SME

Šesť Portugalcov žaluje Slovensko: Neplníte si emisné kvóty

Ide o prvý ekologický prípad, ktorý sa dostal až pre Európsky súd pre ľudské práva.

logo podcastu indexlogo podcastu index (Zdroj: HejTy)
Načítavam... Šesť Portugalcov žaluje Slovensko: Neplníte si emisné kvóty
Počúvajte v appke SME alebo cez Apple, Spotify a RSS.

V roku 2017 zachvátili Portugalsko jedny z najhorších požiarov v histórii. Obrovské horúčavy, v dôsledku ktorých sa vznietili lesy v regióne Leiria, si vyžiadali viac ako 120 životov a ďalšie stovky zranených. Šesť mladých aktivistov z regiónu si povedalo, že situáciu nenechá bez odozvy.

Deti a mladí dospelí vo veku deväť až dvadsaťdva rokov z katastrofy obvinili 33 štátov, ktoré si nedostatočne plnia svoje povinnosti deklarované v Parížskej dohode a tým porušujú ich základné práva.

Inými slovami, emisie uhlíka neznižujú dostatočne rýchlo a v dostatočnom množstve, čo je hlavným dôvodom čoraz častejších prírodných katastrof. Medzi obžalovanými štátmi sa nachádzajú krajiny Európskej únie, vrátane Slovenska, ale aj Veľká Británia, Nórsku, Rusko, Turecko a Ukrajina.

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka crowdfundingovej kampani sa prípad dostal až pred Európsky súd pre ľudské práva, kde skupinu mladých bude zastupovať tím právnikov a tiež nezisková organizácia Global Legal Action Network sídliaca v Londýne a Dabline.

O tom, prečo je tento prípad výnimočný, ako môže dopadnúť, a čo čaká Slovensko v otázke emisií v prípade, ak Portugalci vyhrajú, sa nová moderátorka INDEXU Eva Frantová porozpráva s právnikom a partnerom advokátskej kancelárie Grand Oak Marekom Šmidom.

Prehľad správ

Rusko bude čeliť oveľa dlhšej a hlbšej recesii, ako pôvodne Kremeľ predpokladal. Konštatuje sa to v utajenom dokumente, na ktorom na zadanie ruskej vlády niekoľko mesiacov pracovali ruskí ekonomickí experti. K utajenej správe sa dostala agentúra Bloomberg, ktorá tvrdí, že bola vypracovaná pre úzky okruh najvyšších predstaviteľov ruského štátu.

SkryťVypnúť reklamu

Majitelia starších rodinných domov budú môcť od polovice októbra žiadať štát o dotáciu na ich obnovu. Slovenská agentúra životného prostredia totiž spúšťa prvé dve výzvy z plánu obnovy, spolu v hodnote 30 miliónov eur. Peniaze sú rozdelené do dvoch schém. Zatiaľ čo jedna je určená pre každého, druhá s výhodnejšími podmienkami sa otvorí len pre rodiny, ktoré sa starajú o ťažko zdravotne postihnuté dieťa, respektíve žijú v jednej domácnosti so štyrmi a viac deťmi.

Košické železiarne U. S. Steel obmedzujú svoju prevádzku. Od pondelka začali s plánovaným odstavením vysokej pece, ktorá bude trvať 60 dní. U. S. Steel zároveň redukuje počet zamestnancov a pripravil aj návrh motivačného programu.

Vláda aj naďalej hľadá riešenia vysokého rastu cien energií pre domácnosti, verejnú správu aj podniky. Na stole je niekoľko opatrení, vrátane zastropovania cien elektriny, výhodnejších plynových zmlúv pre domácnosti, ale aj finančných kompenzácií v prípade podnikov. Viaceré návrhy je možné realizovať až potom, čo vládou prejdú uznesenia o Všeobecnom hospodárskom záujme. Tie si však viacerí koaliční lídri netrúfajú schváliť predtým, než paralement neodobrí zmeny v štyroch otvorených zákonoch o energetike. Prvé zasadanie je na pláne 13. septembra.

SkryťVypnúť reklamu

Viac než polovica slovenských domácností očakáva v najbližšom roku skokové zhoršenie svojej životnej úrovne, aké tu nebolo počas uplynulých 20 rokov. Napriek tomu svoje financie plánujú iba krátkodobo. Vyplynulo to z dotazníkového prieskumu agentury Focus a nadácie Partners. Odborníci na rodinný rozpočet varujú, aby sa ľudia pripravili na horšie časy. V súčasnosti je podľa nadácie dôležité, aby si nastavili finančný plán v dvoch rokoch. Výdavky totiž rastú, kým príjmy stagnujú alebo klesajú.

Na úrovni Európskej únie proti sebe aktuálne stoja dva návrhy riešenia energetickej krízy. Jedným je oddelenie ceny plynu od ceny elektriny, druhý má určiť maximálne ceny všetkých zvyšných spôsobov výroby elektriny. Diskutovať o nich majú zástupcovia krajín na mimoriadnej európskej rade pre energetiku, ktorú Česko ako predsednícka krajina Rady EÚ zvolalo na piatok, 9. septembra.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčší ruský plynovod do Európy Nord Stream 1 neobnoví dodávky, kým spoločnosť Siemens Energy neopraví chybné zariadenie. Vyhlásil to zástupca generálneho riaditeľa Gazpromu Vitalij Markelov. Gazprom uviedol, že plynovod zostane uzavretý, pretože z turbíny uniká motorový olej. Spoločnosť Siemens Energy vyjadrenie odmieta. Problém podľa nej nepredstavuje technický dôvod na zastavenie prevádzky. Takéto úniky bežne neovplyvňujú chod turbíny a môžu byť utesnené na mieste.

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Sportnet.sk podcasty: 

Partnerské podcasty:

Archív:

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Index | Týždenný ekonomický podcast

Na trhu je menej ponúk a viac uchádzačov. Hlavne juniorisi prácu nájsť nevedia.


a 2 ďalší 1

Krajine chýba dlhodobá stratégia, hovorí Ľubomír Andrassy.


a 2 ďalší 2
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

Komerčné články

  1. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  2. Zvládli by ste za volantom šmyk? Inštruktor hovorí, čo chýba dnešným vodičom
  3. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  4. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  6. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  1. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  2. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  4. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  6. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  7. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 20 213
  2. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 6 101
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 5 365
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 4 034
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 762
  6. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 2 667
  7. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 2 483
  8. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 043
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 25 523
  2. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 15 542
  3. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 13 274
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 11 375
  5. Michael Achberger: Prestaňte rátať kalórie. Toto vás naučí chudnúť jednoduchšie! 9 194
  6. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 8 658
  7. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 958
  8. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda 7 077
  1. Post Bellum SK: Pán minister, nacistickému Nemecku nikto nič neodpustil
  2. Marian Nanias: Systém emisných povoleniek v EÚ.
  3. Roman Kebísek: Básnik Byron vraj „miloval len jednu“ – Chaworthovú
  4. Věra Tepličková: O Cintuloch a Ficoch alebo Otázky bez odpovedí
  5. Marcel Rebro: Ruský oligarcha: Keď máš všetko, len nie istotu, že sa dožiješ večere
  6. Marian Nanias: Pokus odvolať predsedníčku Európskej komisie (EK) Ursulu von der Leyen.
  7. Radko Mačuha: Pozor ! Cyril a Metod. Vstup len na povolenie.
  8. Marcel Rebro: Ako chutí ruský mier? Po obuškoch.
SkryťZatvoriť reklamu