Európska centrálna banka (ECB) minulý týždeň zvýšila základnú úrokovú sadzbu o 0,75 percentuálneho bodu na 1,25 percenta. Ide už o druhé zvýšenie úrokov, ktoré má pomôcť skrotiť vysokú infláciu.
Rast kľúčovej sadzby ovplyvňuje aj úroky slovenských hypoték. Banky ich zvyšovali už počas jarných mesiacov. Pri desaťročnej fixácii sa pohybujú nad tromi percentami, s trojročnou fixáciou okolo dvoch.
Analytik Tatra banky Tibor Lörincz vraví, že výraznú časť zvýšenia sadzieb ECB už banky do cien hypotéky zahrnuli. ECB však avizovala, že s rastom úrokov nekončí. Ďalšie kolo čaká eurozónu zrejme v októbri a začiatkom budúceho roka.

Ak sa potvrdí, že sadzby ECB pôjdu vyššie, než očakávajú predikcie bánk, vzniká priestor na to, aby úrokové sadzby hypoték ešte viac vzrástli, tvrdí Tibor LÖRINCZ v rozhovore pre INDEX .
Čo sa v rozhovore dočítate?
- Kde by sa podľa predikcií mohli zastaviť sadzby ECB?
- Čo ovplyvňuje cenu hypotéky na Slovensku a prečo sa neoplatí ponúkať dlhšie viazanosti za menej než tri percentá?
- Zaspala ECB na vavrínoch v boji proti inflácií?
- Oplatí sa ešte vybrať si hypotéku s dlhšou viazanosťou?
- Ako ECB korčuľuje okolo sadzieb, aby eurozóny nepadla do hlbokej krízy?
Na akej sadzbe sa ECB podľa vás zastaví?
Podľa našej prognózy by sa mala kľúčová refinančná sadzba dostať na úroveň 2,5 percenta v prvom štvrťroku 2023 a znižovať by sa mohla v druhom štvrťroku 2024.
Z prognózy našich kolegov z Raiffeisen Bank International (materská spoločnosť Tatra banky - pozn. red.) vyplýva, že kľúčová sadzba ECB by mohla byť až do konca roku 2025 na úrovni dvoch percent.
Čo sa týka depozitnej sadzby, predpokladáme, že na jar budúceho roka bude na dvoch percentách. Očakávame, že ECB zvýši úroky ešte niekoľkokrát, ale na jar budúceho roka by sa mohli sadzby stabilizovať.
Nereaguje ECB na vysokú infláciu neskoro?