštudoval Strednú lesnícku školu v Liptovskom Hrádku a potom Lesnícku fakultu Technickej univerzity vo Zvolene. Po štúdiám sa pustil do obchodovania s drevom, čo ho priviedlo k jeho zhodnocovaniu na palivové účely.

Bola to diera na trhu. Málokto na Slovensku vedel, že so spracovanými drevnými pilinami sa dá dobre kúriť, lebo majú lepšie výhrevné aj ekologické vlastnosti než samotné drevo.

Peter Zelina vybudoval výrobné priestory v Drietome pri Trenčíne a zazmluvnil niekoľko menších i väčších píl v okruhu sto kilometrov.

„Piliny museli byť lokálne. Keď surovina precestuje veľa kilometrov, stráca sa nielen ekonomický rozmer podnikania, ale aj ten ekologický,“ spomína Lucia Čibenková z podpory predaja a marketingu spoločnosti Les.

Ďalšou podmienkou je, že piliny vznikajú ako odpad pri práci s drevom. Inými slovami, vyslovene na výrobu brikiet a peliet sa stromy nerúbu.

Ide totiž o spracovanie odpadu, s ktorým si na pílach zvyčajne nevedeli rady. Občas si ľudia brali piliny po troche ako podstielku pre dobytok, no zvyčajne ho na píle voľne sypali na hromadu. Hrozilo tak riziko požiaru a znečistenia okolitého potoka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Bez chémie a lepidiel

Surovina (piliny) pri výrobe prechádza niekoľkými cyklami triedenia, ktoré ju zbavujú väčších kusov dreva a kameňov. Vytriedené piliny potom putujú do sušičky, kde sa z nich odparí takmer všetka voda.

Brikety obsahujú šesť až desať percent vlhkosti. Na porovnanie, suché, dobre uložené dvojročné drevo, ktoré sa používa na kúrenie, obsahuje až 17 percent vody a počas vlhkých hmlistých dní dokáže naberať ďalšiu vlhkosť z ovzdušia.

O konkrétnom tvare, ale aj sile stlačenia pilín rozhoduje lis. Drevo pod tlakom a pri vysokej teplote vypustí lignín, ktorý pôsobí ako prírodné spojivo, a tak k pilinám netreba pridávať žiadne chemikálie či lepidlá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Stlačené piliny vychádzajú z lisu vo forme valca, ktorý sa následne skracuje na presne stanovenú dĺžku. Denne v Drietome takýmto spôsobom vyrobia 40 až 50 ton brikiet. Prevádzka je nepretržitá, ročná produkcia dosahuje 12-tisíc ton.

Na druhu dreva nezáleží

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Spoločnosti očakávajú mierne zdržania.


TASR 7 h

Podnik Lesy SR dokáže pokryť žiadosti občanov o kúpu palivového dreva formou samovýroby.


TASR 10 h
Zľava podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič, predseda vlády SR Eduard Heger a minster vnútra SR Roman Mikulec (všetci OĽaNO) počas 106. rokovania vlády.

Opatrenia sú rýchlo uskutočniteľné, väčšina z nich nie je finančne náročná, tvrdil návrh.


TASR 10 h
Ilustračné foto.

Pesimistická prognóza NBS počíta s tým, že nenabehnú vládne opatrenia.


11 h
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu