Parlament minulý týždeň posunul do druhého čítania novelu II. piliera z dielne ministerstva práce. Ide o jednu z reforiem, ku ktorej sa Slovensko zaviazalo v pláne obnovy a odborná verejnosť po nej volá už dlhodobo.
Vládny návrh zákona síce z veľkej časti napráva chyby, ktoré v druhom pilieri napáchali predchádzajúce vlády, stále však nerieši úspory sedemnástich percent sporiteľov, ktorí majú do dôchodku iba pár rokov.

Títo sporitelia si sporia len v dlhopisoch a prerábajú. Hrozí im, že ich dôchodky budú nižšie, ako keby v druhom pilieri vôbec neboli.
„Ak si v druhom pilieri sporili celú kariéru, priznaný dôchodok môžu mať nižší aj o päť percent,“ hovorí pre INDEX odborník na dôchodky z tímu plánu obnovy a tvorca Oranžovej obálky Ján ŠEBO.
Čo sa v rozhovore dočítate:
- Prečo treba novelizovať II. pilier?
- Prečo sa časť sporiteľov musí aj po novele pripraviť na nižšie dôchodky?
- Prečo sa ide rušiť možnosť jednorazového výberu?
- Pre koho sa oplatí európsky dôchodkový produkt a aké sú jeho výhody?
Ako vnímate snahu o novelizáciu II. piliera?
Bolo nutná. Súčasné, viac-menej dobré nastavenie parametrov reformy II. piliera, má však jeden problém, a tým je nízka výkonnosť druhého piliera spôsobená presunom ľudí z akciových fondov do dlhopisov v rámci akcie “Návratka” v roku 2013.
Vidno to aj pri pohľade na jednotlivé účty ľudí. Väčšina totiž nedosiahla vyššie ako desať až 15-percentné zhodnotenie za ostatných pätnásť rokov. Za posledných deväť mesiacov dokonca sporitelia v dlhopisových fondoch stratili viac ako sporitelia v indexových fondoch.
Treba jasne pomenovať, že dôchodkové sporenie v dlhopisových fondoch je nebezpečné a dlhopisové fondy sú garanciou iba ak nízkeho výnosu.
Tento problém má novela vyriešiť zavedením predvolenej investičnej stratégie, do ktorej automaticky vstúpia všetci noví sporitelia a zároveň sa do nej presunú aj všetci pasívni sporitelia zo spomínaných dlhopisov.
Zároveň je to náš záväzok z plánu obnovy, kde sme jasne deklarovali našu snahu o zlepšenie fungovania sporivej časti základného systému dôchodkového zabezpečenia zavedením práve predvolenej investičnej stratégie.
Riešiť treba aj ľudí nad 54 rokov
Považujete obsah novely za správny?
Deväťdesiat percent reformy je určite správnych. Vidno, že jej obsah kreovali odborníci, ktorí mali k téme čo povedať, a ktorí mali na ministerstve práce voľnú ruku.
Zvyšnými desiatimi percentami zrejme myslíte to, ako novela pristupuje k sporiteľom starším ako 54 rokov sporiacim v dlhopisoch. S ich presunom do predvolenej stratégie sa vôbec nepočíta.