Príbeh bardejovskej stavebnej firmy Zem-bau SK sa začal v roku 1991, keď jeden z jej zakladateľov Stanislav Hreha ešte ako živnostník s malým tímom ľudí rozbehol vlastné podnikanie.
Meno si spravil ako spoľahlivý subdodávateľ pomocných stavebných prác pri veľkých projektoch, no cítil, že jeho potenciál je väčší. Pred ôsmimi rokmi sa preto spojil s ďalším odborníkom z oblasti stavebníctva Jaroslavom Tipulom.
V súčasnosti ich 30-členný tím pôsobí na Slovensku a v Maďarsku, domácnostiam i firmám pomáha s vybudovaním kanalizácie a vodovodov, s výberom a inštaláciou úsporných a energeticky efektívnych riešení kúrenia, chladenia, zadržiavania a jej opätovného využívania dažďovej vody.
Firma Zem-bau SK je nominovaná na ocenenie FéliX Business Award v kategórii Biznis pre budúce generácie.
FéliX Business Award
- je biznisová cena, ktorú vyhlasujú INDEX a Slovenská sporiteľňa v spolupráci s odbornými partnermi. Získať ju môžu inšpiratívne firmy a aktivity, ktoré prispievajú k prosperite, modernosti a spoločenskej zodpovednosti krajiny. Spoločnosť Zem-bau SK je nominovaná na cenu FéliX Business Award v kategórii Biznis pre budúce generácie.
Vyhlasovatelia FéliX Business Award
Odborný partner
Pandemický zlomový bod
Po spoločným názvom Zem-bau SK pôsobia Stanislav Hreha a Jaroslav Tipul od roku 2014. Vďaka dlhoročným skúsenostiam a nazbieraným kontaktom mohli brať aj komplexné zákazky - od projektovej dokumentácie až po samotnú výstavbu a úpravu okolia.
„Postupne sme sa dopracovali k realizácii vodných a priemyselných stavieb, ale aj rodinných domov, pri ktorých sme okrem hrubej stavby zodpovedali za inštaláciu rozvodov vody, kanalizácie, plynu a kúrenia. Neobišli nás však ani zákazky na kompletnú stavu od základov,“ vymenúva Jaroslav Tipul.
Kým na Slovensku má Zem-bau SK najmä menšie projekty, v Maďarsku spolupracuje s veľkými hráčmi. Nebolo to tak vždy.

Zmenu priniesla pandémia, ktorá utlmila stavebné práce na Slovensku a vyše 300-tisícové zisky bardejovskej firmy znížila o viac ako 70 percent. Majitelia vedeli, že musia nájsť nové biznisové príležitosti a našli ich v Budapešti.
Vďaka spolupráci s nadnárodnou spoločnosťou Goldbeck začali pracovať na väčších projektoch v okolí maďarského hlavného mesta vrátane realizácie inžinierskych sietí v logistických parkoch. V súčasnosti má bardejovská firma v Maďarsku 90 percent biznisu.

Nevyhadzujú zeminu ani dažďovú vodu
Jaroslav Tipul vraví, že k projektom sa vždy od začiatku stavby snažia pristupovať nielen z pohľadu ekonomickej efektivity, ale aj udržateľnosti. Už aj vykopaná zemina sa opätovne využíva.
„Stačí ju mierne technologicky upraviť, aby mala požadované technické vlastnosti a vieme ju použiť ako podklad pre novú cestu. Šetríme tak nielen peniaze, ale aj emisie za odvoz,“ vysvetľuje.
Na mieste sa podľa neho dá takýmto spôsobom opätovne spracovať 95 percent stavebného odpadu.
Týka sa to aj dažďovej vody, ktorá za bežných okolností stečie zo strechy a kanalizáciou sa odvedie napríklad do najbližšieho potoka. Po malých úpravách sa dá zadržať na mieste a potom s ňou pracovať.
Stavby v réžii bardejovskej firmy zachytávajú dažďovú vodu do vonkajších nádrží, odkiaľ sa dostáva do technických rozvodov priemyselných hál, respektíve rodinných domov, slúži na zavlažovanie, splachovanie alebo umývanie auta v garáži.
Po menšej úprave ju stavbári dokážu pustiť aj do pračky. „Hlavne chceme zabrániť tomu, aby odchádzala zo stavby preč,“ vysvetľuje Tipul.
