Vláda Eduarda Hegera (OĽaNO) stále hľadá riešenia vysokých cien plynu a elektriny pre domácnosti aj podniky. Definitívnu podobu zatiaľ nemá ani jedno z navrhovaných opatrení.
Tím okolo bývalého ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) sa do veľkej miery spoliehal na celoeurópske riešenia, ktoré pred pár dňami predstavila Európska komisia.
Okrem zdanenia neočakávaných ziskov výrobcov elektrickej energie sa spomína aj oddelenie cien plynu od elektriny. Analytik spoločnosti JPX Ján PIŠTA si myslí, že je to dobrý návrh.
"Systém ešte v júni zaviedli Španieli a Portugalci. V súčasnosti majú najnižšie ceny elektriny v Európe," vysvetľuje v rozhovore pre INDEX.
Čo sa v rozhovore dočítate?
- Prečo trh s energiami v posledných mesiacoch zažíva prudké výkyvy?
- Ako môže vláda s vysokými cenami plynu pomôcť domácnostiam v bytových domoch?
- Prečo je pre podniky lepšie počkať na celoeurópske riešenia?
- Ktoré z návrhov Európskej komisie na riešenie energetickej krízy považuje za najvhodnejšie?
- Prečo nie je správne zastropovať ceny plynu?
- Pomohlo by Slovensku energeticky sa uzavrieť, respektíve zoštátniť Slovenské elektrárne?
Čo sa v posledných mesiacoch a dňoch na trhu s energiami deje?
Od začiatku roka sme boli svedkami kontinuálneho rastu cien. Dialo sa tak v podstate až do druhej polovice augusta, keď cena elektriny vystúpila až nad tisíc eur za megawatthodinu a plyn nad tristo eur za megawatthodinu. Tento vrchol však veľmi rýchlo vyprchal a už začiatkom septembra sme mohli pozorovať postupný pokles.

Burzu neriadia špekulanti
Za vinníkov situácie na burze sa najčastejšie označuje vojna na Ukrajine či oživenie po pandémii, spomínajú sa aj špekulácie obchodníkov s energiami. Čo je podľa vás dôvodom výkyvov?