BRATISLAVA. Ak štát nepomôže, cena chleba a pečiva vzrastie na historické úrovne. Ceny energií nútia pekárov zvyšovať odbytové ceny a rozmýšľať aj o zastavení výroby.
Pekári pri vysokých cenách energií totiž prestávajú byť schopní garantovať kontrakty. Uviedol to Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov.
Neexistujú kompenzácie
Dodávatelia energií chcú od pekárov, cukrárov a cestovinárov zálohy na energie, tí ale čelia finančným problémov.
"Štát sa na nás doslova vykašľal počas pandémie, od začiatku vojny nebol schopný nijako pomôcť a my nedisponujeme žiadnymi rezervami. Reťazce platia 14 až 30 dní po dodaní tovaru. Za prvý polrok bola väčšina našich prevádzok v strate a straty sa každým mesiacom navyšujú. Už v apríli tohto roka sme predstavili čiastkové riešenie situácie agroministrovi aj premiérovi a tí neboli schopní dodnes spraviť absolútne nič. Nové kompenzačné schémy pre potravinársky sektor stále neexistujú," zdôraznil Milan Lapšanský, predseda predstavenstva zväzu.
Drahšie energie
Pekári, cukrári a cestovinári sa podľa neho pritom neboria len s niekoľkonásobne drahším plynom či elektrinou, ale aj cenami ďalších vstupov.
Napríklad ceny oleja vzrástli v priemere o ďalších 70 percent, droždia o 100 percent, cukru o takmer 70 percent a masla o 80 percent.
Agrorezort ani Úrad vlády neboli schopní navrhnúť vlastné kompenzačné riešenia, ale ani využiť tie, ktoré im napríklad pekári predstavili.
Krajiny v EÚ pritom už zastropovali ceny elektrickej energie na úrovniach od 120 do 160 eur či znížili DPH na ceny plynu.
Slovenskí výrobcovia však stále musia nakupovať elektrickú energiu a plyn za ceny na burzách za násobne vyššie sumy.

Zväz v stredu rokoval s ministrom pôdohospodárstva Samuelom Vlčanom. Pekári kritizovali nepripravenosť štátu.
"Agrorezort ani vláda nemajú pripravené žiadne zásadné kompenzačné opatrenia pre potravinársky sektor. Minister Vlčan zdôvodnil nečinnosť nedostatkom svojej 'politickej sily' v rámci koalície. Toto je absolútne neakceptovateľné. Ak prestaneme vyrábať chlieb a pečivo, ako napríklad kolegovia v Česku, kde už zastavilo výrobu 9 stredných a väčších pekární, pýtame sa, začnú piecť pre obyvateľov ľudia zodpovední za vedenie štátu alebo priamo úradníci?"
Pekári považujú finančnú pomoc od štátu za nevyhnutnú.
"My už jednoducho nemáme odkiaľ brať financie a v situácii, keď od nás začínajú pýtať dodávatelia energií zálohy, vážne zvažujeme, či nezatvoriť prevádzky. Ak štát nepomôže, je otázne, či sa pekárne ešte niekedy otvoria," zdôraznil Lapšanský.