Biznis v leteckej doprave je veľký risk. Na aerolínie a ich investorov číha toľko nepredvídateľných faktorov, že podnikanie v letectve sa pohybuje dlhodobo na hranici ekonomickej únosnosti.
Írsky Ryanair však zatiaľ z každej krízy dokázal vykľučkovať neuveriteľne rýchlo. Jeho silnou zbraňou boli nízke ceny leteniek, ktorými ničili konkurentov po celom európskom kontinente.
V titulkovej téme nového INDEXU sa dočítate, prečo si Ryanair mohol dovoliť nízke ceny leteniek, ale tiež to, že avizuje ústup od tejto stratégie, pretože aj na jeho biznis zatlačila inflácia.
Podľa čoho poznáte, že je človek vplyvný a dokáže hýbať pomyselnými nitkami? Niekedy sú dôkazy očividné, niekedy sa skrývajú v náznakoch.
V prípade podnikateľa Štefana Czucza, ktorý získal povesť oligarchu maďarských strán, môžeme pozorovať viditeľné aj menej očividné kroky. Všetky viedli k tomu, že sa z neho stal jeden z najvplyvnejších ľudí svojej doby.
Začínal pritom nenápadne ako kvetinár. Príbeh Štefana Czucza, ktorý bol spájaný so Stranou maďarskej koalície i s Mostom-Hídom opisujeme v ďalšej časti seriálu Oligarchovia.

O legendárnych nákladných autách značky Avia sa kedysi rozprávali vtipy. Vraj to boli najrýchlejšie autá v bývalom Československu, pretože na cestách viedli kolóny a statočne držali tempo.
Nákladiaky s typickou modrou farbou už v ciest prakticky zmizli. Ak neskončili v kovošrote, tak stále stoja (odhlásené z evidencie) na dvoroch ich majiteľov. Niekedy sa na online bazároch vyskytnú ako-tak funkčné kúsky za pár tisíc eur.
Značka Avia sa však nepreslávila len produkciou nákladiakov, má oveľa bohatšiu históriu. Jej strastiplný biznisový príbeh si prečítate v článku Vládkyňa ciest prežila Hitlera, ale nie konkurenciu.
Legendárny investor Warren Buffett desaťročia opakuje, aby že chcete na akciových trhoch zarobiť, nešpekulujte a investujte jednoducho. Kriticky sa stavia k aktívne spravovaným fondom, ktoré podľa neho zarábajú na úkor svojich klientov.
Laickým investorom Buffett odporúča takzvané ETF fondy, ktoré kopírujú index najväčších amerických firiem združených v indexe S&P 500. Ide o takzvané pasívne investovanie, ktoré síce nie je zázračným receptom na zbohatnutie, ale je príležitosťou, ako zhodnotiť peniaze dlhodobým a pravidelným sporením.
INDEX zisťoval, aká je ponuka ETF fondov na trhu, dostupných aj pre Slovákov, aké sú poplatky za ich využívanie a na čo by si investor pri ich výbere mal dávať pozor.
V novom INDEXE vám tiež predstavíme štvoricu nominácií na ocenenie FéliX Business Award.
V hlavnej kategórii Excelentný biznis príbeh sa o cenu uchádza popradský Tatrakon a Banskobystrický pivovar Urpiner.
Tatrakon nás zaujal najmä tým, že ako jediná slovenská konzerváreň prežila divoké 90. roky a doteraz úspešne rozvíja kultové produkty, ako Morca-Della či Pali. Majitelia Urpinera zasa ukázali, ako možno aj Mečiarovským privatizérom zdevastovanú značku vrátiť na trh a dať jej novú perspektívu.
V kategórii Samospráva pre budúce generácie je na FéliXa nominovaná Dubnica nad Váhom za projekt zberu dát a smart máp, ktoré radnici pomáhajú pri dôležitých rozhodnutiach, ovplyvňujúcich kvalitu života v meste.
No a v kategórii Biznis pre budúce generácie sme nominovali spoločnosť SEAK z Prešova, ktorej smart technológie manažujú státisíce pouličných lámp a interiérových svetiel po celom svete.
Z iných tém:
- Splav Dunajca na pltiach je veľkým lákadlom Pienin, od Poliakov sa môžeme učiť
- „Kurníkovým“ kanceláriám odzvonilo, firmy sa snažia ľudí vrátiť z home officu
- Príbeh automobilky K1 Attack ukázal, že len dobrý marketing na vytvorenie legendy nestačí
- Inovatívna slovenská firma Sensoneo je lídrom v smart manažovaní odpadov
- Slovenské kúpele potrebujú po pandémii doliečiť
- Čadčianske Lumaco chcelo zachraňovať životy na cestách, teraz musí zachraňovať seba
Ak sa vám INDEX páči, budeme radi, ak podporíte serióznu žurnalistiku rozšírením radov našich predplatiteľov a nové číslo dostanete každý mesiac do schránky.
Vopred ďakujeme za priazeň.