SME

Popularizátor architektúry: Aj Petržalka má svoje čaro. Treba pochopiť jej príbeh

Staviame múry, no potom sme izolovaní.

Christian Trampedach (Zdroj: SME - Marko Erd)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Príspevky dánskeho influencera Christiana Trampedacha sledujú na instagrame dva milióny fanúšikov architektúry. V septembri nakrúcal domy a byty v Bratislave a okolí.

V rozhovore pre INDEX vysvetľuje, prečo sa mu páči Petržalka a budovy z čias socializmu, a ako by sa mestá na Slovensku mohli rozvíjať, aby boli moderné, ale zároveň si zachovali odkaz z minulosti.

Čo vás počas návštevy Bratislavy najviac zaujalo?

Bol som v Bratislave už po šiestykrát. Tentoraz sme nakrúcali napríklad zaujímavý rodinný dom v Bernolákove. Je veľmi moderný a unikátny. Je postavený ako solitér, ale zároveň je prepojený s okolím. Zaujalo ma to, lebo moderné domy sú zvyčajne odtrhnuté od okolia. V tomto prípade architekti mysleli na to, aby bol zasadený do kontextu okolitých starších domov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ako?

Dva susedné domy sú akoby súčasťou štruktúry novej stavby. Jeden z nich má sedlovú strechu, druhý asymetrickú. Nový dom je kocka s rovnou strechou, no vyzerá, akoby tam prirodzene patril. Napriek rozdielom v tvare strechy.

Veľká časť obyvateľov v Bratislave býva v panelákoch z čias socializmu. V Petržalke je dokonca najväčšie panelákové sídlisko na Slovensku. Ako na vás zapôsobila?

Článok vyšiel vo februárovom vydaní magazínu INDEX. Výhodne si ho predplaťte!Článok vyšiel vo februárovom vydaní magazínu INDEX. Výhodne si ho predplaťte! (zdroj: Hej, Ty!)

Urbanistika a územný plán mesta sú zložité veci, ktoré sa dlho tvoria, a tiež dlho trvá, kým sa zmenia. Mne sa na Slovensku páči to, čo mnohí ľudia u vás kritizujú, teda "brutalistické" budovy z čias socializmu. Možno je to preto, lebo som zvonka a je to pre mňa niečo iné.

V každom prípade, nie všetko z vašej minulosti musí byť zlé. Nie všetko musí byť nové a moderné. Zachovávať časť histórie je dobrá vec. Aj keď staviate niečo nové a moderné, mali by sa nechať odkazy na to staré, čo nové budovy nahradili.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V Bratislave práve búrajú obrovskú budovu Istropolisu, kultúrneho a spoločenského centra z éry socializmu. Časť architektov ju chcelo na rozdiel od developera zachovať. Na ktorú stranu by ste sa priklonili?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C9E94 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu