Zatiaľ, čo domácnosti v rodinných domoch by od zvýšených nákladov na vykurovanie mali chrániť výhodnejšie zmluvy za plyn, ľudia v bytových domoch vykurovaných externou kotoľňou alebo teplárňou (takzvaným centrálnym zdrojom tepla) na konkrétne opatrenia stále čakajú.
Podľa výrobcov tepla na nich vláda zabudla. Ide pritom o viac ako 760-tisíc domácností, ktorým v januári účty za plyn bez pomoci štátu vystrelia na viac ako dvojnásobok.

Predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT) Stanislav JANIŠ hovorí, že koaličným lídrom sa snažili predstaviť aj riešenia, no bezvýsledne.
„Opakovane nám bolo povedané len to, že chápu, rokujú a nad prípadnými návrhmi sa zamyslia. To však robia posledný pol rok - chápu, rokujú a zamýšľajú sa,“ hovorí v rozhovore pre INDEX .
Čo sa v rozhovore dočítate:
- Koľko domácností na Slovensku je aktuálne vykurovaných teplárňami?
- O koľko presne im stúpnu účty za teplo, ak nezasiahne vláda?
- Aké opatrenia navrhujú zaviesť teplári?
- Ako hodnotia riešenia, o ktorých rokuje vláda?
- Ako sa ľudia môžu aj svojpomocne vyhnúť vysokým účtom za teplo?
Koľko obyvateľov Slovenska je v súčasnosti napojených externé kotolne a teplárne?
Posledné sčítanie obyvateľstva spred dvoch rokov hovorí o 761-tisíc domácnostiach, ktoré odoberajú teplo takýmto spôsobom. To je zhruba 2,4 milióna obyvateľov. Toto takzvané diaľkové vykurovanie však slúži aj ako zdroj tepla pre školy, škôlky, nemocnice či firmy.
V minulosti sa mnoho bytoviek odpojilo od centrálneho zdroja tepla a prešlo na vlastnú kotolňu na plyn, aby ušetrilo na kúrení. Zaregistrovali ste z ich strany záujem o návrat vzhľadom na aktuálnu situáciu?