SME
Streda, 31. máj, 2023 | Meniny má Petronela, Petrana

V Marianke pod lesom vyrábajú kamery. Predávajú ich Googlu i lososovej farme

Technologická firma Ximea má inovačný potenciál, ale nežiada o eurofondy ani granty.

Michail Klimkovic zo spoločnosti Ximea (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Firmu Ximea, sídliacu pri lese v obci Marianka neďaleko Bratislavy, na začiatku 90. rokov založili štvorica vedcov z Ruskej akadémie vied, volala sa vtedy Softhard Technology. Za uplynulé tri dekády sa vypracovala medzi svetovú špičku vo vývoji špeciálnych kamier.

Zákazky má po celom svete, medzi referenciami sú známe firmy ako Google a Siemens. Kameru zo Ximey mal na prilbe dokonca aj kozmonaut americkej NASA.

Ximea je príkladom, aký veľký potenciál majú inovatívne hightechové produkty. Je jednou z najziskovejších firiem na Slovensku v pomere k obratu, nemá žiadne dlhy, jej hrubé marže presahujú 50 percent a nezobrala ani euro z európskych grantov.

Súvisiaci článok Ich testy na rakovinu si všimli farmafirmy. Slovákom môžu priniesť milióny Čítajte 

Pred dvoma rokmi došlo vo firme ku generačnej výmene, pôvodný zakladateľ Viačeslav Klimkovič prenechal jej riadenie svojmu synovi Michailovi. Aj on sa narodil v Rusku, ale na Slovensko prišiel s celou rodinou už ako dieťa.

„Firmu poznám od detstva. Ako desaťročný chlapec som sa v nej motal a pomáhal s čistením zaoxidovaných kontaktov na doskách plošných spojov,“ vraví v rozhovore pre INDEX Michail Klimkovič.

V sérii rozhovorov Moderná krajina - návod, ako zlepšiť Slovensko prinášame názory slovenských podnikateľov, ekonómov a osobností. Projekt pripravujeme v spolupráci so spoločnosťou FinStat.

Prečo sa váš otec a jeho kolegovia rozhodli založiť firmu práve na Slovensku?

Pôvodne začali podnikať v Rusku, ale keďže tam neboli jasne stanovené pravidlá, radšej sa rozhodli podnikať inde. Vraj zatočili glóbusom a ukázali na Slovensko. Je to historka, ktorú mám z ich posedení, ale nemusí byť pravdivá.

Zavážilo, samozrejme, to, že vtedajšie Česko-Slovensko malo s Ruskom bezvízový stav a bolo mu kultúrne blízke.

Zakladatelia firmy tak naložili do vlaku svoje veci a súčiastky a vyrazili do Bratislavy. Zo začiatku venovali všetkému možnému, od opráv drobnej elektroniky až po spoluprácu so švédskym profesorom Svenom Hovmöllerom na kryštalografii. Nepýtajte sa ma, čo to je...

Článok nájdete v októbrovom vydaní časopisu INDEX. Výhodne si ho predplaťte! Článok nájdete v októbrovom vydaní časopisu INDEX. Výhodne si ho predplaťte! (zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

Ako sa dostali k vývoju kamier?

Prvé roky robili, čo mohli. Po pár rokoch dvaja zakladatelia Andrej Jarov a Gennadij Vigdortčik z firmy odišli. Ostal môj otec Viačeslav Klimkovič a jeho kolega Maxim Larin a s vývojom kamier začali úplne náhodou.

Milovali elektroniku, v ktorej sa radi vŕtali. Firmy ako Panasonic, Olympus a Sony si vtedy senzory do kamier chránili a predávali ich len s kamerami. Tento komponent sa nedal kúpiť osobitne.

Otec s kolegom sa k takému senzoru dostali, až keď Philips uvoľnil do bežného predaja CCD senzory. Napadlo ich poskladať si vlastnú kameru. Prototyp sa podobal škatuli od topánok. Vycítili biznisový potenciál a spojili sa s nemeckým partnerom, pre ktorého začali vyrábať špeciálne kamery.

Súvisiaci článok Vedia, kedy je plný kontajner. Inovatívni Slováci sú lídrami v odpadoch Čítajte 

Aký senzor vyvíja Ximea?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Cieľom je zachovať rezidenčný charakter mestských centier.


TASR 4 h
Showroom automobilky Tesla v Pekingu.

Čína je po USA druhým najväčším trhom Tesly a v Šanghaji má svoj najväčší výrobný závod.


TASR 6 h

Minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš rokoval v Bruseli, zákaz by mal platiť minimálne do októbra.


TASR 7 h
Voči doláru rubeľ oslabil na 83,50.

K proinflačným rizikám prispieva rastúci spotrebiteľský dopyt a oslabujúci rubeľ.


TASR 7 h
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu