SME
Štvrtok, 29. september, 2022 | Meniny má Michal, Michaela

Ako získať dotáciu až 19-tisíc eur na obnovu domu v roku 2022? (návod, podmienky, žiadosť)

Dotácie na obnovu domu sa spustia v októbri 2022, štát môže preplatiť až 95 % nákladov. Aké sú podmienky a ako sa vypĺňa žiadosť o dotáciu?

Dotácie na obnovu domu sa spustia v októbri 2022. (Zdroj: Archív SME - Ján Krošlák)

Majitelia starších rodinných domov budú môcť od polovice októbra žiadať štát o dotáciu na ich obnovu. Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) totiž spúšťa prvé dve výzvy z plánu obnovy, spolu v hodnote 30 miliónov eur.

Peniaze sú rozdelené do dvoch schém po 15 miliónov eur. Zatiaľ čo jedna schéma je určená pre každého, druhá s výhodnejšími podmienkami sa otvorí len pre rodiny, ktoré sa starajú o ťažko zdravotne postihnuté dieťa, respektíve žijú v jednej domácnosti so štyrmi a viac deťmi.

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) očakáva, že počet záujemcov o dotáciu ešte tento rok presiahne 4-tisíc. Mnohých bude pritom motivovať hlavne neustále zdražovanie energií a obavy z nadchádzajúcej zimy.

Súvisiaci článok Ako získať tisícky eur na obnovu domu (detailný návod) Čítajte 

Čo všetko je potrebné predložiť pri podávaní žiadosti v rámci prvých výziev, aká veľká časť nákladov sa bude preplácať a dokedy je možné podať žiadosť?

INDEX odpovedá na najdôležitejšie otázky ohľadom prvých dvoch výziev na dotácie na obnovu domov pre rok 2022 z Plánu obnovy a odolnosti SR, ktoré možno využiť na ešte nezačatú, už prebiehajúcu, ale aj ukončenú obnovu. Dotácia môže konkrétne pokryť napríklad zateplenie obvodového či strešného plášťa, výmenu otvorových konštrukcií, či zateplenie rôznych plôch.

1. Čo musí spĺňať môj dom, ak chcem žiadať o dotáciu?

Dom sa musí nachádzať na území Slovenska a byť v liste vlastníctva evidovaný ako „rodinný dom“ (nemôže mať viac ako tri bytové jednotky).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Zároveň musí byť postavený pred rokom 2013 a ak sa využíva aj na podnikateľský účel, nemôže ísť o viac ako 10 percent podlahovej plochy.

Ako rodinný dom musí byť zaradený aj v projektovom energetickom hodnotení a ešte pred začiatkom obnovy musí jeho energetickú efektívnosť ohodnotiť profesionál a vystaviť v tejto veci energetický certifikát.

2. Aké podmienky musím splniť ako žiadateľ?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Spoločnosti očakávajú mierne zdržania.


TASR 7 h

Podnik Lesy SR dokáže pokryť žiadosti občanov o kúpu palivového dreva formou samovýroby.


TASR 10 h
Zľava podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič, predseda vlády SR Eduard Heger a minster vnútra SR Roman Mikulec (všetci OĽaNO) počas 106. rokovania vlády.

Opatrenia sú rýchlo uskutočniteľné, väčšina z nich nie je finančne náročná, tvrdil návrh.


TASR 10 h
Ilustračné foto.

Pesimistická prognóza NBS počíta s tým, že nenabehnú vládne opatrenia.


12 h
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu