SME
Streda, 5. október, 2022 | Meniny má Viera

Výrobné linky šijú na mieru zákazníka, zisk aj tržby mali rekordné

Oravskej firme MTS Juraja Habovštiaka rastú tržby aj zisk.

Juraj Habovštiak z firmy MTS (Zdroj: MTS)

Spoločnosť MTS s piatimi stovkami pracovníkov je jedným z najväčším dodávateľom automatických a robotických liniek pre priemysel nielen na Slovensku. Projektov a klientov, ktoré obsluhuje oravská firma z obce Krivá, je neúrekom.

FéliX Business Award

Tri štvrtiny tržieb oravskej firmy tvorí vývoj a predaj vlastných strojov. Hlavným produktom MTS je výrobná linka, ktorá obsahuje rôzne pracoviská, roboty či kamerové systémy.

Svoje riešenia dodáva do všetkých priemyselných odvetví od automobilového priemyslu cez elektrotechniku až po potravinárstvo. Každé zariadenie je originál šité na mieru zákazníka. Ako lídri v automatizácií sami výrobu paradoxne veľmi automatizovať nemôžu.

Časť príjmov firme priteká aj z predaja zariadení zahraničných firiem ako dánskeho Universal Robots alebo nemeckého giganta Bosch.

Kombináciou vlastných produktov a distribúcie zahraničných značiek, ponúka MTS firmám takmer všetko: od priemyselných robotov cez lisy, skrutkovacie systémy až po vlastný systém automatických vibračných dopravníkov na podávanie drobných súčiastok. V energetike zasa rozvíja spoluprácu s nórskou firmou Pixii, ktorá pomáha so skladovaním a monitoringom elektrickej energie vo fabrikách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Za firmou stojí technológ Juraj Habovštiak. Vraví, že ich riešenia odstraňujú namáhavé a nehumánne činnosti v procese výroby a firmám zvyšujú kvalitu a produktivitu výroby.

MTS šéfoval dvadsaťdva rokov a pod jeho vedením sa z firmy stala technologická špička v slovenskom biznise. Pred troma rokmi odovzdal manažérske kompetencie kolegom. „Som stále konateľ a koordinujem správnu radu firmy,“ vraví pre INDEX.

Éra po oravskej Tesle

S myšlienkou vlastnej firmy sa začal pohrávať ešte počas socializmu, keď pracoval v elektrotechnickej spoločnosti Tesla Orava. Venoval sa automatizácii výroby a výrobným technológiám ako konštruktér a neskôr ako vedúci oddelenia. Tesla, podobne ako mnohé iné firmy po nástupe kapitalizmu, nedokázali konkurovať zahraničným značkám a začala prepúšťať.

"Pretože sa dohovorím viacerými jazykmi, mohol som ísť aj do zahraničia. Konkrétna možnosť bola Švajčiarsko. Vtedy ale bol pri moci pán Mečiar, ktorý sľuboval, že urobí zo Slovenska druhé Švajčiarsko. Prečo sa teda sťahovať inde?" smeje sa Habovštiak.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Tesla mu vyplatila odstupné v prepočte asi tisíc eur, ktoré investoval najlepšie ako mohol. V roku 1996 ich vložil do základného imania MTS. „Nikto mi nič nedal, nič som nesprivatizoval a ani nič iné som nemal,“ hovorí.

Do biznisu sa k nemu pridal ešte kolega z Tesly a spoluzakladateľ Emil Pánči. Začiatky firmy boli divoké v nedostavanom rodinnom dome. Kancelária v spálni a dielňa v kotolni. Obývačka sa nedala využiť, lebo tam behali jeho malé deti a neprešlo by to cez inšpekciu bezpečnosti práce.

Rozhodli sa, že budú robiť to, čo ich baví – automatizáciu. Potrebovali však významnejšieho obchodného partnera, ktorý by ich podnikanie nakopol. „Vydal som sa teda na seminár firmy Bosch. Bola to presne tá firma, akú som hľadal. Mala vtedy obrat ako celé HDP Slovenska a na seminári prezentovali produkty divízie automatizácie a ďalšie úžasné veci,“ spomína si na začiatky Juraj Habovštiak.

Súvisiaci článok Oživili pivársku legendu. Kanada je top exportný trh Čítajte 

Vďaka nemčine dokázal priamo osloviť prezentujúceho manažéra a ponúkol mu spoluprácu. MTS, ktorá fungovala na začiatku ako startup, sa tak stala obchodným zastúpením firmy Bosch pre Slovensko v oblasti automatizačnej techniky.

Keď sa slovenský podnikateľ nemeckého manažéra po rokoch spýtal, prečo sa rozhodol pre MTS, odpovedal mu: „Vy ste nemali nič, ale hovorili ste po nemecky. Ostatní mali veľa, ale hovorili len po anglicky.“

Vtedy si spomenul, ako sa mu na škole nechcelo učiť nemčinu, ale vďaka nej si našiel nové živobytie. „Nakoniec teda už pre Bosch nerobíme, ale oni robia pre nás. Doteraz sú náš najväčší a najvýznamnejší dodávateľ,“ dopĺňa slovenský podnikateľ.

Oravčania rastú

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Index 10/2022

Príbeh oligarchu Michala Lazara a rozhovor so staviteľom krytov v novom INDEXE.


30. sep
Chovatelia sa sťažujú na nízke výkupné ceny mlieka.

Ministerstvo pôdohospodárstva spúšťa novú dotáciu.


16 h
Minister práce Milan Krajniak počas rokovania vlády.

Počas dvoch týždňov bude môcť materskú dávku čerpať súbežne matka aj otec.


SITA 13 h
Reťazec Nay dlhé roky kraľuje rebríčkom najväčších nepotravinových reťazcov u nás.

Na prvých miestach sú známe mená.


16 h
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Juraj Říha

Juraja Říhu obvinili v roku 2000 za to, že bránil skolaudovaniu bytovky M House.


24 h
Traja poslanci zo strany Život nehlasovali za Matovičovo odvolanie.

Šéfa OĽaNO nepodporili ani vlastní.


a 1 ďalší 15 h
Peter Tkačenko

Čo nevyšlo pri Matovičovi, mohlo by sa podariť s Hegerom.


19 h
Ukrajinskí vojaci medzi Iziumom a Lymanom.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 10 h
SkryťZatvoriť reklamu